Pakiet książka drukowana "Umowy zlecenia 2017 r." + 2 e-booki + DARMOWA DOSTAWA!

Karta pobytu stałego bądź czasowego cudzoziemcy-zleceniobiorcy a PIT

Uzyskanie karty pobytu stałego bądź czasowego przez cudzoziemca zatrudnionego w Polsce w oparciu o umowę zlecenia lub o dzieło, nie decyduje o posiadaniu w Polsce miejsca zamieszkania w rozumieniu art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sam fakt otrzymania ww. kart przez obcokrajowca nie może przesądzać o tym, że należy go traktować jako osobę z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 lipca 2017 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.46.2017.2.KR.

Przypomnijmy, że w myśl przywołanego wyżej przepisu, za osobę mającą miejsce zamieszkania na obszarze Polski uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium RP centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terenie RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

(więcej…)

Czy za dyżur zleceniobiorcy trzeba płacić minimalną stawkę godzinową

Czy za dyżur zleceniobiorcy trzeba płacić minimalną stawkę godzinową?

Rozstrzygnięcie powyższego zagadnienia nie jest proste. Wydaje się, że wszystko zależy od postanowień umowy zlecenia i okoliczności pozostawania przez wykonawcę zlecenia / usług w gotowości do pracy.

W naszej ocenie, zastosowanie stawki niższej od 13 zł brutto za godzinę dyżuru pełnionego w ramach umów zlecenia i umów o świadczenie usług, jest możliwe pod warunkiem, że:

  • treść umowy łączącej pracodawcę z zatrudnioną osobą będzie wyraźnie rozróżniała wykonywanie umówionego zlecenia od pozostawania w gotowości do jego wykonywania (innymi słowy  umowa powinna przesądzać o tym, że jej przedmiotem są określone prace do wykonania a nie gotowość do pracowania) oraz
  • z dokumentacji będącej w dyspozycji podmiotu zatrudniającego będzie jasno wynikała ilość godzin gotowości do pracy oraz liczba godzin przeznaczonych na pracę / wykonywanie zlecenia czy świadczenie umówionych usług.

(więcej…)

Przy umowie zlecenia z obcokrajowcem ważna jest długość pobytu i ośrodek interesów życiowych

W kontekście spraw podatkowych, przy umowie zlecenia z obcokrajowcem ważna jest długość pobytu w Polsce i ośrodek interesów życiowych. Przypomina o tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12 czerwca 2017 r., sygn. 0112-KDIL3-1.4011.64.2017.1.AN, w której wskazano, że od wynagrodzeń wypłacanych przez polskiego przedsiębiorcę zatrudnionym w ramach umowy zlecenia obywatelom Ukrainy, którzy:

  • złożyli oświadczenia o posiadaniu ośrodka interesów życiowych w rozumieniu art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (niezależnie od długości ich pobytu w Polsce) lub
  • przebywają na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym,

trzeba naliczać zaliczki podatkowe na zasadach ogólnych (zapisanych w art. 41 ust. 1 ww. ustawy) i sporządzenia za ten okres deklaracji PIT-4R i informacji PIT- 11.

Natomiast w przypadku wypłaty wynagrodzenia zleceniobiorcom-cudzoziemcom, których pobyt na obszarze RP nie przekroczył 183 dni w roku podatkowym, i zleceniodawca nie dysponuje informacją o ośrodku interesów życiowych zatrudnionego w Polsce, istnieje obowiązek:

  • poboru 20% zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o PIT oraz
  • przygotowania deklaracji PIT-8AR i informację IFT-1/IFT-1R.

(więcej…)

Umowa zlecenia z obywatelem Ukrainy a składki ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Umowa zlecenia z obywatelem Ukrainy, wykonywana na terenie Polski, podlega ubezpieczeniom społecznym w takim samym zakresie jak zlecenie realizowane przez Polaka.

Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie podlegania omawianym ubezpieczeniom nie posługuje się kryterium obywatelstwa czy np. miejsca zamieszkania bądź pobytu. Oznacza to, że obowiązkiem ubezpieczeń społecznych są objęci także cudzoziemcy, o ile spełniają warunki do objęcia ich tym ubezpieczeniom. W kontekście obowiązku opłacania składek ZUS od zleceniobiorców – obcokrajowców istotnym jest więc:

  • fakt zawarcia z polskim podmiotem np. umowy zlecenia, czyli umowy rodzącej zgodnie z przepisami obowiązek ubezpieczeń społecznych oraz
  • wykonywanie pracy w ramach tej umowy na obszarze RP.

Błędne jest wychodzenie z założenia, iż spełnienie przez cudzoziemca jedynie wymogu w postaci braku stałego pobytu na terytorium Polski, może być wystarczającą przesłanką do zwolnienia takiej osoby z podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce.

Jedynie ratyfikowana umowa międzynarodowa, jako prawo nadrzędne, może wykluczyć zastosowanie polskich przepisów w zakresie zabezpieczenia społecznego. (więcej…)

Rachunek do umowy zlecenia

Rachunek do umowy zlecenia jest istotnym dokumentem, w oparciu o który dochodzi do rozliczenia pracy wykonanej przez zleceniobiorcę. Odpowiednie jego przygotowanie pozwala nie tylko właściwie opłacić zleceniobiorce, ale także prawidłowo skalkulować i odprowadzić zgodnie z przepisami składki zusowskie i podatek.

Z uwagi na rangę omawianego dokumentu przygotowaliśmy wzór rachunku do umowy zlecenia odpowiadający wymogom związanym z wprowadzeniem od 2017 r. minimalnej stawki godzinowej dla wykonawców zleceń lub usług.

(więcej…)

Nie nazwa umowy jest przesądzająca lecz sposób jej realizacji

Nie nazwa umowy jest przesądzająca lecz sposób jej realizacji. Wola stron podpisujących konkretną umowę ma znaczenie dla określenia jej charakteru, ale nie jest decydująca. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 7 czerwca 2017 r., sygn. akt I PK 176/16.

Oceniając to, z jakiego rodzaju umową i stosunkiem prawnym mamy do czynienia w danej sytuacji, trzeba łącznie brać pod uwagę przede wszystkim okoliczności w jakich świadczona jest praca i warunki zatrudnienia. Mniej istotne są postanowienia umowne.

(więcej…)

Samozatrudnieni a minimalna stawka godzinowa za pracę na umowie zlecenia

Samozatrudnieni a minimalna stawka godzinowa za pracę na umowie zlecenia lub umowie o świadczenie usług to zagadnienie, które budzi wśród pracodawców istotne wątpliwości. Dotyczą one przede wszystkim:

  • tego, skąd podmioty zatrudniające mają wiedzieć, czy przedsiębiorca, z którym podpisują umowę zlecenie lub umowę o świadczenie usług, zatrudnia pracowników lub zleceniobiorców oraz
  • tego, jak na stosowanie nowych przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2017 r. wpływa fakt, iż przedsiębiorca przez część okresu realizacji zlecenia lub wykonywania określonych usług daje zatrudnienie innym osobom, a przez resztę czasu nikogo nie zatrudnia.

(więcej…)

Ewidencję godzin pracy w zależności od woli stron przygotowuje zleceniodawca lub zleceniobiorca

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdza, że ewidencja godzin pracy w zależności od woli stron może być przygotowywana przez zleceniodawcę lub zleceniobiorcę. Ustalenia w tym zakresie powinny znaleźć się w umowie zlecenia. Strony stosunku cywilnoprawnego podlegającego pod przepisy ustanawiające minimalną stawkę godzinową, mają prawo ustalić, że informacja o ilości godzin pracy będzie wskazywana np. w miesięcznej ewidencji przepracowanych godzin, na odrębnym oświadczeniu, w rachunku do umowy czy na fakturze.

Informacja o liczbie godzin realizowania danej umowy musi być sporządzana również wtedy, gdy globalne wynagrodzenie zatrudnionej osoby jest na tyle wysokie, że nawet biorąc pod uwagę maksymalną ilość godzin trwania danego miesiąca, gwarantuje zatrudnionemu minimalną stawkę godzinową.

