W dniu 18 maja 2025 roku odbędą się wybory prezydenckie. Pracownikom, którzy zasiądą w obwodowych i terytorialnych komisjach wyborczych, może przysługiwać zwolnienie od pracy z prawem do wynagrodzenia.
Jak przypomina Główny Inspektor Pracy, każdy członek komisji wyborczej ma prawo do zwolnienia od pracy na dzień głosowania, na dzień liczenia głosów, a także na dzień bezpośrednio po zakończeniu liczenia głosów.
– Członkowie komisji wyborczej mają prawo do zwolnienia od pracy na dzień głosowania, na dzień liczenia głosów, a także na dzień bezpośrednio po zakończeniu liczenia głosów. W tych dniach pracownik zachowuje pełne prawa ze stosunku pracy, w tym prawo do wynagrodzenia, a także prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego – podkreśla szef Państwowej Inspekcji Pracy.
Przykład
Liczenie głosów zakończyło się o 00.15 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Pracownik, który jest członkiem komisji, ma prawo do zwolnienia od pracy do wtorku włącznie. W pracy powinien stawić się w środę.
Wynagrodzenie, do którego pracownik ma prawo za czas zwolnienia od pracy, ustala się na takich samych zasadach, jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Jedyna różnica polega na tym, że składniki obliczane w przeciętnej wysokości są ustalane na podstawie miesiąca, w którym przypadł okres zwolnienia.
Niezależnie od powyższego pracownik może też wykorzystać do 5 dni zwolnienia od pracy w związku z wykonywaniem zadań w komisji. W tym przypadku zachowuje prawa wynikające ze stosunku pracy i ubezpieczenia społecznego, ale nie przysługuje mu wynagrodzenie.
Obowiązek powiadomienia pracodawcy
Jeżeli członek komisji zamierza skorzystać ze zwolnień, o których mowa wyżej, musi na co najmniej 3 dni przed planowaną nieobecnością poinformować o tym pracodawcę w formie pisemnej, wskazując przyczynę i przewidywany okres nieobecności. Natomiast po zakończeniu wykonywania zadań komisji, nie później niż następnego dnia roboczego, powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie potwierdzające fakt i okres tej nieobecności.
Konieczne formalności
Zaświadczenie wydawane przez komisję musi zawierać:
- imię i nazwisko członka komisji,
- powołanie podstawy prawnej uprawniającej do zwolnienia,
- wskazanie konkretnej przyczyny oraz czasu trwania nieobecności.
Zaświadczenie podpisuje przewodniczący danej komisji, a wydawane samemu przewodniczącemu – jego zastępca. Wszystkie dokumenty muszą być opatrzone oficjalną pieczęcią komisji.
Dokument sporządzany jest w dwóch jednakowych egzemplarzach. Jeden trafia do pracodawcy (poprzez pracownika), a drugi pozostaje w aktach komisji.
Dzięki opisanym regulacjom członkowie komisji mogą wykonywać swoje obywatelskie zadania bez obaw o utratę praw pracowniczych czy przerwę w ubezpieczeniu społecznym.
Źródło: PIP