Pakiet książka drukowana "Umowy zlecenia 2017 r." + 2 e-booki + DARMOWA DOSTAWA!

Czy ryczałty za noclegi dla kierowców mogą być wliczane do podatkowych kosztów po wyroku TK?

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 listopada 2016 r. (sygn. K 11/15) uznającym, że art. 21a ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców jest niezgodny z Konstytucją w części dotyczącej wypłaty ryczałtu za nocleg kierowcom w zagranicznych podróżach służbowych, wśród pracodawców zaczęło pojawiać się pytanie, czy przedmiotowe ryczałty w dalszym ciągu mogą być wliczane do podatkowych kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Resort finansów potwierdził, że tak.

(więcej…)

Jak rozliczyć wypłatę na rzecz byłego pracownika

Zagadnienie pod tytułem: jak rozliczyć wypłatę na rzecz byłego pracownika dotyka wielu pracodawców. Rodzi ono często wątpliwości odnośnie tego, jakich naliczeń podatkowo-składkowych należy dokonać w przypadku konieczności wypłacania określonych należności osobom, których stosunek pracy już ustał. Najbardziej problematyczne jest to, czy w opisanych okolicznościach należy wyliczać składki ZUS oraz czy przy kalkulowaniu zaliczki podatkowej można stosować zryczałtowane koszty uzyskania przychodu i kwotę zmniejszającą miesięczne zaliczki na podatek (46,33 zł).

(więcej…)

Zajęcia antystresowe i relaksacyjne dla pracowników bez PIT

Coraz częściej zakłady pracy fundują swoim pracownikom zajęcia antystresowe i relaksacyjne. Zwykle są to różnego rodzaju masaże, yoga, tai-chi itp. Mimo, iż wspomniane zajęcia niewątpliwie odbywają się za zgodą pracownika, niemniej jednak nie stanowią one świadczeń spełnianych w interesie pracownika, ale w interesie pracodawcy. Dodatkowo nie przynoszą one zatrudnionemu korzyści w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatków, które musiałby ponieść (gdyby nie konieczność codziennego wypełniania obowiązków służbowych sprowadzające się najczęściej do konieczności szybkiego podejmowania decyzji i podlegających ocenie przełożonego działań, podwładny nie miałby powodu do korzystania z zajęć antystresowych). A zatem, biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia oraz wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13, należy uznać, że sfinansowane przez pracodawcę zajęcia pozwalające załodze odprężyć się i zmniejszyć stres, nie generują przychodu, od którego powinno naliczać się składki ZUS i zaliczki podatkowe. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 grudnia 2015 r., sygn. IPPB4/4511-1265/15-2/JK.

Nie trudno dodatkowo zauważyć, iż omawiane zajęcia poprawiają kondycję psychofizyczną pracowników, zwiększają ich wydajność, pozytywnie oddziałują na atmosferę w zespołach, a w konsekwencji wpływają na zmniejszenie liczby popełnianych błędów. Z tych względów środki wydatkowane przez podmiot zatrudniający na zajęcia antystresowe i relaksacyjne stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodu. Rację temu poglądowi przyznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 20 kwietnia 2017 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.11.2017.1.IF.  (więcej…)

Uznanie umowy o dzieło za umowę zlecenia – skutki podatkowe

Uznanie umowy o dzieło za umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług każe zastanowić się nie tylko nad skutkami w zakresie składek ZUS, ale również nad skutkami podatkowymi. Przekwalifikowanie dzieła na zlecenie (np. wskutek kontroli ZUS) wymusza przede wszystkim skorygowanie rozliczeń zusowskich, rozliczeniowej dokumentacji ZUS i opłacenia zaległych składek (ewentualnie z należnymi odsetkami).

Gdy pracodawca ureguluje z własnych środków całość składek, wówczas ich kwota w części, która powinna być pokryta z przychodu zatrudnionej osoby, stanowi w ocenie fiskusa przysporzenie majątkowe.  Przy czym ważne tu jest, czy mamy do czynienia z nadal zatrudnioną u pracodawcy osobą czy też z byłym dziełobiorcą/zleceniobiorcą. W pierwszym przypadku zakład pracy ma obowiązek opodatkować przychód powstały wskutek uregulowania składek ZUS za zatrudnionego i wykazać go w PIT-11. Natomiast w drugim przypadku, przychód podlega wykazaniu w PIT-8C, na podstawie którego były dziełobiorca/zleceniobiorca samodzielnie w swym zeznaniu podatkowym rozliczy omawianą korzyść majątkową.

Przypomnijmy, że odliczeniu od dochodu i odpowiednio od podatku dochodowego dziełobiorcy/zleceniobiorcy, ustalonego za dany rok, podlegają składki społeczne i składka na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości nieprzekraczającej 7,75% jej podstawy), które faktycznie zostały potrącone (pobrane) w danym roku przez pracodawcę ze środków zatrudnionej osoby. Skutkuje to tym, że w razie nienaliczenia należnych składek zusowskich za lata ubiegłe – ani płatnik, ani też podatnik nie są zobowiązani do korygowania rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych za te lata.

Jeżeli zatem zakład pracy na skutek błędnej kwalifikacji danej umowy, nie pobrał np. w 2016 r. składek na ubezpieczenia społeczne, które zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien potrącić ze środków zatrudnionego, wówczas w takich okolicznościach nie dochodzi do powstania nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2016 r.

