Najnowsze Publikacje Z Aktualnym Stanem Prawnym Na 2018 rok
W pakiecie do -66% TANIEJ + Kalkulator Płacowy 2018 + Darmowa Dostawa!

Kiedy zwrot za okulary i soczewki korygujące jest wolny od składek ZUS i PIT

Wydatki pracodawcy na zakup pracownikom okularów i soczewek korekcyjnych oraz dokonywane na rzecz zatrudnionych z tego tytułu zwroty, zgodnie z określonymi wymaganiami, jako koszty ponoszone w związku z zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy korzystają z wyłączenia:

  • z podstawy wymiaru składek ZUS (na mocy § 2 ust. 6 rozporządzenia składkowego),
  • z podstawy podatku dochodowego od osób fizycznych (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT).

(więcej…)

Przegląd interpretacji ZUS – luty – marzec 2018 (1)

ZUS

Pierwsza część przeglądu interpretacji ZUS z lutego i marca 2018 r. porusza m.in. następujące zagadnienia:

  • czy § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego można stosować do osób zatrudnionych w ramach stosunku cywilnoprawnego?
  • czy podlega ozusowaniu umowa kontraktu menadżerskiego zawarta z osobą pobierającą świadczenie emerytalne oraz prowadzącą działalność gospodarcza?
  • co decyduje o podleganiu cudzoziemców w Polsce ubezpieczeniom zusowskim?
  • czy finansowane przez pracodawcę karty na posiłki profilaktyczne oraz napoje wynikające z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy winny być oskładkowane?

(więcej…)

Napiwki a składki ZUS

ZUS

Napiwki otrzymywane przez pracownika bezpośrednio od klienta (bez udziału w tym procesie pracodawcy) nie wchodzą do podstawy składek ZUS , ponieważ nie są one przychodem ze stosunku pracy. Pod względem podatkowym są one kwalifikowane jako przychód  z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy o PIT), a tym samym nie podlegają ozusowaniu. (więcej…)

Wyłączenia z podatku i składek ZUS dotyczące zleceniobiorców

W stosunku do zleceniobiorców podmioty zatrudniające mogą korzystać z szeregu zwolnień z podatku dochodowego i składek ZUS. Wachlarz wyłączeń podatkowo-składkowych nie jest tu jednak tak szeroki jak w przypadku pracowników.

W poniższym zestawieniu wykazano te zwolnienia, które mają zastosowanie w odniesieniu do osób pracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne takie jak chociażby umowy zlecenia. (więcej…)

Nie wszystkie świadczenia współfinansowane przez zatrudnionych korzystają z wyłączenia z ZUS

Nie wszystkie świadczenia udostępniane zatrudnionym osobom przez pracodawcę po cenach niższych niż detaliczne mogą korzystać z wyłączenia z podstawy składek ZUS, ustanowionego w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przypomnijmy, że w myśl tego przepisu nie podlega oskładkowaniu świadczenie:

• choćby w części opłacane przez zatrudnionych,
• mające postać artykułu, przedmiotu lub usługi,
• wynikające z układu zbiorowego, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu.

Wszystkie wspomniane warunki muszą zostać spełnione łącznie. (więcej…)

Kiedy opieka medyczna jest wolna od składek ZUS a kiedy nie

ZUS SerwisKadrowego.pl

Choć fundowana zatrudnionej osobie przez pracodawcę opieka medyczna wykraczająca poza zakres medycyny pracy stanowi przychód, to w pewnych okolicznościach jej wartość (w pełnej wysokości lub w części) jest wolna od składek ZUS.

Omawiane świadczenie wyłączone jest z podstawy ozusowania, gdy należne jest ono za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. To samo dotyczy okresu urlopu wychowawczego, z tym, że w przypadku, gdy na urlopie tym przebywa pracownik, który ma ustalone prawo do emerytury lub renty lub ma inny tytuł rodzący obowiązek ubezpieczeń społecznych, korzystanie z ww. urlopu wychowawczego nie staje się odrębnym tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń. A zatem abonament za prywatną opiekę lekarską stanowi oskładkowany przychód dla pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym, który ma inny niż urlop tytuł do ubezpieczeń zusowskich.

Jeśli pracownik przebywa na którymś z wymienionych wyżej urlopów przez część miesiąca, kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek z tytułu finansowanych przez pracodawcę świadczeń, zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc pełną kwotę abonamentu medycznego za dany miesiąc przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca, w których pracownik nie podlegał ubezpieczeniu z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Z kolei składka za pakiet medyczny opłacana przez zakład pracy pracownikowi łączącemu pracę z urlopem rodzicielskim, w całości wchodzi do podstawy składek ZUS.

(więcej…)

Diety i ryczałty wypłacane kierowcom a składki ZUS i podatek – stanowisko MRPiPS

Czy diety i ryczałty wypłacane kierowcom wykonującym przewozy w transporcie międzynarodowym powinny stanowić podstawę składek ZUS i podatku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016 r. (sygn. akt K 11/15)?

W świetle wyjaśnień resortu pracy, sposób rozliczeń podatkowo-składkowych należności za zagraniczne podróże służbowe kierowców zależy od tego, czy są one wypłacane na podstawie uregulowań zawartych w przepisach wewnątrzzakładowych (układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania) albo w umowie o pracę (jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania) czy też nie. Jeśli są, wówczas można stosować wyłączenie z podstawy podatku i składek ZUS. W przeciwnym wypadku – tzn. w sytuacji, gdy zakład w żaden sposób nie uregulował pisemnie kwestii rozliczeń delegacji – ani w wewnętrznych aktach normatywnych, ani umowie o pracę – zwolnienie podatkowo-składkowe może być kwestionowane (np. w toku kontroli pracodawcy).

