Pakiet książka drukowana "Umowy zlecenia 2017 r." + 2 e-booki + DARMOWA DOSTAWA!

Jubileuszowa nagroda rzeczowa a składki ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Jubileuszowa nagroda rzeczowa to świadczenie, które pracodawcy oferują pracownikom przede wszystkim chcąc na dłużej zatrzymać ich w organizacji i wyróżnić za wieloletnią pracę i lojalność. Jubileuszówka najczęściej występuje w postaci pieniężnej, choć zdarza się, że zakłady pracy z okazji jubileuszu pracy przyznają zatrudnionym osobom także świadczenia w naturze, np. zegarek, laptop czy smartfon. I tu pojawia się pytanie: czy nagroda rzeczowa wręczana na okoliczność przepracowania określonej liczby lat u danego pracodawcy może korzystać ze zwolnienia z ozusowania?

Odpowiedź brzmi tak, pod warunkiem, że omawiane gratyfikacje według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat. Przesądza o tym § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

(więcej…)

Auto do celów prywatnych pracowników a składki ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Auto do celów prywatnych pracowników to świadczenie pozapłacowe, od którego pracodawcy muszą odprowadzać składki ZUS. Nie wolno w stosunku do niego stosować zwolnienia z ozusowania, przewidzianego w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego, nawet jeśli zakład pracy wprowadzi dla zatrudnionych osób częściową odpłatność za użytkowanie firmowych samochodów i ureguluje kwestie z tym związane w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy.

Na takim stanowisku stoi ZUS, którego zdaniem w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający umożliwia podwładnym prywatne przejazdy służbowymi pojazdami, nie można mówić o korzyściach wskazanych w przywołanym wyżej przepisie.  W opinii organu rentowego:

  • czym innym jest udostępnienie przez pracodawcę pracownikom po cenach niższych niż detaliczne określonych usług i towarów, które pracodawca nabywa z wyraźnym przeznaczeniem na ten cel, a czym innym udostępnienie składników własnego majątku (czy też środków trwałych) służących do wykonywania działalności gospodarczej
  • częściowo odpłatne udostępnienie pracownikom auta służbowego nie może być uznane za „przejazdy środkami lokomocji”,
  • przez korzyść w formie „bezpłatnych przejazdów środkami lokomocji” powinniśmy rozumieć zorganizowaną i usystematyzowaną formę przemieszczania się (np. zapewnienie biletu lotniczego, czy też każdorazowe dowożenie prezesa, dyrektora samochodem służbowym do pracy, korzystanie z transportu publicznego na podstawie przekazanych przez pracodawcę biletów, dowóz pracowników do pracy pojazdem należącym do pracodawcy).

(więcej…)

Karty paliwowe a składki ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Karty paliwowe z limitem tankowania, fundowane przez pracodawców pracownikom, w celu rekompensowania im kosztów dojazdów do pracy, są w opinii ZUS pewnego rodzaju kartami płatniczymi. W związku z tym faktem, zdaniem organu rentowego, winny one być traktowane jako świadczenie pieniężne, a przez to nie należy w stosunku do nich stosować wyłączenia z podstawy oskładkowania, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (nawet jeśli karty są współfinansowane przez zatrudnionych i zapisy to normujące zawarte są w regulaminie wynagradzania).

W konsekwencji omawiane karty paliwowe służące zakupywaniu paliwa na stacjach benzynowych, oferowane pracownikom, podlegają ozusowaniu.

(więcej…)

Zwrot dla pracownika kosztów dojazdu samochodem do firmy a ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Zwrot dla pracownika kosztów dojazdu samochodem do zakładu pracy winien zostać przeanalizowany przez pracodawcę pod kątem kwestii składek ZUS.  Podmiot zatrudniający, który zamierza dokonywać częściowej refundacji podwładnemu wydatków związanych z dojazdem do miejsca pracy jego prywatnym pojazdem, musi ozusowywać tego typu świadczenie. Posiada ono wszakże charakter pieniężnego przychodu ze stosunku pracy i nie wolno w stosunku do niego skorzystać ze zwolnienia składkowego, o którym mowa § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z  18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

(więcej…)

Polisa ubezpieczeniowa dla pracowników może być zwolniona z ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Polisa ubezpieczeniowa od ciężkich chorób dla pracowników, współfinansowana przez pracodawcę, może być zwolniona ze składek ZUS. Skorzystanie z takiego przywileju będzie możliwe jeśli prawo do wspomnianego świadczenia zostanie zapisane w regulaminie wynagradzania, w którym znajdą się postanowienia przewidujące partycypację pracownika w poniesieniu kosztów nabycia przedmiotowej polisy.

(więcej…)

Świadczenia dla pracowników mobilnych i oddelegowanych w kontekście składek ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Przepisy zusowskie w sposób ścisły uzależniają wliczanie danego świadczenia do podstawy wymiaru składek ZUS pracowników od zakwalifikowania go jako przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli konkretna należność w ogóle nie stanowi przychodu z tytułu zatrudnienia pracowniczego, wówczas fakt ten skutkuje:

  • bezpośrednio nieuwzględnieniem go w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika oraz
  • brakiem możliwości stosowanie względem niej wyłączeń wskazanych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Świadczenia w postaci finansowanego przez pracodawcę zwrotu kosztów zakwaterowania pracowników w czasie świadczenia przez nich pracy w ramach oddelegowania lub tzw. ruchomego miejsca pracy, nie podlegają ozusowaniu, jeśli nie stanowią one podstawy zaliczki podatkowej.

