W dniu 29 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje wprowadzenie nowego uprawnienia rodzicielskiego. Chodzi o uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Jego wymiar to odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.
czytaj więcej ➤Rok: 2024
Wymiar czasu pracy w listopadzie 2024 r. (+kalkulator)
Wymiar czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym listopad 2024 r. wynosi: 152 godziny; 19 dni do przepracowania (w przypadku podstawowego systemu czasu pracy przewidującego 8-godzinny „roboczodzień”).
czytaj więcej ➤Zwolnienie z ZUS – wakacje składkowe – wyjaśnienia, instrukcja, pytania i odpowiedzi
Wakacje składkowe są rozwiązaniem dobrowolnym, dzięki któremu można uzyskać „urlop od opłacania należności zusowskich”. Przedsiębiorca sam zdecyduje, czy i kiedy będzie chciał z niego skorzystać. Dzięki wakacjom właściciel firmy wpisanej do CEIDG dostaje możliwość zwolnienia w jednym dowolnym miesiącu roku z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Przekonaj się na czym dokładnie polega omawiania preferencja…
czytaj więcej ➤Refundacja składek ZUS z PFRON a „wakacje składkowe”
PFRON na swej stronie internetowej (www.pfron.org.pl) opublikował informację dotyczącą refundacji składek ZUS za miesiąc objęty „wakacjami składkowymi”.
czytaj więcej ➤Zmiany ważne dla zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej i rezerwy
Ustawodawca postanowił podjąć działania w celu zachęcenia pracodawców do zatrudniania żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w Wojskach Obrony Terytorialnej (żołnierze OT) i aktywnej rezerwy (żołnierze AR). Z tego powodu postanowił wprowadzić do porządku prawnego ustawę z 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy. Data wejścia w życie…
czytaj więcej ➤Współczynnik do ekwiwalentu 2025 + kalkulator
W 2025 r. do wyliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy stosować współczynnik ekwiwalentowy (urlopowy) wynoszący 20,83. W 2024 r. jego wartość to 20,92. Przy kalkulowaniu wspomnianego świadczenia polecamy korzystać m.in. z praktycznego kalkulatora, który w mgnienia oka wskaże współczynnik ekwiwalentowy obowiązujący w latach 2004 – 2025, dla dowolnego wymiaru etatu.
czytaj więcej ➤Wymiar czasu pracy w 2025 r. + kalkulator
Czas pracy to można powiedzieć jedna z najbardziej kluczowych kwestii w relacji: pracodawca – pracownik. Jego wymiar, ilość przepracowanych godzin, absencje, determinują wysokość zapłaty należnej za pracę. Jak wiadomo, wymiar czasu pracy różni się w poszczególnych latach i miesiącach. W całym 2025 r. jest do przepracowania nominalnie o 1 dzień mniej niż w 2024 r. Ustalony wszakże w oparciu o…
czytaj więcej ➤Szkolenia płacowe 2024 – Listy Płac od praktycznej strony
Naliczanie wielu należności pracowniczych bywa problematyczne. To samo dotyczy rozliczania list płac zatrudnionych osób. Dlatego warto w tym zakresie wciąż ćwiczyć i podnosić swoje kwalifikacje. Idealnie do tego celu służą nasze interaktywne szkolenia płacowe w innowacyjnej formule ćwiczeń. A spośród nich szczególnie warte uwagi jest hitowe szkolenie: Listy Płac od praktycznej strony (dla zaawansowanych).
czytaj więcej ➤Specustawa powodziowa – zmiany w przepisach ważne dla pracodawców i pracowników
Aby ulżyć podmiotom zatrudniającym i zatrudnionym w okresie, w którym zostali oni doświadczeni powodzią, do porządku prawnego postanowiono wprowadzić ustawę z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona m.in. 20 dni urlopu na usuwanie skutków powodzi, zwiększenie wymiaru urlopu na żądanie do 8 dni, a…
czytaj więcej ➤Wymiar czasu pracy w październiku 2024 r. (+kalkulator)
Wymiar czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym październik 2024 r. wynosi: 184 godziny; 23 dni do przepracowania (w przypadku podstawowego systemu czasu pracy przewidującego 8-godzinny „roboczodzień”).
czytaj więcej ➤