Pakiet książka drukowana "Umowy zlecenia 2017 r." + 2 e-booki + DARMOWA DOSTAWA!

Czy świadczenia pozapłacowe można przyznać tylko części pracownikom?

Pracodawcy niekiedy przyznają świadczenia pozapłacowe tylko części pracownikom. Rodzi się wówczas pytanie czy taka praktyka narusza zasadę równego traktowania w zatrudnieniu oraz przepisy o zakazie dyskryminacji? Nikt nie postawi takiego zarzutu zakładowi pracy, jeśli różnicowanie w przyznawaniu dodatkowych bonusów pewnej grupie zatrudnionych jest uzasadnione i podyktowane obiektywnymi kryteriami, wśród których można wymienić np. posiadane przez pracownika kwalifikacje, poziom zaangażowania w pracę czy wyższa od innych podwładnych efektywność. A zatem, co do zasady, dopuszczalnym jest, aby m.in. auto służbowe, pakiety medyczne, wycieczki, świadczenia rzeczowe, karnety na siłownie itp. przewidywane były tylko dla niektórych pracowników. (więcej…)

Szkła korekcyjne dla pracownika wolne od podatku bez limitu kwotowego

Zakupione przez pracodawcę szkła korekcyjne dla pracownika, który wykonuje obowiązki służbowe przy monitorze ekranowym przynajmniej połowę dobowego czasu pracy (niezależnie od wymiaru etatu zatrudnionego), są świadczeniem zwolnionym z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oczywiście wymagane tu jest to, aby szkła przepisane zostały na podstawie badań okulistycznych, przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, zaleceniem lekarza medycyny pracy.

Dla ww. wyłączenia podatkowego ustawodawca nie przewidział limitu kwotowego, przy czym kwota oferowana przez zakład pracy pracownikowi na szkła korekcyjne (soczewki kontaktowe lub okulary), powinna umożliwiać ich zakup zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Potwierdzenie zaprezentowanego poglądu znajdziemy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 marca 2017 r., sygn. 0461-ITPB2.4511.78.2017.1.HD. (więcej…)

Świadczenia z okazji Świąt a podatek i składki ZUS 2017

Okres przedświąteczny to czas, w którym pracownicy nierzadko mogą liczyć na dodatkowe świadczenia z okazji Świąt od swych pracodawców. Najczęściej są to premie pieniężne, bony towarowe, paczki świąteczne, upominkowe karty przedpłacone czy zapomogi. W zależności od źródła ich finansowania różne są konsekwencje w zakresie podatku i składek zusowskich. Aby przybliżyć szczegóły dotyczące tej materii, przygotowaliśmy czytelną tabelę. (więcej…)

Wycieczka w części finansowana z zfśs jako przychód

Coraz częściej w najbliższym czasie będziemy doświadczać ciepłej pogody i dlatego warto się zastanowić już dziś, z jakimi skutkami podatkowymi wiąże się wycieczka w części finansowana z zfśs. Otóż pokrycie przez pracodawcę z zfśs części kosztów wycieczki pracownikowi – na indywidualny wniosek zatrudnionego – należy kwalifikować jako przysporzenie majątkowe (zaoszczędzenie wydatku). W związku z tym podwładny uzyska przychód ze stosunku pracy, który może być jednak zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zfśs lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Takich wyjaśnień udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 27 lutego 2017 r., sygn. 061-IPTPB1.4511.1067.2016.1.AG.

Trzeba tu zwrócić uwagę, iż generalnie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13, imprezy integracyjne w formie np. wycieczek nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu. Przy czym zauważmy, że w analizowanej interpretacji jest mowa o dofinansowaniu z zfśs do wycieczki, przyznawanym na indywidualny wniosek pracownika. Z tego powodu fiskus uznał tego typu świadczenie za przychód.

(więcej…)

Produkty spożywcze dla pracowników a podatek PIT

Nierzadko pracodawcy kupują produkty spożywcze dla pracowników, którzy spożywają je w trakcie wykonywania przez nich obowiązków służbowych. Taka okoliczność rodzi pytanie czy tego typu świadczenie pozapłacowe skutkuje powstaniem po stronie załogi przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 i 3 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych? O wyrażenie w tej kwestii opinii zwrócił się do fiskusa płatnik oferujący zatrudnionym w trakcie pracy napojów, owoców i drobnych przekąsek. W odpowiedzi zawartej w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 marca 2017 r., sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.1128.2016.1.AR, uzyskał potwierdzenie, iż ww. artykuły spożywcze nie generują przysporzenia majątkowego. (więcej…)

Impreza jubileuszowa a przychód pracownika

Czy impreza jubileuszowa to przychód dla pracownika w niej uczestniczącego? Otóż nie. Udział pracowników w imprezie jubileuszowej opłaconej w całości ze środków obrotowych przez pracodawcę, nie generuje po ich stronie przysporzenia majątkowego.

