Pakiet książka drukowana "Umowy zlecenia 2017 r." + 2 e-booki + DARMOWA DOSTAWA!

Zapis w regulaminie wynagradzania odnośnie pakietu medycznego

Ostatnio trafiło do nas zapytanie: jaki zapis w regulaminie wynagradzania powinien pojawić się odnośnie pakietu medycznego, aby zgodnie z prawem nie musieć naliczać od niego składek zusowskich?

Gdy pakiet medyczny jest współfinansowany przez pracownika, o czym przesądza stosowny zapis w regulaminie wynagradzania, wówczas wartość pakietu w kwocie finansowanej przez pracodawcę:

  • podlega opodatkowaniu,
  • zwolniona jest z ozusowania.

Dla wyłączenia składkowego wspomnianego świadczenia niezbędne jest, aby odnoszący się do niego zapis regulaminowy był odpowiednio skonstruowany, a więc w sposób niepozostawiający wątpliwości co do możliwości zastosowania przepisu § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z 18 grudnia 1998 r. (więcej…)

Czy świadczenia pozapłacowe można przyznać tylko części pracownikom?

Pracodawcy niekiedy przyznają świadczenia pozapłacowe tylko części pracownikom. Rodzi się wówczas pytanie czy taka praktyka narusza zasadę równego traktowania w zatrudnieniu oraz przepisy o zakazie dyskryminacji? Nikt nie postawi takiego zarzutu zakładowi pracy, jeśli różnicowanie w przyznawaniu dodatkowych bonusów pewnej grupie zatrudnionych jest uzasadnione i podyktowane obiektywnymi kryteriami, wśród których można wymienić np. posiadane przez pracownika kwalifikacje, poziom zaangażowania w pracę czy wyższa od innych podwładnych efektywność. A zatem, co do zasady, dopuszczalnym jest, aby m.in. auto służbowe, pakiety medyczne, wycieczki, świadczenia rzeczowe, karnety na siłownie itp. przewidywane były tylko dla niektórych pracowników. (więcej…)

Pakiet medyczny należny w trakcie urlopu bezpłatnego a ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Przy świadczeniach pozapłacowych (np. typu pakiet medyczny) należnych pracownikowi w trakcie korzystania przez niego z urlopu bezpłatnego, stanowiących przychód z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, nie wolno stosować wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS. Żaden przepis zusowski takiej możliwości nie przewiduje.

Interpretacja ZUS

(więcej…)

Korzyść jest wolna od ZUS gdy jest gwarantowana w regulaminie

ZUS SerwisKadrowego.pl

Warunkiem koniecznym wyłączenia danego świadczenia pozapłacowego z podstawy wymiaru składek ZUS, na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego, jest uprawnienie pracownika do tego świadczenia za pewną, choćby symboliczną, odpłatnością, wynikające wprost z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu.

Wynikanie danego uprawnienia z ww. wewnętrznych przepisów i aktów normatywnych należy rozumieć jako każdorazową gwarancję częściowego finansowania ww. korzyści przez pracodawcę, a nie np. jedynie możliwość takiego finansowania. A zatem, jeśli przykładowo w regulaminie wynagradzania zostanie przewidziany zapis: „Pracodawca może zapewnić pracownikom możliwość nabywania pakietu medycznego w cenie niższej niż detaliczna”, to należy uznać, iż nie pozwoli on skorzystać ze zwolnienia zusowskiego, gdyż mówimy tu o „możliwości” a nie o „gwarancji” zapewnienia podwładnym pakietów medycznych za odpłatnością.

Interpretacja ZUS (więcej…)

Pakiety medyczne dla zleceniobiorców a składki ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Nie naliczamy składek ZUS od świadczenia dla zleceniobiorcy (w postaci grupowego ubezpieczenia na życie, opieki medycznej oraz pakietu sportowego), stanowiącego korzyść materialną wynikającą z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegającą na umożliwieniu mu skorzystania z artykułów, przedmiotów lub usług jedynie za częściową odpłatnością.

Praktyczny aspekt powyższego przejawia się w tym, że zwolnieniu z ozusowania podlega wartość różnicy pomiędzy ceną nabycia danego świadczenia, a ponoszoną przez zleceniobiorcę odpłatnością.

Interpretacja ZUS (więcej…)

Obwieszczenie w sprawie zasad premiowania nie wystarcza do zwolnienia z ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Świadczenia przysługujące na podstawie stosownych zapisów wynikających z obwieszczenia w sprawie zasad premiowania oraz dodatkowych uprawnień pracowników obowiązującego w firmie, nie korzystają ze zwolnienia zusowskiego na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego.

Interpretacja ZUS

Lublin, dnia 15 września 2016 r.

WPI/200000/43/900/2016

DECYZJA Nr 900/2016

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r. poz, 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 963) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 18 sierpnia 2016 r. przez przedsiębiorcę (…) w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu stosunku pracy wartości świadczenia w postaci wybranego wariantu Grupowego Ubezpieczenia na Zycie i Zdrowie tzw. Pakietu Medycznego z firmą ubezpieczeniową w części finansowanej przez pracodawcę, przysługującego na podstawie stosownych zapisów wynikających z obwieszczenia w sprawie zasad premiowania oraz dodatkowych uprawnień pracowników obowiązującego w firmie.

UZASADNIENIE (więcej…)