Pakiet książka drukowana "Umowy zlecenia 2017 r." + 2 e-booki + DARMOWA DOSTAWA!

Czy świadczenia pozapłacowe można przyznać tylko części pracownikom?

Pracodawcy niekiedy przyznają świadczenia pozapłacowe tylko części pracownikom. Rodzi się wówczas pytanie czy taka praktyka narusza zasadę równego traktowania w zatrudnieniu oraz przepisy o zakazie dyskryminacji? Nikt nie postawi takiego zarzutu zakładowi pracy, jeśli różnicowanie w przyznawaniu dodatkowych bonusów pewnej grupie zatrudnionych jest uzasadnione i podyktowane obiektywnymi kryteriami, wśród których można wymienić np. posiadane przez pracownika kwalifikacje, poziom zaangażowania w pracę czy wyższa od innych podwładnych efektywność. A zatem, co do zasady, dopuszczalnym jest, aby m.in. auto służbowe, pakiety medyczne, wycieczki, świadczenia rzeczowe, karnety na siłownie itp. przewidywane były tylko dla niektórych pracowników. (więcej…)

Parkowanie auta służbowego w miejscu zamieszkania bez podatku

Parkowanie (garażowanie) na polecenie pracodawcy przez pracownika samochodem wykorzystywanym przy wypełnianiu obowiązków służbowych w miejscu jego zamieszkania, co do zasady, nie służy jego osobistym celom i z tego powodu nie należy traktować tego jako nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A skoro tak, to od wartości tego typu świadczenia nie należy odprowadzać zaliczki podatkowej, gdyż nie mamy w tym przypadku do czynienia z przychodem pracowniczym ze stosunku pracy. Taki wniosek sformułowano w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 grudnia 2016 r. (sygn. 1061-IPTPB1.4511.821.2016.2.DJD). (więcej…)