Pakiet 2 ebooków - Umowy Zlecenia 2017 i Informator Kadrowo-Płacowy 2017

Impreza jubileuszowa a przychód pracownika

Czy impreza jubileuszowa to przychód dla pracownika w niej uczestniczącego? Otóż nie. Udział pracowników w imprezie jubileuszowej opłaconej w całości ze środków obrotowych przez pracodawcę, nie generuje po ich stronie przysporzenia majątkowego.

Od tego typu świadczenia, mającego na celu integrację pracowników, co jednocześnie przełożyć się ma na lepszą współpracę, zwiększenie wydajności i jakości wykonywanych obowiązków, nie należy więc naliczać zaliczki na podatek od osób fizycznych. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 lutego 2017 r., sygn. 0461-ITPB1.4511.103.2017.1.PSZ. (więcej…)

Dodatkowe świadczenia dla oddelegowanych podlegają opodatkowaniu

W ocenie fiskusa oddelegowania nie można utożsamiać z pracą mobilną, jeżeli charakter wypełnianych obowiązków służbowych w miejscu oddelegowania nie polega na stałym przemieszczaniu się. Nie należy zatem stosować wniosków płynących z orzecznictwa wydawanego w sprawach pracowników mobilnych do pracowników oddelegowanych. W konsekwencji, nie wolno uznawać, że zapewnienie dodatkowych świadczeń związanych z oddelegowaniem (np. koszty podróży, mieszkania) leży wyłącznie w interesie pracodawcy oraz służy wyłącznie realizacji obowiązku pracowniczego, tak jak ma to miejsce przykładowo w przypadku kierowców czy przedstawicieli handlowych, którzy jako miejsce wykonywania pracy mają w umowie o pracę wskazany obszar, po którym muszą się poruszać w celu prawidłowego i należytego świadczenia pracy, a który to teren obejmuje powierzchnie powiatu, województwa, danego regionu lub nawet całego kraju.

Stąd, w sytuacji, gdy pracodawca zapewnia pracownikowi dodatkowego świadczenia pozapłacowe związane z oddelegowaniem, to wartość tych świadczeń stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. (więcej…)

Gdy płatnik nienależnie opłacił za pracownika PIT może wystąpić o zwrot nadpłaty

W sytuacji, gdy płatnik (pracodawca) nienależnie opłacił od otrzymanego przez pracownika świadczenia zaliczkę podatkową, może wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot nadpłaty. Jeśli nadpłacony podatek był wykazany w deklaracji PIT-4R, wówczas dodatkowo zakład pracy musi złożyć korektę tego formularza.

W myśl art. 81 Ordynacji podatkowej, korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim ich sporządzeniu i może dotyczyć każdej ich pozycji – o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Korekta może więc być przygotowywana m.in. w przypadku błędów rachunkowych, oczywistych omyłek, a także gdy daną deklarację wypełniono niezgodnie z wymaganiami lub istnieją wątpliwości co do prawidłowości danych w niej zawartych.

Jeśli chodzi o kwestię nadpłaty podatku, to trzeba mieć na uwadze, że definicja nadpłaty zawarta w ustawie Ordynacja podatkowa wyczerpująco wylicza, w jakich sytuacjach powstaje nadpłata. Wszelkie inne przypadki, które nie są w przywołanym akcie prawnym wymienione, nie powodują powstania nadpłaty w rozumieniu przepisów podatkowych. Zatem nie każda kwota wpłacona przez płatnika „nienależnie” do organu podatkowego stanowi nadpłatę. (więcej…)

Gdy oddelegowanie będzie dłuższe niż 183 dni nie trzeba pobierać podatku w Polsce

Gdy „z góry” wiadomo, że oddelegowanie pracownika do pracy za granicą będzie trwać dłużej niż 183 dni, wówczas nie trzeba pobierać podatku w Polsce. Stosownie wszakże do art. 32 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zakład pracy nie pobiera zaliczek podatkowych od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem że dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza Polską. Podwładny może jednak złożyć wniosek o pobieranie od jego należności podatku.

Gdy pobyt oddelegowanego za granicą będzie trwał przez okres lub okresy przekraczające łącznie 183 dni podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu lub roku kalendarzowego (w zależności od tego, jak stanowi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z krajem, w którym przebywa zatrudniony), wynagrodzenie za pracę wykonywaną poza obszarem Polski, powinno podlegać opodatkowaniu w państwie oddelegowania według przepisów prawa tam obowiązujących (opodatkowaniu podlegać powinien dochód uzyskany od pierwszego dnia oddelegowania). (więcej…)

