Skrócenie czasu pracy w Wielką Sobotę

Informator Kadrowo-Płacowy 2020

Ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w art. 8 stanowi, że w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu (np. zleceniobiorcy) wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem po godzinie 14.00 są zakazane.

W tych dwóch dniach, o których mowa powyżej, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru jego czasu pracy w okolicznościach wskazanych w przywołanym przepisie. Wynagrodzenie to oblicza się stosując zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego. Oczywiście godzin nieprzepracowanych wskutek nowych regulacji prawnych nie można w żadnym wypadku zdejmować pracownikowi ze stanu urlopowego.

Przykład

Pracownikom spółki z o.o. posiadającej sieć sklepów z elektroniką w Wielką Sobotę zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, skrócono dzień pracy o 2 godz. – mieli oni pracować od 8.00 do 16.00, a pracowali do 14.00. Za te 2 godz. spółka musi wypłacić im należność kalkulowaną tak jak oblicza się wynagrodzenie urlopowe.

Artykuł był pomocny? Chcesz więcej takich publikacji?

Bądź zawsze na bieżąco!

Jeśli tak, kliknij powyżej "Lubię to" oraz "Messenger" a dołączysz do grona czytelników SerwisKadrowego.pl na facebooku i messengerze, aby być zawsze na bieżąco.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *