Najnowsze Publikacje Z Aktualnym Stanem Prawnym Na 2018 rok
W pakiecie do -66% TANIEJ + Kalkulator Płacowy 2018 + Darmowa Dostawa!

Przegląd interpretacji ZUS – luty – marzec 2018 (2)

ZUS

Druga część przeglądu interpretacji ZUS z lutego i marca 2018 r. porusza m.in. następujące zagadnienia:

  • jak wygląda sprawa podlegania pod ZUS obcokrajowców, którzy pracują w Polsce lecz nie łączy ich żadna umowa z polskim pracodawcą?
  • jak przyznawać świadczenia z zfśs, aby mogły korzystać one z wyłączenia z podstawy składek ZUS?
  • kiedy ekwiwalent za pranie odzieży roboczej wyłączamy z podstawy wymiaru składek zusowskich?
  • czy stażyści podlegają ubezpieczeniom zusowskim?
  • jak pod względem składkowym rozliczać finansowane przez pracodawcę posiłki do kwoty 190 zł w formie karty płatniczej?
  • czy umowa cywilnoprawna realizowana w ramach działalności gospodarczej objęta powinna zostać ubezpieczeniami ZUS?

(więcej…)

Jak zgodnie z prawem przyznawać świadczenia z zfśs?

Przyznając konkretne świadczenie z zfśs należy pamiętać, aby:

  • było ono przewidziane w regulaminie gospodarowania zfśs oraz
  • odbywało się to z uwzględnieniem tzw. kryterium socjalnego, czyli po wzięciu pod uwagę sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej osoby uprawnionej.

Przestrzeganie powyższych reguł zezwala na to, aby świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na działalność socjalną:

  • zwolnić w całości z ozusowania (na mocy § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia składkowego),
  • do kwoty 1000 zł w danym roku wyłączyć z podstawy podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT (pracodawca musi brać tu pod uwagę wszystkie świadczenia z zfśs przyznane pracownikowi w danym roku) – ewentualna nadwyżka ponad ww. limit podlega opodatkowaniu.

(więcej…)

Nie trzeba pobierać podatku od świadczeń pozapłacowych gdy nie ma takiej możliwości

Pracodawca nie jest zobowiązany do pobierania zaliczek na podatek dochodowy należnych od świadczeń pozapłacowych (finansowanych np. ze środków obrotowych lub zfśs) w sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości. Zakład pracy nie musi więc obliczać i wpłacać na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczek podatkowych od przychodu zatrudnionych osób z tytułu świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych uzyskanych w danym miesiącu, jeżeli z powodów obiektywnie od niego niezależnych, nie jest w stanie pobrać podatku z należności pieniężnych wypłaconych podwładnemu mu w tymże miesiącu.

Tak wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12 września 2017 r., sygn. 0113-KDIPT3.4011.192.2017.2.AJ.

(więcej…)

II rata odpisu na zfśs do 30 września czy 2 października

Druga rata odpisu na zfśs należnego za 2017 r. (na którą składa się pozostała część odpisu podstawowego i ewentualne odpisy dodatkowe) powinna zostać przekazana przez pracodawców obowiązkowo tworzących fundusz socjalny na wyodrębniony rachunek najpóźniej do 30 września 2017 r., mimo, iż dzień ten przypada na sobotę. Taki pogląd prezentuje resort pracy.

(więcej…)

Dofinansowanie wypoczynku pracownika a składki ZUS i PIT

Dofinansowanie wypoczynku pracownika (a często także jego rodziny) to popularne świadczenie przyznawane głównie w okresie obejmującym miesiące od czerwca do sierpnia. Jest ono wypłacane z reguły w postaci dopłat do:

  • zorganizowanych form wypoczynku takich jak np. wycieczki, kolonie, obozy, wczasy lub
  • niezorganizowanych form odpoczynku (nazywanych potocznie „wczasami pod gruszą”).

Wakacje na koszt pracodawcy są bonusem szczególnie przez podwładnych docenianym. Sposób jego rozliczenia pod względem podatkowo-składkowym zależy przede wszystkim od źródła finansowania, którym najczęściej jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub środki obrotowe zakładu pracy. (więcej…)

Dopłata do wypoczynku dziecka z zfśs a przychód pracownika

Sfinansowana ze środków zfśs dopłata do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat w formie wycieczki, zorganizowanego przez szkołę, która zgodnie ze swoim statutem zajmuje się m.in. organizacją wyjazdów wakacyjnych, nie wchodzi do podstawy podatkowej. Przesądza o tym art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

A zatem jeśli pracownik udokumentował w sposób przyjęty przez pracodawcę fakt korzystania przez dziecko z ww. formy wypoczynku, wówczas nie należy pobierać zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconej zatrudnionemu kwoty dofinansowania pochodzącego z pieniędzy przeznaczanych na działalność socjalną. Tak stwierdził Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 lipca 2017 r., sygn. 0115-KDIT2-2.4011.136.2017.1.BK.

(więcej…)

Świadczenia z zfśs a wymiar etatu

Czy na przyznanie i wysokość świadczenia z zfśs wpływać powinien wymiar etatu pracownika?

Z całą pewnością nie.

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych winno być uzależnione jedynie od tzw. kryterium socjalnego czyli sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z jego zasobów. Udzielanie wsparcia socjalnego przez zakład pracy w oparciu o przesłanki o charakterze pozasocjalnym jest niedozwolone.

(więcej…)

Wycieczka w części finansowana z zfśs jako przychód

Coraz częściej w najbliższym czasie będziemy doświadczać ciepłej pogody i dlatego warto się zastanowić już dziś, z jakimi skutkami podatkowymi wiąże się wycieczka w części finansowana z zfśs. Otóż pokrycie przez pracodawcę z zfśs części kosztów wycieczki pracownikowi – na indywidualny wniosek zatrudnionego – należy kwalifikować jako przysporzenie majątkowe (zaoszczędzenie wydatku). W związku z tym podwładny uzyska przychód ze stosunku pracy, który może być jednak zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zfśs lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Takich wyjaśnień udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 27 lutego 2017 r., sygn. 061-IPTPB1.4511.1067.2016.1.AG.

Trzeba tu zwrócić uwagę, iż generalnie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13, imprezy integracyjne w formie np. wycieczek nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu. Przy czym zauważmy, że w analizowanej interpretacji jest mowa o dofinansowaniu z zfśs do wycieczki, przyznawanym na indywidualny wniosek pracownika. Z tego powodu fiskus uznał tego typu świadczenie za przychód.

(więcej…)

Zmiany w prawie pracy od 1 stycznia 2017

Od 1 stycznia 2017 r. zacznie obowiązywać szereg modyfikacji mających uprościć pracodawcom wypełnianie niektórych obowiązków z zakresu prawa pracy. Tak przewiduje ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

Tworzenie regulaminu pracy i wynagradzania

Od nowego roku podmiotami zobowiązanymi do tworzenia regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania są zakłady zatrudniające co najmniej 50 pracowników. Obowiązek ten dotyczy oczywiście tych pracodawców, w u których nie funkcjonuje układ zbiorowy pracy.

Podmioty dające zatrudnienie mniej niż 50 pracownikom, ww. regulaminy będą mogły tworzyć dobrowolnie, przy czym pracodawcy zatrudniający nie mniej niż 20 i mniej niż 50 pracowników, będą musiały ustalać regulamin wynagradzania i regulamin pracy, jeżeli z takim wnioskiem wystąpi zakładowa organizacja związkowa. (więcej…)