Odprawa za zwolnienie z pracy nie jest odszkodowaniem ani zadośćuczynieniem

Odprawa za zwolnienie z pracy nie jest odszkodowaniem ani zadośćuczynieniem i podlega opodatkowaniu. Otrzymane przez pracownika w związku z odmową przyjęcia nowych warunków umowy o pracę świadczenie w określonej wysokości nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego. Nie ma przy tym znaczenia, że intencją pracodawcy było zadośćuczynienie podwładnemu strat, a wypłata ww. należności pełni funkcję odszkodowania w związku z brakiem uzyskiwania dalszego stałego wynagrodzenia. Omawianego świadczenia nie można wszakże traktować sensu stricto jako odszkodowania czy zadośćuczynienia, gdyż rozwiązanie umowy o pracę wskutek braku zgody na modyfikację warunków zatrudnienia odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem, a więc nie nosi znamion czynu bezprawnego. (więcej…)

Polska agencja pracy tymczasowej a PIT od osób oddelegowanych

W praktyce nierzadko zdarza się, że polska agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników (polskich rezydentów podatkowych) wyłącznie z myślą o oddelegowaniu ich do pracy za granicą, gdzie ich faktycznym pracodawcą jest podmiot-użytkownik czyli zagraniczny zakład pracy. W takiej sytuacji od pierwszego dnia takiego oddelegowania podatek dochodowy od wynagrodzeń otrzymywanych przez polskich rezydentów powinien być opłacany za granicą, a nie w Polsce. A zatem polska agencja pracy tymczasowej nie pełni roli płatnika podatku, nawet jeśli pobyt oddelegowanego pracownika poza Polską nie przekroczy 183 dni. (więcej…)

Nieodpłatne zakwaterowanie oraz transport zbiorowy dla pracowników i zleceniobiorców

Świadczenia takiej jak nieodpłatne zakwaterowanie oraz transport zbiorowy na trasie pomiędzy miejscem kwaterunku a miejscem wykonywania powierzonych zadań stanowi zarówno dla pracowników będących polskimi obywatelami jak i cudzoziemcami przychód, od którego zakład pracy jest zobowiązany naliczać, pobierać i odprowadzać zaliczki podatkowe, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

To samo dotyczy pokrywania przez podmiot zatrudniający miejsc noclegowych dla zleceniobiorców i transportowania ich z tego miejsca do  lokalizacji, w których ma być świadczona przez nich praca.

Fiskus nie zgadza się z poglądem, iż ww. świadczenia służą wyłącznie prawidłowej realizacji obowiązków wynikających z umowy o pracę lub umowy zlecenia i że w związku z tym nie należy ich traktować jako generujących przysporzenie majątkowe.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 31 stycznia 2017 r. (sygn. 3063-ILPB1-1.4511.379.2016.1.APR), w której dodatkowo podkreślono, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. sygn. akt K 7/13 ma również zastosowanie do zleceniobiorców. (więcej…)

Mieszkanie dla członka zarządu z PIT

Pokrywanie przez pracodawcę kosztów wynajmu mieszkania dla członka zarządu stanowi dla niego nieodpłatne świadczenie, które należy zaliczyć do przychodów podlegających opodatkowaniu. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 26 stycznia 2017 r. (sygn. 1061-IPTPB4.4511.259.2016.1.JR) nie zgodził się z poglądem płatnika uważającego, że tego typu świadczenie nie powinno generować przysporzenia majątkowego w myśl wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13, w którym stwierdzono, że za przychód z tytułu „innych nieodpłatnych świadczeń”, mogą być uznane takie świadczenia, które:

  1. zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
  2. zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
  3. korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

(więcej…)

Umowa zlecenie i działalność gospodarcza a PIT

Regulacje podatkowe zasadniczo nie wzbraniają ani też nie ograniczają podatnikowi prowadzącemu pozarolniczą działalność gospodarczą możliwości równoczesnego uzyskiwania przychodów z tytułu umów zlecenia, kwalifikowanych jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 lutego 2017 r. (sygn. 2461-IBPB-1-1.4511.597.2016.2.ZK) za dopuszczalną uznał sytuację, w której podatnik rozpoczyna własną działalność gospodarczą, a oprócz tego w dalszym ciągu kontynuuje zatrudnienie na mocy umowy zlecenia, na podstawie której wykonuje prace tożsame z czynnościami podejmowanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz innego podmiotu. (więcej…)

Dodatek relokacyjny i wydatki na usługi prawne dla oddelegowanego a PIT

Dodatek relokacyjny wypłacany pracownikom oddelegowanym tytułem zwrotu kosztów przeprowadzki do miejscowości oddelegowania korzystać może ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że wolne od podatku są kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.

Natomiast wydatki na doradztwo prawne i podatkowe dla oddelegowanego poniesione przez pracodawcę są dla zatrudnionego przychodem opodatkowanym.

Na takim stanowisku stanął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 10 stycznia 2017 r. (sygn. 3063-ILPB1-1.4511.227.2016.2.KF). (więcej…)