"W Pakiecie Kadry i Płace Taniej!" Do -66% TANIEJ + Darmowa Dostawa!

Czy nagrodę i premię uznaniową wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków?

Czy nagrodę i premię uznaniową wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego)?

Tak, o ile nie są one wypłacane za okresy pobierania świadczeń chorobowych.

Decydując o tym, czy premia uznaniowa lub nagroda ma wchodzić do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, trzeba odnosić się nie tylko do samej treści zakładowych regulacji płacowych, ale również do praktyki ich stosowania w firmie.

Jeżeli kalkulowanie wysokości i wypłata danego elementu pensji jest uzależnione od obecności pracownika w pracy, wówczas powinien on być wliczany do bazy obliczeniowej świadczeń chorobowych, nawet jeśli posiada on charakter uznaniowy (jak nagroda pieniężna czy niektóre rodzaje premii). Dotyczy to także sytuacji, w których zapisy umowy o pracę lub postanowienia wewnątrzzakładowych uregulowań nic o tym nie mówią. (więcej…)

Zapis w regulaminie wynagradzania odnośnie pakietu medycznego

Ostatnio trafiło do nas zapytanie: jaki zapis w regulaminie wynagradzania powinien pojawić się odnośnie pakietu medycznego, aby zgodnie z prawem nie musieć naliczać od niego składek zusowskich?

Gdy pakiet medyczny jest współfinansowany przez pracownika, o czym przesądza stosowny zapis w regulaminie wynagradzania, wówczas wartość pakietu w kwocie finansowanej przez pracodawcę:

  • podlega opodatkowaniu,
  • zwolniona jest z ozusowania.

Dla wyłączenia składkowego wspomnianego świadczenia niezbędne jest, aby odnoszący się do niego zapis regulaminowy był odpowiednio skonstruowany, a więc w sposób niepozostawiający wątpliwości co do możliwości zastosowania przepisu § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z 18 grudnia 1998 r. (więcej…)

Opieka nad dzieckiem w przypadku jednoczesnego zatrudnienia w dwóch firmach

W jakim wymiarze przysługuje opieka nad dzieckiem w przypadku jednoczesnego zatrudnienia w dwóch firmach? – pyta jeden z czytelników.

Jak stanowi art. 188 Kodeksu pracy, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (wyliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadł płatny okres niewykonywania pracy). Omawiane uprawnienie przysługuje w ramach każdego stosunku pracy (w wymiarze nie wyższym niż 2 dni lub 16 godzin) – dotyczy to także przypadków, w których pracownik jest zatrudniony jednocześnie np. u dwóch pracodawców. (więcej…)

Czy świadczenia pozapłacowe można przyznać tylko części pracownikom?

Pracodawcy niekiedy przyznają świadczenia pozapłacowe tylko części pracownikom. Rodzi się wówczas pytanie czy taka praktyka narusza zasadę równego traktowania w zatrudnieniu oraz przepisy o zakazie dyskryminacji? Nikt nie postawi takiego zarzutu zakładowi pracy, jeśli różnicowanie w przyznawaniu dodatkowych bonusów pewnej grupie zatrudnionych jest uzasadnione i podyktowane obiektywnymi kryteriami, wśród których można wymienić np. posiadane przez pracownika kwalifikacje, poziom zaangażowania w pracę czy wyższa od innych podwładnych efektywność. A zatem, co do zasady, dopuszczalnym jest, aby m.in. auto służbowe, pakiety medyczne, wycieczki, świadczenia rzeczowe, karnety na siłownie itp. przewidywane były tylko dla niektórych pracowników. (więcej…)

Zajęcie komornicze a ekwiwalent za pranie i diety za podróż służbową

Zajęcie komornicze dotyczące pracownika otrzymywane przez pracodawcę nasuwa istotne pytanie o to, czy wszystkie należności wypłacane zatrudnionemu podlegają egzekucji. Otóż nie i fakt ten dodatkowo utrudnia proces prawidłowego dokonywania potrąceń z pensji pracowniczej.

W myśl art. 831 § 1 Kodeks postępowania cywilnego, nie podlegają egzekucji sumy i świadczenia w naturze wyasygnowane na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych. Oznacza to, że potrąceń nie można dokonywać z diet i innych należności przysługujących tytułem przebywania w delegacji na polecenie przełożonego. (więcej…)

Jak pomniejszać wynagrodzenie gdy pracownik chorował we wszystkie dni robocze

Wśród osób zajmujących się tematyką kadrowo-płacową często pojawia się pytanie: Jak pomniejszać wynagrodzenie gdy pracownik chorował we wszystkie dni robocze? Zagadnienie to odnosi się do zatrudnionych opłacanych stałą stawką miesięczną, którzy byli nieobecni w pracy z powodu choroby przez wszystkie pracujące dni danego miesiąca. Zdarza się wszakże, że pracownik przedstawia zwolnienia lekarskie obejmujące wyłącznie dni robocze (z wyłączeniem np. wolnych weekendów). W takich okolicznościach, jak stwierdził resort pracy, nie ma potrzeby ustalania wysokości jego wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, gdyż w danym miesiącu nie były wykonywane żadne obowiązki służbowe przez podwładnego. Potwierdzenie tego znajdujemy w odpowiedzi Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 25 stycznia 2017 r. na interpelację poselską w sprawie interpretacji przepisów dotyczących wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca w przypadku nieobecności pracownika z powodu choroby (znak: K8INT 8901). (więcej…)