Od 27 kwietnia 2019 r. zaczęła obowiązywać kolejna nowelizacja ustawy o cudzoziemcach – ustawa z 22 lutego 2019 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 poz. 577). Wprowadza ona nowe rozwiązania mające ułatwiać przybywanie do UE wysoko wykwalifikowanych obywateli państw trzecich, w szczególności naukowców, specjalistów, studentów, a także wolontariuszy. Ww. akt prawny wdraża do…
czytaj więcej ➤Miesiąc: kwiecień 2019
Prezenty i upominki dla pracowników i zleceniobiorców a przychód podatkowy oraz składkowy
Prezenty i upominki zakupywane przez pracodawców dla pracowników i zleceniobiorców: wręczane nie jako nie element wynagrodzenia a jako forma gratulacji, przekazywane z różnych okazji takich jak np.: ślub, narodziny dziecka, jubileusz pracy zawodowej, jubileusz istnienia pracodawcy czy odejście na emeryturę, nie stanowią przychodu ze stosunku pracy ani z działalności wykonywanej osobiście. Podmioty zatrudniające nie mają zatem obowiązku pobierania od ich…
czytaj więcej ➤Zmiany Kodeksu pracy i ustawy o zfśs dotyczące RODO
Od 4 maja 2019 r. zaczyna obowiązywać ustawa z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie…
czytaj więcej ➤Jak wyliczać świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za chorobę i zasiłki) w 2020 r. (opracowanie + kalkulator)
Wyliczanie świadczeń chorobowych (czyli wynagrodzenia za czas chorobę, zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, wypadkowego lub świadczenia rehabilitacyjnego) można zasadniczo podzielić na następujące etapy: ustalenie podstawy świadczenia z poszczególnych miesięcy; podzielenie sumy podstaw przez liczbę miesięcy, które uwzględniono przy obliczaniu świadczenia chorobowego; wyliczenie odpowiedniej stawki procentowej świadczenia z przeciętnej podstawy; podzielenie skalkulowanej w powyższy sposób kwoty przez 30 (niezależnie od liczby dni w miesiącu); pomnożenie wyliczonej…
czytaj więcej ➤Jak rozliczać podatek od cudzoziemców (również z uwzględnieniem zwolnienia „zerowy PIT”) + kalkulator
Sposób rozliczania podatkowego przychodów uzyskanych przez cudzoziemca (np. obywatela Ukrainy lub Białorusi) uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju umowy na podstawie, której praca jest świadczona (np. czy jest to umowa o pracę, umowa zlecenia czy o dzieło), rezydencji podatkowej obcokrajowca oraz od długości okresu przebywania przez niego na obszarze Polski. W określonych warunkach w przypadku cudzoziemców zastosowanie znajduje także „zerowy…
czytaj więcej ➤Diety i inne należności za podróże służbowe a ZUS i PIT
Diety i inne należności za odbywane przez zatrudnioną osobę podróże służbowe zwolnione są z ozusowania i opodatkowania pod warunkiem, że: są wypłacane do wysokości / limitów przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (a jeżeli należności są…
czytaj więcej ➤Składka na ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2020 r.
W roku składkowym, który rozpoczyna się od 1 kwietnia 2019 r. obowiązują te same wartości stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalone dla grup działalności zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w…
czytaj więcej ➤