Zaznaczmy, że w związku z uznaniem umowy o dzieło za umowę zlecenia, nie ma obowiązku dokonywania korekt informacji PIT-11 czy PIT-40, wystawionych za lata, których przekwalifikowanie ww. umów dotyczy. Wynika to z tego, iż wspomniane formularze podatkowe powinny odzwierciedlać istniejący w danym roku podatkowym stan faktyczny. Uwzględnione w nich powinny zatem zostać tylko te kwoty składek ZUS i zaliczek podatkowych, które w rzeczywistości w danym roku zostały pokryte ze środków zatrudnionej osoby. Jeśli pracodawca nie pobrał z dochodu zatrudnionego należnej w przeszłości zaliczki na podatek dochodowy lub składek zusowskich, to zarówno w informacji PIT-11 i PIT-40 jak i ich korekcie takich należności publiczno-prawnych nie może wykazać.

 

(więcej…)

Podatek za pracowników musi opłacać pracodawca a nie podmiot trzeci

Podatek za pracowników, zleceniobiorców i wszystkie inne zatrudnione osoby musi odprowadzać do urzędu skarbowego pracodawca. Nie może tego czynić w zamian żaden inny podmiot. A zatem zapłata zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych naliczonych od świadczeń przysługujących zatrudnionym osobom przez usługodawcę działającego w charakterze posłańca (wyręczyciela) nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania podmiotu zatrudniającego jako płatnika.

Na takim stanowisku jednoznacznie stanął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 3 kwietnia 2017 r., sygn. 1462-IPPB4.4518.1.2017.2.JK3. (więcej…)

Świadczenia z okazji Świąt a podatek i składki ZUS 2017

Okres przedświąteczny to czas, w którym pracownicy nierzadko mogą liczyć na dodatkowe świadczenia z okazji Świąt od swych pracodawców. Najczęściej są to premie pieniężne, bony towarowe, paczki świąteczne, upominkowe karty przedpłacone czy zapomogi. W zależności od źródła ich finansowania różne są konsekwencje w zakresie podatku i składek zusowskich. Aby przybliżyć szczegóły dotyczące tej materii, przygotowaliśmy czytelną tabelę. (więcej…)

Zapłata za pracownika zaległych składek ZUS a przychód – sądy kontra resort finansów

Zapłata za pracownika zaległych składek ZUS w części, która zgodnie z przepisami powinna być pokryta ze środków zatrudnionego budzi kontrowersje w zakresie tego, czy rodzi to przysporzenie majątkowe po stronie podwładnego czy też nie. Fiskus prezentuje w tej sprawie zupełnie inny punkt widzenia niż sądy. Resort finansów konsekwentnie uznaje, że opłacenie przez pracodawcę z własnych środków składek zusowskich, które winny być potrącone z wynagrodzenia, jest świadczeniem w całości podlegającym opodatkowaniu. Pogląd ten nie jest podzielany jednak w orzecznictwie sądowym. (więcej…)

Stosowanie kwoty zmniejszającej zaliczkę podatkową – interpretacja fiskusa

Stosowanie kwoty zmniejszającej zaliczkę podatkową w 2017 r. nastręcza problemów. Dlatego należy zwrócić uwagę na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 lutego 2017 r., sygn. 3063-ILPB1-1.4511.408.2016.1.KF. Zaznaczono w niej, że począwszy od 1 stycznia 2017 r. w sytuacji, gdy dochód pracownika (czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu i składki społeczne finansowane przez zatrudnionego) przekroczy kwotę 85.528 zł, płatnik od następnego miesiąca powinien zaprzestać stosowania kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek (wynoszącej 46,33 zł miesięcznie). Powyższej zasady nie modyfikuje w żaden sposób złożenie przez pracownika oświadczenia o zamiarze wspólnego opodatkowania dochodów z dzieckiem lub ze współmałżonkiem.

W sytuacji, gdy dochód pracownika u danego pracodawcy nie przekroczy kwoty 85.528 zł, płatnik powinien stosować kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek, pomimo złożenia przez pracownika wniosku o podwyższenie stopy podatku, o którym mowa w art. 41a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (oczywiście o ile pracownik przedłożył pracodawcy druk PIT-2). (więcej…)

Produkty spożywcze dla pracowników a podatek PIT

Nierzadko pracodawcy kupują produkty spożywcze dla pracowników, którzy spożywają je w trakcie wykonywania przez nich obowiązków służbowych. Taka okoliczność rodzi pytanie czy tego typu świadczenie pozapłacowe skutkuje powstaniem po stronie załogi przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 i 3 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych? O wyrażenie w tej kwestii opinii zwrócił się do fiskusa płatnik oferujący zatrudnionym w trakcie pracy napojów, owoców i drobnych przekąsek. W odpowiedzi zawartej w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 marca 2017 r., sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.1128.2016.1.AR, uzyskał potwierdzenie, iż ww. artykuły spożywcze nie generują przysporzenia majątkowego. (więcej…)

Impreza jubileuszowa a przychód pracownika

Czy impreza jubileuszowa to przychód dla pracownika w niej uczestniczącego? Otóż nie. Udział pracowników w imprezie jubileuszowej opłaconej w całości ze środków obrotowych przez pracodawcę, nie generuje po ich stronie przysporzenia majątkowego.

Od tego typu świadczenia, mającego na celu integrację pracowników, co jednocześnie przełożyć się ma na lepszą współpracę, zwiększenie wydajności i jakości wykonywanych obowiązków, nie należy więc naliczać zaliczki na podatek od osób fizycznych. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 lutego 2017 r., sygn. 0461-ITPB1.4511.103.2017.1.PSZ. (więcej…)