Ze zwolnienia składkowego nie może korzystać natomiast opłacane przez zakład pracy wyżywienie pracowników oddelegowanych do pracy poza granicami Polski (o ile nie przebywają oni w podróży służbowej w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy).  To samo dotyczy należności, które podmiot zatrudniający nazywa dodatkiem za rozłąkę, wypłacanych pracownikom, którzy nie zostali czasowo przeniesiony do wykonywania pracy poza miejsce jej świadczenia określone w umowie o pracę.

(więcej…)

Odszkodowania wypłacone zleceniobiorcy a składki zusowskie

ZUS SerwisKadrowego.pl

Należność w postaci odszkodowania, wypłaconego zleceniobiorcy na mocy  porozumienia stron tytułem rozwiązania umowy zlecenia (lub umowy o świadczenie usług) w celu naprawienia szkody wynikłej z powodu przedterminowego rozwiązania kontraktu, nie podlega ozusowaniu na mocy § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Z wyłączenia z podstawy składek ZUS nie korzysta natomiast świadczenie wypłacone zleceniobiorcy na okoliczność ustania zatrudnienia na podstawie porozumienia, które nie wskazuje wprost na podstawę wypłaty tegoż świadczenia. (więcej…)

Czy obniżać składkę zdrowotną do 0 zł gdy płatnik nie pobiera podatku od pensji oddelegowanego

ZUS SerwisKadrowego.pl

Pracodawcy wysyłający swego pracownika do pracy za granicą w ramach oddelegowania często borykają się z wątpliwością czy obniżać składkę zdrowotną do 0 zł w sytuacji, gdy od przychodu oddelegowanego nie jest w Polsce pobierany podatek dochodowy od osób fizycznych?

Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: nie. W opisanych okolicznościach nie należy stosować przepisu art. 83 ust. 2 ustawy zdrowotnej, zgodnie z którym w przypadku nieobliczania zaliczki podatkowej przez płatnika od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości 0 zł.

A zatem:

  • fakt braku obowiązku obliczania na terenie RP zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzenia oddelegowanego pracownika, nie powoduje „zerowania” składki zdrowotnej,
  • pracownicy delegowani w okresie, w jakim posiadają status ubezpieczonych w ramach polskiego systemu zabezpieczenia społecznego, są objęci obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

(więcej…)

Zaliczki udzielane zleceniobiorcy a kwestie składek ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Zaliczki udzielane zleceniobiorcy mogą rodzić konkretne konsekwencje w zakresie składek zusowskich, dlatego trzeba być ostrożnym przy ich rozliczaniu. Przypomnijmy, że w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców mogą zostać uwzględnione składniki wynagrodzenia będące przychodem z tytułu umowy zlecenia. Od zaliczki kosztowej udzielonej wykonawcy zlecenia na poczet zwiększonych kosztów utrzymania za granicą, która ma zwrotny charakter i która nie stanowi przychodu z umowy zlecenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie nalicza się składek ZUS.

Z kolei zaliczka na poczet wynagrodzenia zleceniobiorcy podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek ZUS w miesiącu wypłaty.

Jeśli zaś chodzi o przychód osób oddelegowanych poza granice Polski, ustalany na potrzeby prawidłowego naliczenia składek ZUS za okres pracy w oddelegowaniu, należy podkreślić, iż przy jego wyznaczaniu bierze się pod uwagę wszystkie składniki wynagrodzenia (będące przychodem), w tym również zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia stanowiące podstawę wymiaru składek, wypłacane lub postawione do dyspozycji ubezpieczonego od pierwszego do ostatniego dnia danego miesiąca, bez względu na okres, za jaki przysługują. W sytuacji, gdy tak skalkulowany przychód oddelegowanego będzie wyższy niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej (wynoszące w 2017 r. 4263 zł), wówczas należy zastosować zwolnienie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia składkowego. W przeciwnym razie, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy ustalić na zasadach ogólnych wynikających z art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. (więcej…)

System rabatowy dla pracowników a składki ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

System rabatowy dla pracowników, co do zasady, należy zaliczyć do świadczeń pozapłacowych, od których naliczać trzeba składki ZUStakże wtedy, gdy będzie on współfinansowany przez podwładnych. W stosunku do takiego systemu rabatowego, w ramach którego pracodawca co miesiąc będzie przyznawał zatrudnionym osobom punkty rabatowe służące docelowo do ich wymiany na określone benefity (bonusy), nie znajduje zastosowania zwolnienie składkowe wskazane w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W opinii ZUS, w wyniku wspomnianego systemu, pracownicy będą otrzymywać świadczenie o charakterze pieniężnym, tzn. środki pieniężne finansowane przez pracodawcę i pracowników wymieniane będą na punkty , a nie na konkretne artykuły, przedmioty lub usługi wynikające z wewnątrzzakładowych uregulowań. Dopiero posiadając określoną ilość punktów pracownik może „wydatkować” je na wybrane świadczenia.

(więcej…)