(więcej…)

Noclegi i transport sfinansowane zleceniobiorcy nie są przychodem – wyrok WSA

Świadczenia takie jak noclegi i transport sfinansowane zleceniobiorcy w związku z realizowanym zleceniem przez zleceniodawcę nie są dla nich przychodem.

Wartość nieodpłatnie zapewnianych osobom zatrudnionym w ramach umowy zlecenia noclegów oraz przewozów na trasie pomiędzy miejscem zakwaterowania a miejscem wykonywania powierzonych zadań nie generuje przysporzenia majątkowego, od którego należałoby odprowadzać zaliczkę podatkową.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 17 maja 2017 r. (sygn. akt I SA/Wr 44/17).

(więcej…)

Uznanie umowy o dzieło za umowę zlecenia – skutki podatkowe

Uznanie umowy o dzieło za umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług każe zastanowić się nie tylko nad skutkami w zakresie składek ZUS, ale również nad skutkami podatkowymi. Przekwalifikowanie dzieła na zlecenie (np. wskutek kontroli ZUS) wymusza przede wszystkim skorygowanie rozliczeń zusowskich, rozliczeniowej dokumentacji ZUS i opłacenia zaległych składek (ewentualnie z należnymi odsetkami).

Gdy pracodawca ureguluje z własnych środków całość składek, wówczas ich kwota w części, która powinna być pokryta z przychodu zatrudnionej osoby, stanowi w ocenie fiskusa przysporzenie majątkowe.  Przy czym ważne tu jest, czy mamy do czynienia z nadal zatrudnioną u pracodawcy osobą czy też z byłym dziełobiorcą/zleceniobiorcą. W pierwszym przypadku zakład pracy ma obowiązek opodatkować przychód powstały wskutek uregulowania składek ZUS za zatrudnionego i wykazać go w PIT-11. Natomiast w drugim przypadku, przychód podlega wykazaniu w PIT-8C, na podstawie którego były dziełobiorca/zleceniobiorca samodzielnie w swym zeznaniu podatkowym rozliczy omawianą korzyść majątkową.

Przypomnijmy, że odliczeniu od dochodu i odpowiednio od podatku dochodowego dziełobiorcy/zleceniobiorcy, ustalonego za dany rok, podlegają składki społeczne i składka na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości nieprzekraczającej 7,75% jej podstawy), które faktycznie zostały potrącone (pobrane) w danym roku przez pracodawcę ze środków zatrudnionej osoby. Skutkuje to tym, że w razie nienaliczenia należnych składek zusowskich za lata ubiegłe – ani płatnik, ani też podatnik nie są zobowiązani do korygowania rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych za te lata.

Jeżeli zatem zakład pracy na skutek błędnej kwalifikacji danej umowy, nie pobrał np. w 2016 r. składek na ubezpieczenia społeczne, które zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien potrącić ze środków zatrudnionego, wówczas w takich okolicznościach nie dochodzi do powstania nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2016 r.

Zaznaczmy, że w związku z uznaniem umowy o dzieło za umowę zlecenia, nie ma obowiązku dokonywania korekt informacji PIT-11 czy PIT-40, wystawionych za lata, których przekwalifikowanie ww. umów dotyczy. Wynika to z tego, iż wspomniane formularze podatkowe powinny odzwierciedlać istniejący w danym roku podatkowym stan faktyczny. Uwzględnione w nich powinny zatem zostać tylko te kwoty składek ZUS i zaliczek podatkowych, które w rzeczywistości w danym roku zostały pokryte ze środków zatrudnionej osoby. Jeśli pracodawca nie pobrał z dochodu zatrudnionego należnej w przeszłości zaliczki na podatek dochodowy lub składek zusowskich, to zarówno w informacji PIT-11 i PIT-40 jak i ich korekcie takich należności publiczno-prawnych nie może wykazać.

 

(więcej…)