Pakiet książka drukowana "Umowy zlecenia 2017 r." + 2 e-booki + DARMOWA DOSTAWA!

Odszkodowania wypłacone zleceniobiorcy a składki zusowskie

ZUS SerwisKadrowego.pl

Należność w postaci odszkodowania, wypłaconego zleceniobiorcy na mocy  porozumienia stron tytułem rozwiązania umowy zlecenia (lub umowy o świadczenie usług) w celu naprawienia szkody wynikłej z powodu przedterminowego rozwiązania kontraktu, nie podlega ozusowaniu na mocy § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Z wyłączenia z podstawy składek ZUS nie korzysta natomiast świadczenie wypłacone zleceniobiorcy na okoliczność ustania zatrudnienia na podstawie porozumienia, które nie wskazuje wprost na podstawę wypłaty tegoż świadczenia. (więcej…)

Czy obniżać składkę zdrowotną do 0 zł gdy płatnik nie pobiera podatku od pensji oddelegowanego

ZUS SerwisKadrowego.pl

Pracodawcy wysyłający swego pracownika do pracy za granicą w ramach oddelegowania często borykają się z wątpliwością czy obniżać składkę zdrowotną do 0 zł w sytuacji, gdy od przychodu oddelegowanego nie jest w Polsce pobierany podatek dochodowy od osób fizycznych?

Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: nie. W opisanych okolicznościach nie należy stosować przepisu art. 83 ust. 2 ustawy zdrowotnej, zgodnie z którym w przypadku nieobliczania zaliczki podatkowej przez płatnika od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości 0 zł.

A zatem:

  • fakt braku obowiązku obliczania na terenie RP zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzenia oddelegowanego pracownika, nie powoduje „zerowania” składki zdrowotnej,
  • pracownicy delegowani w okresie, w jakim posiadają status ubezpieczonych w ramach polskiego systemu zabezpieczenia społecznego, są objęci obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

(więcej…)

Świadczenia z okazji Świąt a podatek i składki ZUS 2017

Okres przedświąteczny to czas, w którym pracownicy nierzadko mogą liczyć na dodatkowe świadczenia z okazji Świąt od swych pracodawców. Najczęściej są to premie pieniężne, bony towarowe, paczki świąteczne, upominkowe karty przedpłacone czy zapomogi. W zależności od źródła ich finansowania różne są konsekwencje w zakresie podatku i składek zusowskich. Aby przybliżyć szczegóły dotyczące tej materii, przygotowaliśmy czytelną tabelę. (więcej…)

Zaliczki udzielane zleceniobiorcy a kwestie składek ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Zaliczki udzielane zleceniobiorcy mogą rodzić konkretne konsekwencje w zakresie składek zusowskich, dlatego trzeba być ostrożnym przy ich rozliczaniu. Przypomnijmy, że w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców mogą zostać uwzględnione składniki wynagrodzenia będące przychodem z tytułu umowy zlecenia. Od zaliczki kosztowej udzielonej wykonawcy zlecenia na poczet zwiększonych kosztów utrzymania za granicą, która ma zwrotny charakter i która nie stanowi przychodu z umowy zlecenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie nalicza się składek ZUS.

Z kolei zaliczka na poczet wynagrodzenia zleceniobiorcy podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek ZUS w miesiącu wypłaty.

Jeśli zaś chodzi o przychód osób oddelegowanych poza granice Polski, ustalany na potrzeby prawidłowego naliczenia składek ZUS za okres pracy w oddelegowaniu, należy podkreślić, iż przy jego wyznaczaniu bierze się pod uwagę wszystkie składniki wynagrodzenia (będące przychodem), w tym również zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia stanowiące podstawę wymiaru składek, wypłacane lub postawione do dyspozycji ubezpieczonego od pierwszego do ostatniego dnia danego miesiąca, bez względu na okres, za jaki przysługują. W sytuacji, gdy tak skalkulowany przychód oddelegowanego będzie wyższy niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej (wynoszące w 2017 r. 4263 zł), wówczas należy zastosować zwolnienie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia składkowego. W przeciwnym razie, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy ustalić na zasadach ogólnych wynikających z art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. (więcej…)

Warto wystąpić o zaświadczenie A1 z wyprzedzeniem

ZUS SerwisKadrowego.pl

Zaświadczenie A1 jest formularzem potwierdzającym, któremu ustawodawstwu w zakresie zabezpieczenia społecznego podlega dana osoba (np. oddelegowany pracownik). Jest ono wydawane przez ZUS na wniosek płatnika składek (np. pracodawcy) lub ubezpieczonej osoby (np. pracownika), jeśli spełnione są warunki wynikające z przepisów prawa unijnego. Brak tego dokumentu może mieć negatywne konsekwencje, np. w trakcie kontroli za granicą. Z tego powodu warto wystąpić o poświadczenie formularza A1 z wyprzedzeniem. (więcej…)

