Osobom zajmującym się tematyką kadrowo-płacową niemałych problemów przysparza rozliczanie czasu pracy w podróży służbowej. Pochylając się nad tą kwestią należy przede wszystkim pamiętać, iż: czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy; pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy od momentu stawienia się w wyznaczonym czasie w zakładzie…
czytaj więcej ➤Miesiąc: kwiecień 2025
Święto w sobotę – obowiązki pracodawcy na przykładzie maja 2025 r.
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. A to oznacza, że pracownicy pracujący od poniedziałku do piątku „zyskują” za święto przypadające w sobotę dodatkowy dzień wolny od pracy do końca danego okresu rozliczeniowego. Wynika to z metodologii ustalania wymiaru czasu pracy wskazanej w art. 130 § 1…
czytaj więcej ➤Czy można dokonywać potrąceń po śmierci pracownika
Organ egzekucyjny zawiesza postępowanie z urzędu również w razie śmierci wierzyciela lub dłużnika. A zatem dokonywanie potrąceń np. komorniczych lub administracyjnych nie jest możliwe z wynagrodzenia po śmierci pracownika. W temacie tym nic nie zmieniła dokonana z mocą od 25 marca 2024 r. modyfikacja definicji wynagrodzenia zawarta w art. 1a pkt 17 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która to…
czytaj więcej ➤Kalkulatory dla kadr i płac (w tym wynagrodzeń) na telefon
Kalkulatory kadrowo-płacowe autorstwa SerwisKadrowego.pl to cenione narzędzia cieszące się niesłabnącą popularnością. Niejednokrotnie do naszej redakcji docierały sygnały, że fajnie byłoby móc z nich korzystać również w wersji na telefon, szczególnie kiedy nie ma się dostępu do komputera. Wsłuchując się w te sygnały, zespół Premium.SerwisKadrowego.pl stworzył wyjątkową, mobilną aplikację na telefon: „Kalkulatory dla Kadr i Płac”.
czytaj więcej ➤Ekwiwalent / ryczałt za pranie odzieży roboczej a składki ZUS
Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie określają metody ustalania wartości ekwiwalentu za pranie ubrań roboczych. Jednocześnie nie zakazują ryczałtowego sposobu dokonywania rozliczeń w tym zakresie. Ażeby zwrot pracownikom kosztów prania roboczej odzieży był zwolniony z ozusowania, może przybierać nie tylko formę ekwiwalentu, ale również postać ryczałtową, o ile ryczałt został rynkowo oszacowany. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Okręgowego w…
czytaj więcej ➤Uzupełniający urlop macierzyński – wyjaśnienia ZUS
Od 19 marca 2025 r. dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach przewidziano nową instytucję – uzupełniający urlop macierzyński. Warto zapoznać się z wyjaśnieniami ZUS dotyczącymi wspomnianego uprawnienia.
czytaj więcej ➤Wymiar czasu pracy w kwietniu 2025 r. (+kalkulator)
Wymiar czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym kwiecień 2025 r. wynosi: 168 godzin; 21 dni do przepracowania (w przypadku podstawowego systemu czasu pracy przewidującego 8-godzinny „roboczodzień”).
czytaj więcej ➤