Od tego typu świadczenia, mającego na celu integrację pracowników, co jednocześnie przełożyć się ma na lepszą współpracę, zwiększenie wydajności i jakości wykonywanych obowiązków, nie należy więc naliczać zaliczki na podatek od osób fizycznych. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 lutego 2017 r., sygn. 0461-ITPB1.4511.103.2017.1.PSZ. (więcej…)

System rabatowy dla pracowników a składki ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

System rabatowy dla pracowników, co do zasady, należy zaliczyć do świadczeń pozapłacowych, od których naliczać trzeba składki ZUStakże wtedy, gdy będzie on współfinansowany przez podwładnych. W stosunku do takiego systemu rabatowego, w ramach którego pracodawca co miesiąc będzie przyznawał zatrudnionym osobom punkty rabatowe służące docelowo do ich wymiany na określone benefity (bonusy), nie znajduje zastosowania zwolnienie składkowe wskazane w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W opinii ZUS, w wyniku wspomnianego systemu, pracownicy będą otrzymywać świadczenie o charakterze pieniężnym, tzn. środki pieniężne finansowane przez pracodawcę i pracowników wymieniane będą na punkty , a nie na konkretne artykuły, przedmioty lub usługi wynikające z wewnątrzzakładowych uregulowań. Dopiero posiadając określoną ilość punktów pracownik może „wydatkować” je na wybrane świadczenia.

(więcej…)

Dodatkowe świadczenia dla oddelegowanych podlegają opodatkowaniu

W ocenie fiskusa oddelegowania nie można utożsamiać z pracą mobilną, jeżeli charakter wypełnianych obowiązków służbowych w miejscu oddelegowania nie polega na stałym przemieszczaniu się. Nie należy zatem stosować wniosków płynących z orzecznictwa wydawanego w sprawach pracowników mobilnych do pracowników oddelegowanych. W konsekwencji, nie wolno uznawać, że zapewnienie dodatkowych świadczeń związanych z oddelegowaniem (np. koszty podróży, mieszkania) leży wyłącznie w interesie pracodawcy oraz służy wyłącznie realizacji obowiązku pracowniczego, tak jak ma to miejsce przykładowo w przypadku kierowców czy przedstawicieli handlowych, którzy jako miejsce wykonywania pracy mają w umowie o pracę wskazany obszar, po którym muszą się poruszać w celu prawidłowego i należytego świadczenia pracy, a który to teren obejmuje powierzchnie powiatu, województwa, danego regionu lub nawet całego kraju.

Stąd, w sytuacji, gdy pracodawca zapewnia pracownikowi dodatkowego świadczenia pozapłacowe związane z oddelegowaniem, to wartość tych świadczeń stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. (więcej…)

Pracownicze Programy Oszczędnościowe nie korzystają z wyłączenia ze składek ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Pracownicze Programy Oszczędnościowe w formie Grupowego Planu Emerytalnego nie korzystają z wyłączenia ze składek ZUS. W stosunku do takiego świadczenia pozapłacowego nie może znajdować zastosowania § 2 ust.1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W myśl tego przepisu zwolnione z oskładkowania są m.in. korzyści materialne przybierające formę niepieniężną – formę zakupu po cenach niższych niż detaliczne artykułu lub usługi. Wspomniane programy są formą współpracy między pracodawcą a pracownikami, a zgromadzony w ich ramach kapitał co do zasady jest wypłacany w chwili nabycia uprawnień emerytalnych, jednak w pewnych sytuacjach pracodawca może udzielić zgody na wcześniejszą wypłatę. Programy tego typu są dodatkowym źródłem pozyskiwania środków pieniężnych na rzecz wypłacanych w przyszłości świadczeń emerytalnych, a każdy pracownik, który do niego przystąpi ma zapewniony dostęp do tych środków pieniężnych (w zakresie określonym przez pracodawcę). Z tego powodu przedmiotowe świadczenie nie spełnia wszystkich przesłanek wskazanych w przywołanym wyżej przepisie rozporządzenia składkowego, nawet jeśli jest ono współfinansowane przez pracownika. (więcej…)

Nieodpłatne zakwaterowanie oraz transport zbiorowy dla pracowników i zleceniobiorców

Świadczenia takie jak nieodpłatne zakwaterowanie oraz transport zbiorowy na trasie pomiędzy miejscem kwaterunku a miejscem wykonywania powierzonych zadań stanowi zarówno dla pracowników będących polskimi obywatelami jak i cudzoziemcami przychód, od którego zakład pracy jest zobowiązany naliczać, pobierać i odprowadzać zaliczki podatkowe, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

To samo dotyczy pokrywania przez podmiot zatrudniający miejsc noclegowych dla zleceniobiorców i transportowania ich z tego miejsca do  lokalizacji, w których ma być świadczona przez nich praca.

Fiskus nie zgadza się z poglądem, iż ww. świadczenia służą wyłącznie prawidłowej realizacji obowiązków wynikających z umowy o pracę lub umowy zlecenia i że w związku z tym nie należy ich traktować jako generujących przysporzenie majątkowe.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 31 stycznia 2017 r. (sygn. 3063-ILPB1-1.4511.379.2016.1.APR), w której dodatkowo podkreślono, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. sygn. akt K 7/13 ma również zastosowanie do zleceniobiorców. (więcej…)