Pakiet książka drukowana "Umowy zlecenia 2017 r." + 2 e-booki + DARMOWA DOSTAWA!

Jak wyliczać wynagrodzenie za pracę łączoną z urlopem rodzicielskim

Pracodawcy nierzadko borykają się z kwestią dotyczącą tego jak wyliczać wynagrodzenie za pracę łączoną z urlopem rodzicielskim. Wiele wątpliwości rodzi także kalkulowanie wynagrodzenia i ekwiwalentu urlopowego oraz świadczeń chorobowych należnych w okresie godzenia aktywności zawodowej z funkcją rodzica.

Jak wiadomo, zasiłek macierzyński należny za urlop rodzicielski w okresie którego pracownik lub pracownica zdecydowała się pracować dla swego pracodawcy, trzeba odpowiednio zmniejszyć proporcjonalnie do wymiaru obniżonego etatu. A w jaki sposób kalkulować pensję za łączenie realizowania zadań służbowych z opieką nad dzieckiem?

Z całą pewnością musimy mieć przede wszystkim na uwadze regułę zapisaną w art. 80 Kodeksu pracy, w myśl której wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.

(więcej…)

Rachunek do umowy zlecenia

Rachunek do umowy zlecenia jest istotnym dokumentem, w oparciu o który dochodzi do rozliczenia pracy wykonanej przez zleceniobiorcę. Właściwe jego przygotowanie pozwala nie tylko właściwie opłacić zleceniobiorce, ale także prawidłowo skalkulować i odprowadzić zgodnie z przepisami składki zusowskie i podatek.

Z uwagi na rangę omawianego dokumentu przygotowaliśmy wzór rachunku do umowy zlecenia odpowiadający wymogom związanym z wprowadzeniem od 2017 r. minimalnej stawki godzinowej dla wykonawców zleceń lub usług.

(więcej…)

Samozatrudnieni a minimalna stawka godzinowa za pracę na umowie zlecenia

Samozatrudnieni a minimalna stawka godzinowa za pracę na umowie zlecenia lub umowie o świadczenie usług to zagadnienie, które budzi wśród pracodawców istotne wątpliwości. Dotyczą one przede wszystkim:

  • tego, skąd podmioty zatrudniające mają wiedzieć, czy przedsiębiorca, z którym podpisują umowę zlecenie lub umowę o świadczenie usług, zatrudnia pracowników lub zleceniobiorców oraz
  • tego, jak na stosowanie nowych przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2017 r. wpływa fakt, iż przedsiębiorca przez część okresu realizacji zlecenia lub wykonywania określonych usług daje zatrudnienie innym osobom, a przez resztę czasu nikogo nie zatrudnia.

(więcej…)

Wynagrodzenie za nadgodziny w podstawie świadczeń chorobowych

Kwestią niebudzącą żadnych wątpliwości jest fakt, iż wynagrodzenie za nadgodziny uwzględnia się w podstawie świadczeń chorobowych takich jak zasiłek i wynagrodzenie za chorobę, zasiłek macierzyński, opiekuńczy, wypadkowy oraz świadczenie rehabilitacyjne.

Już nie tak oczywistym jest jednak to:

  • czy zapłatę za godziny nadliczbowe zawsze przyjmuje się do podstawy należności chorobowych w kwocie faktycznej oraz
  • jak wliczać do bazy obliczeniowej wspomnianych wyżej należności wynagrodzenie za „nadgodziny średniotygodniowe” przy okresach rozliczeniowych dłuższych niż jeden miesiąc.

(więcej…)

Ewidencję godzin pracy w zależności od woli stron przygotowuje zleceniodawca lub zleceniobiorca

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdza, że ewidencja godzin pracy w zależności od woli stron może być przygotowywana przez zleceniodawcę lub zleceniobiorcę. Ustalenia w tym zakresie powinny znaleźć się w umowie zlecenia. Strony stosunku cywilnoprawnego podlegającego pod przepisy ustanawiające minimalną stawkę godzinową, mają prawo ustalić, że informacja o ilości godzin pracy będzie wskazywana np. w miesięcznej ewidencji przepracowanych godzin, na odrębnym oświadczeniu, w rachunku do umowy czy na fakturze.

Informacja o liczbie godzin realizowania danej umowy musi być sporządzana również wtedy, gdy globalne wynagrodzenie zatrudnionej osoby jest na tyle wysokie, że nawet biorąc pod uwagę maksymalną ilość godzin trwania danego miesiąca, gwarantuje zatrudnionemu minimalną stawkę godzinową.

(więcej…)

Zapisy kontraktowe o pokrywaniu strat spółki przez menedżera są niedozwolone

Zdarza się, że podmioty zatrudniające stosują zapisy kontraktowe przewidujące pokrywanie ich strat finansowych przez menedżera. Takie praktyki należy uznać za niedozwolone. Nie wolno więc w kontrakcie menedżerskim wpisywać klauzul, w myśl których, jeśli spółka poniesie straty finansowe, wówczas do ich pokrycia zobowiązany będzie menedżer realizujący przedmiotowy kontrakt. Tak orzekł  Sąd Najwyższy w wyroku z 30 marca 2017 r., sygn. V CSK 468/16.

(więcej…)

Jak rozumieć pojęcie liczba godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu

Pracodawcy często mają wątpliwość odnośnie tego jak rozumieć pojęcie „liczba godzin pracy przypadająca do przepracowania w danym miesiącu”.  Prawidłowe „rozszyfrowanie” tego sformułowania jest niezbędne do dokonywania właściwych rozliczeń płacowych.

