Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców a także w związku z opinią Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zgodnie z którą odroczenie o 3 miesiące składek oraz zawieszenie na 3 miesiące realizacji umowy zawartej z ZUS, nie stanowi pomocy publicznej, ZUS udostępnił uproszczony wniosek dla tych, którzy chcą skorzystać z takiej formy wsparcia. Uproszczony wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców – niezależnie od…
czytaj więcej ➤Miesiąc: marzec 2020
Osoby wracające z zagranicy a dokument potwierdzający kwarantannę
W aktualnym stanie prawnym osoby, które wracają do Polski, muszą poddać się obowiązkowej kwarantannie (na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego). Aby za okres wspomnianej kwarantanny otrzymały one świadczenie chorobowe, powinny złożyć pracodawcy lub podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty ww. świadczenia pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny. Dotyczy…
czytaj więcej ➤Odstępstwa w zakresie czasu pracy kierowców w związku z pandemią – komunikat Ministerstwa Infrastruktury
Ministerstwo Infrastruktury na stronie internetowej www.gov.pl/web/infrastruktura opublikowało komunikat dotyczący wprowadzenia w związku z panującą epidemią koronawirusa określonych odstępstw w zakresie czasu pracy kierowców.
czytaj więcej ➤Pracownik i pracodawca w obliczu koronawirusa – praktyczny poradnik
Zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa stawiają przed nami wszystkimi nowe wyzwania. Dotyczy to zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców. Dzisiaj na zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy musimy spojrzeć w inny sposób, a istniejące zasady dostosować do nowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Przedstawiamy praktyczny poradnik dla pracowników i przedsiębiorców.
czytaj więcej ➤Koronawirus – jakie ulgi przysługują pracodawcy a co może otrzymać pracownik?
Kiedy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, chociaż zostaje w domu? Na jakie ulgi może liczyć pracodawca? Ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań w walce z koronawirusem zawiera szereg nowych regulacji skierowanych m.in. do pracowników i pracodawców. Resort pracy odpowiada na najczęściej zadawane pytania.
czytaj więcej ➤Zalecenia dla zakładów pracy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Ministerstwo Rozwoju – we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym – przygotowało zalecenia dla zakładów pracy.
czytaj więcej ➤Pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd zapowiada tzw. pakiet osłonowy przewidujący m.in. ochronę i wsparcie rynku pracy, w tym rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów, ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów.
czytaj więcej ➤Jak postępować w przypadku stwierdzenia u pracownika koronawirusa?
Poniżej prezentujemy instrukcję postępowania w przypadku pozytywnej weryfikacji COVID-19 u pracownika.
czytaj więcej ➤Wynagrodzenie przestojowe a koronawirus i zamknięcie zakładu pracy lub niemożność wykonywania pracy zdalnej
W przypadku, gdy pracodawca będzie musiał z powodu koronawirusa zamknąć swój zakład pracy albo jego część, bądź gdy nie ma możliwości polecenia pracownikowi wykonywania pracy zdalnej, zastosowanie znajdzie art. 81 § 1 Kodeksu pracy mówiący o wynagrodzeniu przestojowym.
czytaj więcej ➤Polecenie pracy zdalnej
Na mocy art. 3 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (zwanej dalej specustawą), pracodawca przeciwdziałając koronawirusowi może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Zanim zaczął obowiązywać wspomniany przepis (czyli…
czytaj więcej ➤