Najnowsze Publikacje Z Aktualnym Stanem Prawnym Na 2018 rok
W pakiecie do -66% TANIEJ + Kalkulator Płacowy 2018 + Darmowa Dostawa!

Umowa zlecenia z własnym pracownikiem na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim

Pracownik korzystający z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego może w czasie jego trwania zawrzeć ze swoim pracodawcą umowę zlecenia lub umowę o dzieło. Przy czym czynności realizowane przez pracownika w opisanych okolicznościach w ramach stosunku cywilnoprawnego nie mogą pokrywać się z obowiązkami służbowymi przewidzianymi do realizacji w ramach stosunku pracy. (więcej…)

Przegląd interpretacji ZUS – czerwiec 2018 (2)

ZUS

Druga część przeglądu interpretacji ZUS z czerwca 2018 r. niesie odpowiedź na poniższe pytania:

  • jakie są reguły ozusowania zleceniobiorców oddelegowanych do pracy za granicą?
  • czy podlegają ubezpieczeniom zusowskim zleceniobiorcy posiadający status ucznia polskiej szkoły ponadpodstawowej lub studenta polskiej uczelni, którzy nie ukończyli 26 lat?
  • jak w kontekście składek ZUS traktować dokonywany na rzecz członków Rady Nadzorczej zwrot kosztów dojazdu na posiedzenia Rady w siedzibie pracodawcy?
  • jakie są reguły niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej?
  • kiedy umowa o dzieło nie musi być obejmowana ubezpieczeniami zusowskimi?

(więcej…)

Różnice między umową o dzieło a umową zlecenia

W odróżnieniu od wykonawcy umowy o dzieło, zleceniobiorca w umowie zlecenia (świadczenia usług) nie bierze na siebie ryzyka pomyślnego wyniku spełnianej czynności co bez wątpienia czynią wykonawcy (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 18 września 2013 r., sygn. akt III AUa 244/13).

Stosownie do wyroku Sądu Najwyższego z 14 września 2016 r. (sygn. akt II UK 342/15): „(…) Dzieło jest wytworem, który w momencie zawierania umowy nie istnieje, jednak jest w niej z góry przewidziany i określony w sposób wskazujący na jego indywidualne cechy. Dlatego też jednym z kryteriów umożliwiających odróżnienie umowy o dzieło od umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług jest możliwość poddania dzieła sprawdzianowi na istnienie wad dzieła. Sprawdzian taki jest zaś niemożliwy do przeprowadzenia, jeśli strony nie określiły w umowie cech i parametrów indywidualizujących dzieło. Taki brak kryteriów określających pożądany przez zamawiającego wynik (wytwór) umowy prowadzi do wniosku, że przedmiotem zainteresowania zamawiającego jest wykonanie określonych czynności, a nie ich rezultat. (…)”. (więcej…)

Jak rozliczać podróże służbowe zleceniobiorców?

Wykonywanie zlecenia (czy kontraktu menedżerskiego lub umowy o dzieło) może wiązać się z odbywaniem określonych podróży. Przy czym nie chodzi tu o typowe podróże służbowe, o których mowa w Kodeksie pracy i które są przypisane zasadniczo tylko do stosunku pracy, ale niejako o konieczność przemieszczania się związanego z realizowaną umową. (więcej…)

Podatek od umowy zlecenia i umowy o dzieło – ogólne zasady

Świadczenia wypłacane lub stawiane do dyspozycji zleceniobiorcom lub wykonawcom umów o dzieło stanowią dla nich przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Pracodawca od wypłacanego wynagrodzenia z umowy zlecenia i umowy o dzieło pobiera zaliczkę na podatek dochodowy, zgodnie z art. 41 ustawy o PIT, czyli stosując najniższą stawkę podatkową określoną w skali (18%) oraz pomniejszając przychód o:

  • miesięczne koszty uzyskania przychodów obliczonych od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód oraz
  • potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne.

