Pakiet książka drukowana "Umowy zlecenia 2017 r." + 2 e-booki + DARMOWA DOSTAWA!

Diety i ryczałty wypłacane kierowcom a składki ZUS i podatek – stanowisko MRPiPS

Czy diety i ryczałty wypłacane kierowcom wykonującym przewozy w transporcie międzynarodowym powinny stanowić podstawę składek ZUS i podatku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016 r. (sygn. akt K 11/15)?

W świetle wyjaśnień resortu pracy, sposób rozliczeń podatkowo-składkowych należności za zagraniczne podróże służbowe kierowców zależy od tego, czy są one wypłacane na podstawie uregulowań zawartych w przepisach wewnątrzzakładowych (układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania) albo w umowie o pracę (jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania) czy też nie. Jeśli są, wówczas można stosować wyłączenie z podstawy podatku i składek ZUS. W przeciwnym wypadku – tzn. w sytuacji, gdy zakład w żaden sposób nie uregulował pisemnie kwestii rozliczeń delegacji – ani w wewnętrznych aktach normatywnych, ani umowie o pracę – zwolnienie podatkowo-składkowe może być kwestionowane (np. w toku kontroli pracodawcy).

Powyższe potwierdza pismo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 29 kwietnia 2017 r., które otrzymała Organizacja Pracodawców „TRANSPORT I LOGISTYKA POLSKA”.

(więcej…)

Dofinansowanie wypoczynku pracownika a składki ZUS i PIT

Dofinansowanie wypoczynku pracownika (a często także jego rodziny) to popularne świadczenie przyznawane głównie w okresie obejmującym miesiące od czerwca do sierpnia. Jest ono wypłacane z reguły w postaci dopłat do:

  • zorganizowanych form wypoczynku takich jak np. wycieczki, kolonie, obozy, wczasy lub
  • niezorganizowanych form odpoczynku (nazywanych potocznie „wczasami pod gruszą”).

Wakacje na koszt pracodawcy są bonusem szczególnie przez podwładnych docenianym. Sposób jego rozliczenia pod względem podatkowo-składkowym zależy przede wszystkim od źródła finansowania, którym najczęściej jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub środki obrotowe zakładu pracy. (więcej…)

Dopłata do wypoczynku dziecka z zfśs a przychód pracownika

Sfinansowana ze środków zfśs dopłata do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat w formie wycieczki, zorganizowanego przez szkołę, która zgodnie ze swoim statutem zajmuje się m.in. organizacją wyjazdów wakacyjnych, nie wchodzi do podstawy podatkowej. Przesądza o tym art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

A zatem jeśli pracownik udokumentował w sposób przyjęty przez pracodawcę fakt korzystania przez dziecko z ww. formy wypoczynku, wówczas nie należy pobierać zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconej zatrudnionemu kwoty dofinansowania pochodzącego z pieniędzy przeznaczanych na działalność socjalną. Tak stwierdził Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 lipca 2017 r., sygn. 0115-KDIT2-2.4011.136.2017.1.BK.

(więcej…)

Zwrot za opłaty parkingowe i przejazdy autostradami a podatek

Zwrot za opłaty parkingowe i przejazdy autostradami oraz innymi płatnymi drogami ponoszone przez pracownika w trakcie podróży służbowych zwolnione są z opodatkowania. Przywilej ten wynika z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ww. zwrot należny jest zatrudnionym osobom na mocy § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. W oparciu o przywołany przepis pracownikowi wysłanemu w delegację przysługują m.in. diety oraz inne niezbędne, udokumentowane wydatki, uznane przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Zaprezentowany wyżej pogląd został potwierdzony przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 lipca 2017 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.142.2017.1.RK.

Opisane zwroty należy także uznać za wolne od składek ZUS, na podstawie § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego.