Poruszone zagadnienie jest szczególnie istotne w podmiotach, w których rozkład pracy w poszczególnych miesiącach jest bardzo zróżnicowany, np. w zakładach korzystających z prawa do wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, co skutkuje tym, że w niektórych przypadkach liczba godzin do przepracowania w konkretnych miesiącach znacznie różni się od nominalnego czasu pracy wyznaczonego zgodnie z regułami kodeksowymi.

(więcej…)

Jak rozliczyć wypłatę na rzecz byłego pracownika

Zagadnienie pod tytułem: jak rozliczyć wypłatę na rzecz byłego pracownika dotyka wielu pracodawców. Rodzi ono często wątpliwości odnośnie tego, jakich naliczeń podatkowo-składkowych należy dokonać w przypadku konieczności wypłacania określonych należności osobom, których stosunek pracy już ustał. Najbardziej problematyczne jest to, czy w opisanych okolicznościach należy wyliczać składki ZUS oraz czy przy kalkulowaniu zaliczki podatkowej można stosować zryczałtowane koszty uzyskania przychodu i kwotę zmniejszającą miesięczne zaliczki na podatek (46,33 zł).

(więcej…)

Premia kwartalna w podstawie świadczeń chorobowych

Premia kwartalna, która nie jest wypłacana za okresy pobierania świadczeń chorobowych, powinna być wliczana do podstawy wymiaru wspomnianych należności. Składniki pensji przysługujące za okresy kwartalne uwzględnia się w bazie obliczeniowej zasiłku i wynagrodzenia należnych za chorobę w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niedyspozycja zdrowotna.

W praktyce zdarza się, że ubezpieczony nie był zatrudniony u pracodawcy przez pełen okres czterech kwartałów poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. W takiej sytuacji trzeba kierować się wyjaśnieniami zawartymi w ust. 306 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej. Zgodnie z nimi, w opisanych okolicznościach premia kwartalna wchodzi do podstawy świadczeń chorobowych w wysokości ustalonej proporcjonalnie do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w tych kwartałach, z których wyznaczana jest przedmiotowa podstawa.  Oznacza to konieczność wyłączenia tej części składnika kwartalnego, która została przyznana podwładnemu za przepracowane dni niepełnego miesiąca zatrudnienia danego kwartału. (więcej…)

Uznanie umowy o dzieło za umowę zlecenia – skutki podatkowe

Uznanie umowy o dzieło za umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług każe zastanowić się nie tylko nad skutkami w zakresie składek ZUS, ale również nad skutkami podatkowymi. Przekwalifikowanie dzieła na zlecenie (np. wskutek kontroli ZUS) wymusza przede wszystkim skorygowanie rozliczeń zusowskich, rozliczeniowej dokumentacji ZUS i opłacenia zaległych składek (ewentualnie z należnymi odsetkami).

Gdy pracodawca ureguluje z własnych środków całość składek, wówczas ich kwota w części, która powinna być pokryta z przychodu zatrudnionej osoby, stanowi w ocenie fiskusa przysporzenie majątkowe.  Przy czym ważne tu jest, czy mamy do czynienia z nadal zatrudnioną u pracodawcy osobą czy też z byłym dziełobiorcą/zleceniobiorcą. W pierwszym przypadku zakład pracy ma obowiązek opodatkować przychód powstały wskutek uregulowania składek ZUS za zatrudnionego i wykazać go w PIT-11. Natomiast w drugim przypadku, przychód podlega wykazaniu w PIT-8C, na podstawie którego były dziełobiorca/zleceniobiorca samodzielnie w swym zeznaniu podatkowym rozliczy omawianą korzyść majątkową.

Przypomnijmy, że odliczeniu od dochodu i odpowiednio od podatku dochodowego dziełobiorcy/zleceniobiorcy, ustalonego za dany rok, podlegają składki społeczne i składka na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości nieprzekraczającej 7,75% jej podstawy), które faktycznie zostały potrącone (pobrane) w danym roku przez pracodawcę ze środków zatrudnionej osoby. Skutkuje to tym, że w razie nienaliczenia należnych składek zusowskich za lata ubiegłe – ani płatnik, ani też podatnik nie są zobowiązani do korygowania rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych za te lata.

Jeżeli zatem zakład pracy na skutek błędnej kwalifikacji danej umowy, nie pobrał np. w 2016 r. składek na ubezpieczenia społeczne, które zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien potrącić ze środków zatrudnionego, wówczas w takich okolicznościach nie dochodzi do powstania nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2016 r.

Zaznaczmy, że w związku z uznaniem umowy o dzieło za umowę zlecenia, nie ma obowiązku dokonywania korekt informacji PIT-11 czy PIT-40, wystawionych za lata, których przekwalifikowanie ww. umów dotyczy. Wynika to z tego, iż wspomniane formularze podatkowe powinny odzwierciedlać istniejący w danym roku podatkowym stan faktyczny. Uwzględnione w nich powinny zatem zostać tylko te kwoty składek ZUS i zaliczek podatkowych, które w rzeczywistości w danym roku zostały pokryte ze środków zatrudnionej osoby. Jeśli pracodawca nie pobrał z dochodu zatrudnionego należnej w przeszłości zaliczki na podatek dochodowy lub składek zusowskich, to zarówno w informacji PIT-11 i PIT-40 jak i ich korekcie takich należności publiczno-prawnych nie może wykazać.

 

(więcej…)