"W Pakiecie Kadry i Płace Taniej!" Do -66% TANIEJ + Darmowa Dostawa!

Kwoty zmniejszającej zaliczkę podatkową nie dzieli się proporcjonalnie

Czy pracodawca powinien stosować zasadę proporcjonalnego dzielenia miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek (wynoszącej obecnie 46,33 zł) przy poborze zaliczek podatkowych od pracowników, którym wypłaca w jednym miesiącu wynagrodzenie za pracę oraz zasiłek macierzyński oraz podwyższa kwotę tego zasiłku do wysokości świadczenia rodzicielskiego?

Zdaniem fiskusa nie, gdyż nie przewidują tego przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak stwierdził w Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 sierpnia 2017 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.117.2017.1.JŚ.

Obowiązujące w Polsce regulacje podatkowe nie zawierają postanowień o proporcjonalnym dzieleniu kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek pomiędzy zasiłek chorobowy lub inny zasiłek z ubezpieczeń społecznych, ani stosowania tej zasady w miesiącu, w którym pracownik otrzymał zarówno pensję za przepracowany czas oraz zasiłek macierzyński.

Co ciekawe, powyższy pogląd stoi w opozycji do komunikatu ZUS wydanego 1 grudnia 2016 r., w którym podkreślono, że regulacje ustawy o PIT nie zawierają wskazówek co do sposobu obliczania zaliczki podatkowej, jeżeli zasiłek macierzyński jest wypłacany przez płatnika składek oraz zasiłek ten przysługuje za część miesiąca, a za część miesiąca osoba ubezpieczona otrzymała także inne opodatkowane przychody, np. zasiłek chorobowy.  W opinii ZUS, w takich okolicznościach, dla celów obliczenia kwoty netto zasiłku macierzyńskiego i kwoty podwyższenia tego zasiłku do poziomu świadczenia rodzicielskiego (wynoszącego 1000 zł), kwota zmniejszająca podatek powinna być podzielona proporcjonalnie pomiędzy zasiłek chorobowy (lub inny zasiłek z ubezpieczeń społecznych) i zasiłek  macierzyński. Pisaliśmy o tym w artykule: Podwyższanie zasiłku macierzyńskiego za część miesiąca do 1000 zł.

Z powodu ww. rozbieżności, zwróciliśmy się do ZUS z zapytaniem, czy wyjaśnienia z 1 grudnia 2016 r. pozostają aktualne czy też nie. Odpowiedź zamieszczona jest na końcu tekstu.

(więcej…)

Telepracownik-obcokrajowiec pracujący za granicą a podatek

Telepracownik-obcokrajowiec świadczący pracę wyłącznie za granicą bywa zagwozdką dla zatrudniającego go pracodawcy z Polski w kontekście rozliczeń podatkowych. Zakład pracy w jego przypadku musi rozstrzygnąć kwestię tego, czy ma obowiązek odprowadzać od wypłacanych mu należności podatek do polskiego fiskusa.

W przedstawionych okolicznościach należy wziąć pod uwagę przede wszystkim postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej między Polską a krajem, w którym wykonuje obowiązki służbowe „zagraniczny” telepracownik. Trzeba skupiać się na regulacjach odwołujących się do zasad podatkowych dotyczących pracy najemnej (w większości ww. umów zawarte są one w art. 15).

Przykładowo w przypadku Włocha, mającego miejsce zamieszkania we Włoszech i tam świadczącego pracę na rzecz polskiego podmiotu w ramach umowy o  telepracę, stosownie do treści art. 3 ust. 2b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15 ust. 1 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej, pracodawca z Polski nie jest zobowiązany do potrącania i odprowadzania do polskiego urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń wypłaconych telepracownikowi. Fakt, iż wypłat pensji dokonuje firma mająca siedzibę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nic tu nie zmienia.

Powyższe potwierdzono w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 lipca 2017 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.87.2017.2.AKU. (więcej…)

Zaliczkę na podatek liczy się osobno od przychodów z różnych źródeł

Fiskus w jednej z interpretacji wydanej w końcówce lipca 2017 r. wyraził opinię, iż zaliczkę na podatek oblicza się osobno od poszczególnych przychodów pochodzących z różnych źródeł. Pogląd ten został wyrażony w kontekście obniżania składki zdrowotnej do wysokości zaliczki podatkowej w sytuacji, gdy składka ta przewyższa kwotę podatku.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 lipca 2017 r., sygn. 0114-KDIP3-3.4011.200.2017.1.JK2, podkreślił, że jeśli zatrudniona osoba w obrębie jednego miesiąca uzyskuje różne rodzaje przychodów, pracodawca zobligowany jest do kalkulowania składki na ubezpieczenie zdrowotne od każdego z nich odrębnie. Przykładowo, gdy pracownik w jednym miesiącu ma wypłacane wynagrodzenie za pracę oraz zasiłek chorobowy, wówczas należy wyliczyć dwie oddzielne zaliczki na podatek, a składkę zdrowotną obniżyć w razie potrzeby tylko do poziomu zaliczki naliczonej jedynie od pensji. (więcej…)

Dofinansowanie wypoczynku pracownika a składki ZUS i PIT

Dofinansowanie wypoczynku pracownika (a często także jego rodziny) to popularne świadczenie przyznawane głównie w okresie obejmującym miesiące od czerwca do sierpnia. Jest ono wypłacane z reguły w postaci dopłat do:

  • zorganizowanych form wypoczynku takich jak np. wycieczki, kolonie, obozy, wczasy lub
  • niezorganizowanych form odpoczynku (nazywanych potocznie „wczasami pod gruszą”).