Powyższe potwierdza pismo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 29 kwietnia 2017 r., które otrzymała Organizacja Pracodawców „TRANSPORT I LOGISTYKA POLSKA”.

(więcej…)

Zakwaterowanie udostępniane po cenach niższych niż detaliczne a ZUS

Zakwaterowanie udostępniane zatrudnionym osobom przez pracodawcę po cenach niższych niż detaliczne nie zawsze może korzystać z wyłączenia z podstawy składek ZUS. Rozstrzygające jest tu to, czy lokale służące zakwaterowaniu są własnością podmiotu zatrudniającego. Jeżeli nie są, wówczas nie wolno stosować zwolnienia składkowego, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Nawet jeśli podwładni ponosiliby częściową odpłatność i wynikałoby to z wewnętrznych regulacji płacowych.

Od omawianego świadczenia pozapłacowego, nie trzeba byłoby naliczać składek tylko w sytuacji łącznego spełnienia 3 warunków:

  • udostępniane mieszkanie / lokal jest własnością pracodawcy,
  • pracownik / zleceniobiorca / menadżer ponosi częściową odpłatność z tego tytułu (bez względu na wysokość),
  • przedmiotowa korzyść materialna wynika z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu.

A zatem, mimo iż prawo do uzyskania świadczenia po cenie niższej niż detaliczna wynikać będzie z zapisów np. regulaminu wynagradzania a zatrudniony będzie ponosił część kosztów nabycia usług zakwaterowania lub noclegowych, świadczenie to powinno podlegać uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek zusowskich zawsze, gdy lokale oferowane podwładnemu nie stanowią własności zakładu pracy.

Wartość omawianego świadczenia w naturze należy ustalać zgodnie z dyspozycją § 3 powołanego rozporządzenia składkowego.

Dodajmy, że Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 19 lipca 2016 r. (sygn. akt III AUa 1260/15), wypowiadając się w temacie § 2 ust. 1 pkt 26 ww. rozporządzenia stwierdził, że: „(…) z językowego sformułowania tego przepisu wynika, że dyspozycja normy w nim zawartej, nie realizuje się jedynie przez proste współfinansowanie przez pracownika i pracodawcę ceny zakupu określonych przedmiotów i usług u podmiotów zewnętrznych, (co nie miało zresztą miejsca w okolicznościach przedmiotowej sprawy), bez wpływu na samą wielkość (obniżenie) ceny detalicznej. Nie na tym polega uprawnienie pracownika do zakupu po cenach niższych niż detaliczne, że pozostałą (brakującą) część ceny detalicznej płaci za pracownika pracodawca. Nie chodzi też o samo obniżenie ceny, jaką uzyskuje pracodawca z racji nabywania wyłącznie przez tego pracodawcę artykułów czy usług przeznaczonych dla większej liczby osób (pracowników), w porównaniu z ceną, jaką zapłaciłby za jednostkowy artykuł lub usługę.

Zauważyć bowiem należy, iż zasadnicza funkcja tego przepisu sprowadza się do możliwości zakupu przez pracowników towarów produkowanych lub sprzedawanych, czy usług świadczonych lub sprzedawanych, przez samego pracodawcę (np. prądu czy gazu pracownikom spółek zajmujących się ich sprzedażą). Chodzi przy tym o artykuły czy świadczenia za które choć częściowo cenę płaci pracownik (…)”.

(więcej…)

Dofinansowanie wypoczynku pracownika a składki ZUS i PIT

Dofinansowanie wypoczynku pracownika (a często także jego rodziny) to popularne świadczenie przyznawane głównie w okresie obejmującym miesiące od czerwca do sierpnia. Jest ono wypłacane z reguły w postaci dopłat do:

  • zorganizowanych form wypoczynku takich jak np. wycieczki, kolonie, obozy, wczasy lub
  • niezorganizowanych form odpoczynku (nazywanych potocznie „wczasami pod gruszą”).

Wakacje na koszt pracodawcy są bonusem szczególnie przez podwładnych docenianym. Sposób jego rozliczenia pod względem podatkowo-składkowym zależy przede wszystkim od źródła finansowania, którym najczęściej jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub środki obrotowe zakładu pracy. (więcej…)

Rekompensata za obniżenie odprawy jest oskładkowana

ZUS SerwisKadrowego.pl

Rekompensata za obniżenie odprawy (np. emerytalnej) jest oskładkowana. Wyłączeniu z podstawy wymiaru składek ZUS korzystają odprawy ściśle związane z ustaniem zatrudnienia. Przesądza o tym § 2 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Przywołanych wyżej regulacji nie można stosować w sytuacji, gdy pracodawca chcąc zrekompensować swoim pracownikom obniżenie wysokości przyznawanych odpraw, wypłaca rekompensatę pieniężną. Tego typu świadczenie (niezależnie od tego czy przybiera postać świadczenia rzeczowego, czy też świadczenia pieniężnego) nie może być traktowane na równi z samą odprawą i z tego powodu trzeba naliczać od niego składki zusowskie. (więcej…)