Książka "Wszystko o umowach zlecenia i o dzieło 2018" + DARMOWA DOSTAWA!

Odszkodowania wypłacone zleceniobiorcy a składki zusowskie

ZUS SerwisKadrowego.pl

Należność w postaci odszkodowania, wypłaconego zleceniobiorcy na mocy  porozumienia stron tytułem rozwiązania umowy zlecenia (lub umowy o świadczenie usług) w celu naprawienia szkody wynikłej z powodu przedterminowego rozwiązania kontraktu, nie podlega ozusowaniu na mocy § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Z wyłączenia z podstawy składek ZUS nie korzysta natomiast świadczenie wypłacone zleceniobiorcy na okoliczność ustania zatrudnienia na podstawie porozumienia, które nie wskazuje wprost na podstawę wypłaty tegoż świadczenia. (więcej…)

Czy obniżać składkę zdrowotną do 0 zł gdy płatnik nie pobiera podatku od pensji oddelegowanego

ZUS SerwisKadrowego.pl

Pracodawcy wysyłający swego pracownika do pracy za granicą w ramach oddelegowania często borykają się z wątpliwością czy obniżać składkę zdrowotną do 0 zł w sytuacji, gdy od przychodu oddelegowanego nie jest w Polsce pobierany podatek dochodowy od osób fizycznych?

Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: nie. W opisanych okolicznościach nie należy stosować przepisu art. 83 ust. 2 ustawy zdrowotnej, zgodnie z którym w przypadku nieobliczania zaliczki podatkowej przez płatnika od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości 0 zł.

A zatem:

  • fakt braku obowiązku obliczania na terenie RP zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzenia oddelegowanego pracownika, nie powoduje „zerowania” składki zdrowotnej,
  • pracownicy delegowani w okresie, w jakim posiadają status ubezpieczonych w ramach polskiego systemu zabezpieczenia społecznego, są objęci obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

(więcej…)

Zaliczki udzielane zleceniobiorcy a kwestie składek ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Zaliczki udzielane zleceniobiorcy mogą rodzić konkretne konsekwencje w zakresie składek zusowskich, dlatego trzeba być ostrożnym przy ich rozliczaniu. Przypomnijmy, że w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców mogą zostać uwzględnione składniki wynagrodzenia będące przychodem z tytułu umowy zlecenia. Od zaliczki kosztowej udzielonej wykonawcy zlecenia na poczet zwiększonych kosztów utrzymania za granicą, która ma zwrotny charakter i która nie stanowi przychodu z umowy zlecenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie nalicza się składek ZUS.

Z kolei zaliczka na poczet wynagrodzenia zleceniobiorcy podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek ZUS w miesiącu wypłaty.

Jeśli zaś chodzi o przychód osób oddelegowanych poza granice Polski, ustalany na potrzeby prawidłowego naliczenia składek ZUS za okres pracy w oddelegowaniu, należy podkreślić, iż przy jego wyznaczaniu bierze się pod uwagę wszystkie składniki wynagrodzenia (będące przychodem), w tym również zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia stanowiące podstawę wymiaru składek, wypłacane lub postawione do dyspozycji ubezpieczonego od pierwszego do ostatniego dnia danego miesiąca, bez względu na okres, za jaki przysługują. W sytuacji, gdy tak skalkulowany przychód oddelegowanego będzie wyższy niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej (wynoszące w 2017 r. 4263 zł), wówczas należy zastosować zwolnienie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia składkowego. W przeciwnym razie, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy ustalić na zasadach ogólnych wynikających z art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. (więcej…)