"W Pakiecie Kadry i Płace Taniej!" Do -66% TANIEJ + Darmowa Dostawa!

Zatrudnianie cudzoziemców od 2018 – wskazówki i procedura krok po kroku

Wszystko o zatrudnianiu i rozliczaniu cudzoziemców

Zważywszy na sytuację na rynku pracy w Polsce, zatrudnianie cudzoziemców (zwłaszcza obywateli Ukrainy, Białorusi czy Mołdawii, choć nie tylko), to dla polskich firm w wielu przypadkach już nie tyle oszczędność, ale konieczność. Coraz większe niedobory rąk do pracy sprawiają, że nierzadko jedynym ratunkiem dla przedsiębiorców bywają właśnie obcokrajowcy.

Z tego powodu warto znać uwarunkowania prawne ich zatrudniania oraz reguły zgodnego z przepisami naliczania od wypłacanych im należności składek ZUS i podatku.

Wszystkie istotne aspekty powierzania pracy obcokrajowcom i ich podatkowo-składkowego rozliczania w 2018 r.  w sposób kompleksowy i przystępny wyjaśnia książka pt.: „Wszystko o zatrudnianiu i rozliczaniu cudzoziemców„. (więcej…)

Jak rekompensować pracę w święto przypadające w sobotę?

Za pracę w święto należy się normalne wynagrodzenie za przepracowany czas oraz dzień wolny udzielany do końca okresu rozliczeniowego.

Nieudzielenie dnia wolnego oznacza konieczność wypłacenia normalnego wynagrodzenia i stosownego dodatku do pensji, którego wysokość zależy od przyjętej w firmie praktyki. (więcej…)

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od 1 stycznia 2018 – pytania i odpowiedzi

Od początku 2018 r. obowiązują istotne zmiany w powierzaniu pracy cudzoziemcom. Najważniejsze z nich dotyczą wprowadzenia zezwolenia na pracę sezonową oraz zmodyfikowania w dość znacznym stopniu tzw. procedury oświadczeniowej. W związku ze wspomnianymi modyfikacjami resort pracy na swej stronie internetowej www.mpips.gov.pl/ opublikował odpowiedzi na 66 najczęściej kierowanych do niego pytań.

W przygotowanym materiale przywołane są artykuły ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i  instytucjach rynku pracy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., chyba że wyraźnie wskazano przepisy innych ustaw. (więcej…)

Opłacanie składek 2018 – lepiej sprawdzić zaległości względem ZUS

Od 2018 r. obowiązują nowe reguły opłacania składek zusowskich. Zgodnie z nimi należności na rzecz ZUS reguluje się jednym przelewem, a wpłaty najpierw pokrywają ewentualne zaległości składkowe z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki. Może to pociągać za sobą poważne konsekwencje. Dlatego płatnicy powinni sprawdzić dokładnie czy nie posiadają zadłużenia wobec ZUS. (więcej…)

Nie wszystkie świadczenia współfinansowane przez zatrudnionych korzystają z wyłączenia z ZUS

Nie wszystkie świadczenia udostępniane zatrudnionym osobom przez pracodawcę po cenach niższych niż detaliczne mogą korzystać z wyłączenia z podstawy składek ZUS, ustanowionego w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przypomnijmy, że w myśl tego przepisu nie podlega oskładkowaniu świadczenie:

• choćby w części opłacane przez zatrudnionych,
• mające postać artykułu, przedmiotu lub usługi,
• wynikające z układu zbiorowego, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu.

Wszystkie wspomniane warunki muszą zostać spełnione łącznie. (więcej…)

Pomysły na zniwelowanie skutków likwidacji limitu składek ZUS

ZUS

Likwidacja limitu składek ZUS to cios dla pracodawców i zatrudnionych osób (szczególnie tych z wysokimi zarobkami). W związku z tym na popularności zyskują próby poszukiwań skutecznych metod unikania podwyżki obciążeń składkowych.

Jedną z nich jest ucieczka na samozatrudnienie, choćby z częścią obowiązków służbowych. Przykładowo w przypadku osoby z kadry zarządzającej zatrudnionej na podstawie kontraktu menedżerskiego można pokusić się na podział obowiązków w ten sposób, że czynności związane z zarządzaniem będę wykonywane nadal w ramach kontraktu, zaś pozostałe, np. doradcze, prawnicze czy administracyjne zostaną „wyeksportowane” do działalności gospodarczej zatrudnionego. (więcej…)

Jak ustalać czas pracy w podróży służbowej

Jak stanowi art. 128 § 1 K.p., czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę.

W kontekście delegacji, do czasu pracy zalicza się wyłącznie:

  • faktyczny okres wykonywania procesu pracy w trakcie delegacji czyli np. zadania będącego celem wyjazdu na polecenie pracodawcy / przełożonego,
  • czas samego podróżowania (przejazdu) przypadający w obowiązujących pracownika godzinach pracy, zgodnie z ustalonym rozkładem (harmonogramem) czasu pracy.

(więcej…)

Kiedy od umowy o dzieło z własnym pracownikiem nie ma składek ZUS

Powszechna jest wiedza wśród pracodawców, że samodzielna umowa o dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń w ZUS. Przy czym jeśli zostanie ona podpisana z własnym pracownikiem, wówczas zasadniczo powstaje obowiązek objęcia jej zusowskimi ubezpieczeniami (ubezpieczeniem zdrowotnym oraz społecznym wszystkich ryzyk). Wynika to z art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w myśl którego wykonawcę umowy o dzieło uważa się na potrzeby rozliczeń składkowych za pracownika , jeżeli umowę taką zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. W takiej sytuacji przychód pracownika z tytułu umowy o dzieło jest sumowany z wynagrodzeniem uzyskiwanym w ramach umowy o pracę i od całości naliczane są należności zusowskie.

Pamiętajmy, że od powyższej reguły występuje kilka wyjątków. (więcej…)

Umowa zlecenia i o dzieło a szkolenia bhp i badania lekarskie

Szkolenia bhp oraz lekarskie badania profilaktyczne są wymagane przy umowach zlecenia i o dzieło, jeśli przemawia za tym rodzaj wykonywanej pracy, a także warunki, w jakich ta praca jest świadczona. Potwierdza to wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 4 kwietnia 2013 r. (sygn. akt III AUa 935/12) oraz pismo Departamentu Prawnego GIP z dnia 8 sierpnia 2007 r., znak: GNP/426/4560-364/07/PE, w którym podkreślono, że:

„Przepis art. 304 Kodeksu pracy nie rozstrzyga, w jaki sposób obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy z art. 207 § 2 Kodeksu pracy zostanie zrealizowany. Jeżeli rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów jest tak znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną (będącą podstawą wykonywania pracy przez samozatrudniającego), poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp. Wówczas osoba ta ma na podstawie art. 211 Kodeksu pracy obowiązek odbyć szkolenie i poddać się badaniom lekarskim.

Mając na uwadze obecne brzmienie art. 304 Kodeksu pracy, osoby prowadzące w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą mają obowiązek przestrzegania przepisów i zasad bhp na równi z pracownikami – w zakresie ustalonym przez pracodawcę (lub przedsiębiorcę niebędącego pracodawcą). (…)”. (więcej…)