(więcej…)

Udzielanie pracownikom pożyczek a PIT

Udzielanie pracownikom pożyczek niskooprocentowanych jest świadczeniem, które zasadniczo nie podlega opodatkowaniu. Pracodawcy oferujący tego typu przywilej zatrudnionym osobom muszą sobie odpowiedzieć na pytanie czy mają obowiązek pobierania podatku dochodowego od osób fizycznych od kwot w wysokości różnicy między odsetkami rynkowymi a odsetkami stosowanymi w umowach pożyczek zawieranych z podwładnymi. Otóż takiego obowiązku nie ma w sytuacji gdy:

  • pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek oraz
  • zasady udzielania tych pożyczek stosowane są według jednolitych reguł wobec wszystkich pracowników (nie są udzielane incydentalnie).

Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 14 czerwca 2017 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.46.2017.1.MS. (więcej…)

Karty podarunkowe dla pracowników jako darowizna a nie przychód z umowy o pracę

Karty podarunkowe dla pracowników w określonych okolicznościach podatkowo powinny być rozliczone jako darowizna a nie przychód z umowy o pracę. Przekazanie tego typu kart podwładnym przez spółkę z okazji jej jubileuszu podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem, że stanowią one darowiznę. Aby tak było, musimy mieć do czynienia:

  • ze zobowiązaniem darczyńcy do świadczenia kosztem swojego majątku na rzecz obdarowanego oraz
  • z bezpłatnością dokonanego świadczenia.

Na takim stanowisku stanął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12 czerwca 2017 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4011.51.2017.2.JW.

(więcej…)

Czy ryczałty za noclegi dla kierowców mogą być wliczane do podatkowych kosztów po wyroku TK?

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 listopada 2016 r. (sygn. K 11/15) uznającym, że art. 21a ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców jest niezgodny z Konstytucją w części dotyczącej wypłaty ryczałtu za nocleg kierowcom w zagranicznych podróżach służbowych, wśród pracodawców zaczęło pojawiać się pytanie, czy przedmiotowe ryczałty w dalszym ciągu mogą być wliczane do podatkowych kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Resort finansów potwierdził, że tak.

(więcej…)

Szkła korekcyjne dla pracownika wolne od podatku bez limitu kwotowego

Zakupione przez pracodawcę szkła korekcyjne dla pracownika, który wykonuje obowiązki służbowe przy monitorze ekranowym przynajmniej połowę dobowego czasu pracy (niezależnie od wymiaru etatu zatrudnionego), są świadczeniem zwolnionym z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oczywiście wymagane tu jest to, aby szkła przepisane zostały na podstawie badań okulistycznych, przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, zaleceniem lekarza medycyny pracy.

Dla ww. wyłączenia podatkowego ustawodawca nie przewidział limitu kwotowego, przy czym kwota oferowana przez zakład pracy pracownikowi na szkła korekcyjne (soczewki kontaktowe lub okulary), powinna umożliwiać ich zakup zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Potwierdzenie zaprezentowanego poglądu znajdziemy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 marca 2017 r., sygn. 0461-ITPB2.4511.78.2017.1.HD. (więcej…)

Świadczenia z okazji Świąt a podatek i składki ZUS 2017

Okres przedświąteczny to czas, w którym pracownicy nierzadko mogą liczyć na dodatkowe świadczenia z okazji Świąt od swych pracodawców. Najczęściej są to premie pieniężne, bony towarowe, paczki świąteczne, upominkowe karty przedpłacone czy zapomogi. W zależności od źródła ich finansowania różne są konsekwencje w zakresie podatku i składek zusowskich. Aby przybliżyć szczegóły dotyczące tej materii, przygotowaliśmy czytelną tabelę. (więcej…)

Produkty spożywcze dla pracowników a podatek PIT

Nierzadko pracodawcy kupują produkty spożywcze dla pracowników, którzy spożywają je w trakcie wykonywania przez nich obowiązków służbowych. Taka okoliczność rodzi pytanie czy tego typu świadczenie pozapłacowe skutkuje powstaniem po stronie załogi przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 i 3 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych? O wyrażenie w tej kwestii opinii zwrócił się do fiskusa płatnik oferujący zatrudnionym w trakcie pracy napojów, owoców i drobnych przekąsek. W odpowiedzi zawartej w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 marca 2017 r., sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.1128.2016.1.AR, uzyskał potwierdzenie, iż ww. artykuły spożywcze nie generują przysporzenia majątkowego. (więcej…)