Ustalając, czy pracownik nie otrzymuje czasem zapłaty za pracę poniżej tego, co gwarantuje mu ustawodawca, musimy wziąć pod uwagę należne zatrudnionemu składniki pensji i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które zostały zaliczone do wynagrodzeń osobowych przez Główny Urząd Statystyczny (art. 6 ust. 4 ustawy o minimum płacowym). W tej materii trzeba kierować się listą należności wykazaną w załączniku do objaśnień do formularzy Z-06 i Z-03, której przyjrzeć się możemy na stronie:
http://serwiskadrowego.pl/wp-content/pdfs/zalacznik_do_objasnien.pdf
Świadczenia wliczane i nieuwzględniane w płacy minimalnej
Świadczenia wliczane do płacy minimalnej | Świadczenia, których nie ujmuje się w minimalnym wynagrodzeniu za pracę |
· wynagrodzenia zasadnicze w formie czasowej, akordowej, prowizyjnej i innej,
· dodatki (dodatkowe wynagrodzenia) za szczególne właściwości pracy, szczególne kwalifikacje lub warunki pracy, · premie i nagrody regulaminowe i uznaniowe, · wynagrodzenia za czynności przewidziane do wykonania poza normalnymi godzinami pracy w zakładzie lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (np. dyżury, pełnienie pogotowia domowego), · wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę, · wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, wypłacane ze środków pracodawców (za urlopy wypoczynkowe i dla poratowania zdrowia, za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, za czas przestoju niezawinionego przez pracownika i inne), · ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, · uposażenia posłów i senatorów wraz z uposażeniem dodatkowym, odprawy pracowników biur klubów, kół poselskich i senatorskich oraz zespołów parlamentarnych w związku z zakończeniem kadencji Sejmu i Senatu, a także odprawy dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, z którymi został rozwiązany stosunek pracy w związku z upływem kadencji, · świadczenia o charakterze deputatowym (wartość świadczeń w części nieopłaconej przez pracownika) lub ich ekwiwalenty pieniężne (np. deputaty węglowe, energetyczne, środków spożywczych), a także ekwiwalenty za umundurowanie, jeśli obowiązek jego noszenia wynika z obowiązujących ustaw, · świadczenia odszkodowawcze (w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia), dodatek wyrównawczy wypłacany pracownikom, których wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. |
1. świadczenia niezaliczane przez GUS do wynagrodzeń osobowych, czyli m.in.:
· należności wypłacane na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, · honoraria, · zasiłki z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłki chorobowe i macierzyńskie), · ekwiwalent za pranie odzieży roboczej i za używanie do pracy własnej odzieży, · należności z tytułu odbywania podróży służbowych, · ryczałt pieniężny za używanie do celów służbowych samochodów lub innych środków lokomocji niebędących własnością pracodawcy, · świadczenia urlopowe oraz świadczenia finansowane z zfśs, · świadczenia przysługujące pracownikom przeniesionym do pracy w innej miejscowości, · odszkodowania przysługujące od pracodawcy za przedmioty utracone lub uszkodzone wskutek wypadku przy pracy, · odprawy z tytułu rozwiązania umowy z przyczyn niedotyczących pracowników, · odprawa pośmiertna, · odszkodowania wynikające z umowy o zakazie konkurencji.
2. niżej wymienione należności zaliczane do wynagrodzeń osobowych: · nagroda jubileuszowa, · odprawa pieniężna przysługująca pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, · wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych (czyli normalne wynagrodzenie i dodatki za nadgodziny), wliczając w to również ryczałt za godziny nadliczbowe, · dodatki za pracę nocną (w tym ryczałt za godziny nocne), · dodatki za staż pracy (od 1 stycznia 2020 r.).
|