(więcej…)

Najczęstsze błędy przy rozliczaniu umów zlecenia i o dzieło

Rozliczanie umów zlecenia i o dzieło bywa skomplikowane i nierzadko wymaga głębszego zastanowienia. Nietrudno wszakże o popełnienie pomyłki przy wyliczeniach np. zaliczek podatkowych i składek ZUS od świadczeń przyznawanych osobom zatrudnionym w ramach ww. umów. Z tego powodu warto poznać zestawienie najczęściej zdarzających się błędów w rachunkach sporządzanych dla zleceniobiorców i dziełobiorców. (więcej…)

Wyłączenia z podatku i składek ZUS dotyczące zleceniobiorców

W stosunku do zleceniobiorców podmioty zatrudniające mogą korzystać z szeregu zwolnień z podatku dochodowego i składek ZUS. Wachlarz wyłączeń podatkowo-składkowych nie jest tu jednak tak szeroki jak w przypadku pracowników.

W poniższym zestawieniu wykazano te zwolnienia, które mają zastosowanie w odniesieniu do osób pracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne takie jak chociażby umowy zlecenia. (więcej…)

Kiedy od umowy o dzieło z własnym pracownikiem nie ma składek ZUS

Powszechna jest wiedza wśród pracodawców, że samodzielna umowa o dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń w ZUS. Przy czym jeśli zostanie ona podpisana z własnym pracownikiem, wówczas zasadniczo powstaje obowiązek objęcia jej zusowskimi ubezpieczeniami (ubezpieczeniem zdrowotnym oraz społecznym wszystkich ryzyk). Wynika to z art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w myśl którego wykonawcę umowy o dzieło uważa się na potrzeby rozliczeń składkowych za pracownika , jeżeli umowę taką zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. W takiej sytuacji przychód pracownika z tytułu umowy o dzieło jest sumowany z wynagrodzeniem uzyskiwanym w ramach umowy o pracę i od całości naliczane są należności zusowskie.

Pamiętajmy, że od powyższej reguły występuje kilka wyjątków. (więcej…)

Świadczenia pozapłacowe dla osób zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych a PIT i ZUS

Przychodem zatrudnionego na umowę cywilnoprawną zleceniobiorcy / wykonawcy dzieła / menedżera jest zarówno wartość wynagrodzenia wynikającego z umowy, jak i inne świadczenia pozapłacowe, które przysługują mu na podstawie tej umowy i stanowią dla niego definitywne przysporzenie.

Jednocześnie, jeżeli dla ww. zatrudnionych osób powstanie przychód do opodatkowania, który nie korzysta ze zwolnień przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej ustawą o PIT), podmiot zatrudniający zobligowany jest do realizacji obowiązków płatnika wynikających z art. 41 ust. 1 ustawy o PIT.

W przypadku uzyskania jakichkolwiek nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy zlecenia / umowy o dzieło / kontraktu menedżerskiego, wartość tych świadczeń należy określić w oparciu o treść art. 11 ust. 2a ustawy o PIT, który określa zasady ustalania wartości pieniężnej takich świadczeń.

W razie ponoszenia przez zatrudnioną osobę częściowej odpłatności za uzyskane świadczenie, kwota przychodu ustalana jest jako różnica pomiędzy wartością świadczenia wyznaczoną na podstawie art. 11 ust. 2a ustawy o PIT a kwotą odpłatności uiszczaną przez zatrudnioną osobę.

(więcej…)

Umowa zlecenia i o dzieło a szkolenia bhp i badania lekarskie

Szkolenia bhp oraz lekarskie badania profilaktyczne są wymagane przy umowach zlecenia i o dzieło, jeśli przemawia za tym rodzaj wykonywanej pracy, a także warunki, w jakich ta praca jest świadczona. Potwierdza to wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 4 kwietnia 2013 r. (sygn. akt III AUa 935/12) oraz pismo Departamentu Prawnego GIP z dnia 8 sierpnia 2007 r., znak: GNP/426/4560-364/07/PE, w którym podkreślono, że:

„Przepis art. 304 Kodeksu pracy nie rozstrzyga, w jaki sposób obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy z art. 207 § 2 Kodeksu pracy zostanie zrealizowany. Jeżeli rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów jest tak znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną (będącą podstawą wykonywania pracy przez samozatrudniającego), poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp. Wówczas osoba ta ma na podstawie art. 211 Kodeksu pracy obowiązek odbyć szkolenie i poddać się badaniom lekarskim.

Mając na uwadze obecne brzmienie art. 304 Kodeksu pracy, osoby prowadzące w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą mają obowiązek przestrzegania przepisów i zasad bhp na równi z pracownikami – w zakresie ustalonym przez pracodawcę (lub przedsiębiorcę niebędącego pracodawcą). (…)”. (więcej…)