"W Pakiecie Kadry i Płace Taniej!" Do -66% TANIEJ + Darmowa Dostawa!

Kiedy od umowy o dzieło z własnym pracownikiem nie ma składek ZUS

Powszechna jest wiedza wśród pracodawców, że samodzielna umowa o dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń w ZUS. Przy czym jeśli zostanie ona podpisana z własnym pracownikiem, wówczas zasadniczo powstaje obowiązek objęcia jej zusowskimi ubezpieczeniami (ubezpieczeniem zdrowotnym oraz społecznym wszystkich ryzyk). Wynika to z art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w myśl którego wykonawcę umowy o dzieło uważa się na potrzeby rozliczeń składkowych za pracownika , jeżeli umowę taką zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. W takiej sytuacji przychód pracownika z tytułu umowy o dzieło jest sumowany z wynagrodzeniem uzyskiwanym w ramach umowy o pracę i od całości naliczane są należności zusowskie.

Pamiętajmy, że od powyższej reguły występuje kilka wyjątków. (więcej…)

Co rozumieć pod pojęciem „praca wykonywana na rzecz pracodawcy”

Co powinniśmy rozumieć pod pojęciem „praca wykonywana na rzecz pracodawcy”? To pytanie, na które odpowiedź jest bardzo istotna, gdyż rodzić może poważne konsekwencje w kontekście składek ZUS.

Zagadnienie to niejednokrotnie było przedmiotem orzecznictwa sądowego. Stosunkowo niedawno zajął się nim ponownie Sąd Najwyższy w wyroku z 7 lutego 2017 r. (sygn. akt II UK 693/15).

(więcej…)

Składkę zdrowotną liczymy odrębnie gdy pracownik zawarł zlecenie z pracodawcą

ZUS SerwisKadrowego.pl

Składkę zdrowotną liczymy odrębnie przy rozliczaniu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem. A zatem w przypadku ubezpieczonych zatrudnionych w jednym podmiocie zarówno na podstawie umowy o pracę jak i umowy zlecenia, składkę na ubezpieczenie zdrowotne kalkulujemy osobno od przychodu uzyskanego w ramach stosunku pracy oraz oddzielnie od należności wypłacanych z tytułu stosunku cywilnoprawnego. Słuszność tego poglądu potwierdza ZUS.

Ta sama reguła w opisanych okolicznościach obowiązuje także przy obliczaniu zaliczki na podatek.

(więcej…)

W PIT-11 uwzględnia się składki ZUS od zlecenia wykonywanego na rzecz pracodawcy

Jak wynika z interpretacji zusowskich i uchwały Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r. sygn. akt II UZP 6/09, pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy zlecenia zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na FP, FGŚP oraz ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, zdrowotne i wypadkowe z tytułu tej umowy (pisaliśmy o tym m.in. w artykule: Zlecenie wykonywane na rzecz swego pracodawcy). W związku z tym pracodawca taki powinien wykazywać w wystawianych przez siebie informacjach PIT-11 składki ZUS, które naliczył podwładnym z racji realizowania przez nich zleceń na rzecz pracodawcy.

Tak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 22 grudnia 2016 r. (sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.891.2016.1.HS). (więcej…)

Zlecenie wykonywane na rzecz swego pracodawcy

ZUS SerwisKadrowego.pl

Pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy zlecenia zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy.

Interpretacja ZUS

Lublin, dnia 14 września 2016 r.

WPI/200000/43/968/2016

DECYZJA Nr 968/2016

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 963) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 06 września 2016 r. przez przedsiębiorcę (…) w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umów zlecenia zawieranych z osobami, które wykonują w ramach tej umowy pracę na rzecz własnego pracodawcy.

UZASADNIENIE (więcej…)