Wysokość stóp składki wypadkowej od 1 kwietnia 2017 r. bez zmian

ZUS SerwisKadrowego.pl

W roku składkowym rozpoczynającym się od 1 kwietnia 2017 r. bez zmian pozostanie wysokość stóp składki wypadkowej ustalonych dla grup działalności zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. z 2016 r. poz. 1005). Potwierdza to komunikat na stronie ZUS.

(więcej…)

Zasady przeprowadzania kontroli przez ZUS – informacja ze strony zusowskiej

ZUS SerwisKadrowego.pl

Na stronie www.zus.pl w dniu 13 marca 2017 r. przedstawiono ogólne zasady przeprowadzania kontroli przez ZUS. Dotyczący tego zagadnienia komunikat został opublikowany w związku z art. 78a ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.), na mocy którego ZUS został zobowiązany do zamieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej ogólnego schematu procedur kontroli wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów.

Aby dowiedzieć się co sprawdza ZUS, jak płatnicy są wybierani do kontroli, jakie są obowiązki płatnika składek podczas kontroli oraz jak przedsiębiorca może sprzeciwić się kontroli, zapraszamy do lektury naszego wpisu. (więcej…)

System rabatowy dla pracowników a składki ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

System rabatowy dla pracowników, co do zasady, należy zaliczyć do świadczeń pozapłacowych, od których naliczać trzeba składki ZUStakże wtedy, gdy będzie on współfinansowany przez podwładnych. W stosunku do takiego systemu rabatowego, w ramach którego pracodawca co miesiąc będzie przyznawał zatrudnionym osobom punkty rabatowe służące docelowo do ich wymiany na określone benefity (bonusy), nie znajduje zastosowania zwolnienie składkowe wskazane w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W opinii ZUS, w wyniku wspomnianego systemu, pracownicy będą otrzymywać świadczenie o charakterze pieniężnym, tzn. środki pieniężne finansowane przez pracodawcę i pracowników wymieniane będą na punkty , a nie na konkretne artykuły, przedmioty lub usługi wynikające z wewnątrzzakładowych uregulowań. Dopiero posiadając określoną ilość punktów pracownik może „wydatkować” je na wybrane świadczenia.

(więcej…)

Składkę zdrowotną liczymy odrębnie gdy pracownik zawarł zlecenie z pracodawcą

ZUS SerwisKadrowego.pl

Składkę zdrowotną liczymy odrębnie w przypadku ubezpieczonych zatrudnionych w jednym podmiocie zarówno na podstawie umowy o pracę jak i umowy zlecenia. W takich okolicznościach, składkę na ubezpieczenie zdrowotne kalkulujemy osobno od przychodu uzyskanego w ramach stosunku pracy oraz oddzielnie od należności wypłacanych z tytułu stosunku cywilnoprawnego. Słuszność tego poglądu potwierdza ZUS. (więcej…)

Pracownicze Programy Oszczędnościowe nie korzystają z wyłączenia ze składek ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Pracownicze Programy Oszczędnościowe w formie Grupowego Planu Emerytalnego nie korzystają z wyłączenia ze składek ZUS. W stosunku do takiego świadczenia pozapłacowego nie może znajdować zastosowania § 2 ust.1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W myśl tego przepisu zwolnione z oskładkowania są m.in. korzyści materialne przybierające formę niepieniężną – formę zakupu po cenach niższych niż detaliczne artykułu lub usługi. Wspomniane programy są formą współpracy między pracodawcą a pracownikami, a zgromadzony w ich ramach kapitał co do zasady jest wypłacany w chwili nabycia uprawnień emerytalnych, jednak w pewnych sytuacjach pracodawca może udzielić zgody na wcześniejszą wypłatę. Programy tego typu są dodatkowym źródłem pozyskiwania środków pieniężnych na rzecz wypłacanych w przyszłości świadczeń emerytalnych, a każdy pracownik, który do niego przystąpi ma zapewniony dostęp do tych środków pieniężnych (w zakresie określonym przez pracodawcę). Z tego powodu przedmiotowe świadczenie nie spełnia wszystkich przesłanek wskazanych w przywołanym wyżej przepisie rozporządzenia składkowego, nawet jeśli jest ono współfinansowane przez pracownika. (więcej…)