Wakacje na koszt pracodawcy są bonusem szczególnie przez podwładnych docenianym. Sposób jego rozliczenia pod względem podatkowo-składkowym zależy przede wszystkim od źródła finansowania, którym najczęściej jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub środki obrotowe zakładu pracy. (więcej…)

Dopłata do wypoczynku dziecka z zfśs a przychód pracownika

Sfinansowana ze środków zfśs dopłata do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat w formie wycieczki, zorganizowanego przez szkołę, która zgodnie ze swoim statutem zajmuje się m.in. organizacją wyjazdów wakacyjnych, nie wchodzi do podstawy podatkowej. Przesądza o tym art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

A zatem jeśli pracownik udokumentował w sposób przyjęty przez pracodawcę fakt korzystania przez dziecko z ww. formy wypoczynku, wówczas nie należy pobierać zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconej zatrudnionemu kwoty dofinansowania pochodzącego z pieniędzy przeznaczanych na działalność socjalną. Tak stwierdził Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 lipca 2017 r., sygn. 0115-KDIT2-2.4011.136.2017.1.BK.

(więcej…)

Zwrot za opłaty parkingowe i przejazdy autostradami a podatek

Zwrot za opłaty parkingowe i przejazdy autostradami oraz innymi płatnymi drogami ponoszone przez pracownika w trakcie podróży służbowych zwolnione są z opodatkowania. Przywilej ten wynika z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ww. zwrot należny jest zatrudnionym osobom na mocy § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. W oparciu o przywołany przepis pracownikowi wysłanemu w delegację przysługują m.in. diety oraz inne niezbędne, udokumentowane wydatki, uznane przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Zaprezentowany wyżej pogląd został potwierdzony przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 lipca 2017 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.142.2017.1.RK.

Opisane zwroty należy także uznać za wolne od składek ZUS, na podstawie § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego.

(więcej…)

Posiłki w czasie podróży służbowej czasem z PIT i ZUS

Posiłki w czasie podróży służbowej są wolne od składek ZUS i podatku, ale tylko do wysokości diety określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Jeśli zatrudnionej osobie zapewniono w trakcie delegacji wyżywienie o wartości przewyższającej poziom ww. diet, wówczas od nadwyżki należy naliczać składki zusowskie oraz zaliczki podatkowe. Na takim stanowisku konsekwentnie stoi fiskus (np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 stycznia 2017 r., sygn. 1061-IPTPB1.4511.949.2016.1.DJD). Ostatnio prezentowaną przez organy skarbowe linię interpretacyjną potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 maja 2017 r. o sygn. II FSK 945/15.

(więcej…)

Karta pobytu stałego bądź czasowego cudzoziemcy-zleceniobiorcy a PIT

Uzyskanie karty pobytu stałego bądź czasowego przez cudzoziemca zatrudnionego w Polsce w oparciu o umowę zlecenia lub o dzieło, nie decyduje o posiadaniu w Polsce miejsca zamieszkania w rozumieniu art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sam fakt otrzymania ww. kart przez obcokrajowca nie może przesądzać o tym, że należy go traktować jako osobę z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 lipca 2017 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.46.2017.2.KR.

Przypomnijmy, że w myśl przywołanego wyżej przepisu, za osobę mającą miejsce zamieszkania na obszarze Polski uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium RP centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terenie RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

(więcej…)

Kwota zmniejszająca zaliczkę podatkową gdy pracownik rozlicza się z żoną lub dzieckiem

Czy kwota zmniejszająca zaliczkę podatkową powinna być stosowana, gdy pracownik złożył pracodawcy oświadczenie, w którym informuje, iż za dany rok rozlicza się z żoną lub dzieckiem, a jego przychody przekroczyły górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej wynoszącą 85528 zł?

Odpowiedź na to pytanie brzmi tak – potwierdza to informacja jaką uzyskaliśmy z Krajowej Informacji Skarbowej oraz stanowisko wyrażone przez Ministerstwo Finansów w piśmie nadesłanym do redakcji Gofin 8 czerwca 2017 r.

Jeżeli podatnik (pracownik) złożył płatnikowi (pracodawcy) druk PIT-2 a później przedłoży oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, płatnik powinien pomniejszać zaliczki na podatek dochodowy wyliczane od świadczeń przysługujących zatrudnionej osobie o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek nawet w sytuacji, gdy dochody podatnika przekroczą pułap 85528 zł. (więcej…)

Do świadczeń pozapłacowych nie wolno stosować autorskich kosztów 50%

Do świadczeń pozapłacowych nie wolno stosować autorskich kosztów 50%. Nawet jeśli są one przyznawane osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło, na mocy której realizowane są czynności będące przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

A zatem przykładowo w przypadku wykonawcy dzieła otrzymującego wynagrodzenie „objęte” w całości kosztami uzyskania przychodu w wysokości 50%, który ma przyznane dodatkowo świadczenie w postaci pakietu medycznego, od wartości tego świadczenia pobierać należy zaliczkę podatkową wyliczoną z zastosowaniem kosztów na poziomie 20%. Wspomniany pakiet jest dodatkowym bonusem, nie zaś zapłatą za prace o charakterze twórczym. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 czerwca 2017 r., sygn. 0114-KDIP3-3.4011.199.2017.2.JK2.

(więcej…)