fbpx

Nazbyt wysokie wynagrodzenie w umowie może być kwestionowane

W sytuacji, gdy pracodawca ustali w umowie o pracę rażąco wysokie wynagrodzenie, taka czynność może być uznana za nieważną, gdy dokonano ją z naruszeniem zasad współżycia społecznego, przejawiającym się w świadomym osiąganiu nieuzasadnionych korzyści z systemu ubezpieczeń społecznych kosztem innych jego uczestników. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 19 lipca 2016 r., sygn. akt III AUa 514/15.

czytaj więcej ➤

Ochroniarzy nie wolno zatrudniać na umowę o dzieło

Osoby zajmujące się ochroną mienia nie powinny wykonywać swej pracy w oparciu o umowę o dzieło. Jeśli mają one realizować wyznaczone zadania w ramach stosunku cywilnoprawnego, to właściwa jest umowa zlecenia. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 25 października 2016 r. (sygn. akt I UK 446/15). W opinii składu orzekającego: o rodzaju umów stosowanych przy zatrudnianiu przez pracodawców…

czytaj więcej ➤

ZUS ułatwia delegowanie pracowników

Na stronie zusowskiej (www.zus.pl) pojawiła się ciekawa informacja, z której powinni być zadowoleni przede wszystkim pracodawcy delegujący swych pracowników do pracy za granicą. Oto jej treść: „Szczegółowe poradniki i specjalni doradcy, a dodatkowo elektroniczny rejestr dla całego kraju – Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1, dotyczących m.in. delegowania pracowników. To niezwykle ważne, biorąc pod uwagę, że w…

czytaj więcej ➤

Umowa której przedmiot jest taki sam jak przedmiot działalności

ZUS SerwisKadrowego.pl

Brak jest obowiązku opłacania składek ZUS z tytułu umowy o współpracy, która jest wykonywana w ramach działalności gospodarczej i jej przedmiot jest taki sam jak przedmiot prowadzonej przez wykonawcę tej umowy działalności gospodarczej. Interpretacja ZUS Lublin, dnia 23 września 2016 r. WPI/200000/43/862/2016 DECYZJA nr 862/2016 Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r.…

czytaj więcej ➤

Odszkodowanie za zakaz konkurencji dla członka zarządu a ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Sam fakt powołania na stanowisko członka zarządu spółki wyłącznie w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych, jak również osiąganie z tego tytułu, ustalonego w drodze uchwały, wynagrodzenia nie skutkuje powstaniem obowiązku ubezpieczeń zusowskich. Tym samym, również wszelkiego rodzaju świadczenia (np. odszkodowanie należne z tytułu zakazu konkurencji) wypłacane przez zakład pracy byłemu członkowi zarządu z racji pełnienia przez niego wcześniej funkcji członka…

czytaj więcej ➤

Noclegi pracowników mobilnych wolne od składek

ZUS SerwisKadrowego.pl

Nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru składek zusowskich wartości: noclegów i diet dla pracowników mobilnych przebywających w podróży służbowej oraz noclegów zapewnianych pracownikom mobilnym w trakcie wyjazdów odbywanych w celu wykonywania swoich obowiązków, w sytuacji gdy wartość tych noclegów nie stanowi przychodu z tytułu stosunku pracy. Interpretacja ZUS Lublin, dnia 29 września 2016 r. WPI/200000/43/871/2016 DECYZJA nr 871 /2016 Na podstawie art.…

czytaj więcej ➤

Wynagrodzenie należne za terminowe wpłacanie podatków na konto fiskusa

Brak jest przeszkód natury prawnej do potrącania wynagrodzeń należnych pracodawcy z tytułu terminowego wpłacania podatków na rzecz budżetu państwa (na podstawie art. 28 § 1 Ordynacji podatkowej), raz na kwartał, czy też raz do roku. Należy jednak przyjąć, że uprawnienie to przysługuje przez cały okres istnienia zobowiązania, a więc do upływu terminu jego przedawnienia. Tym samym zakład pracy ma prawo potrącić przysługujące mu wynagrodzenie z…

czytaj więcej ➤

Zatrudnienie na umowę zlecenia członka rodziny

ZUS SerwisKadrowego.pl

Jeśli przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, ze współmałżonkiem podlegającym dotychczas ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracująca, zawrze umowę zlecenia, skutkowało to będzie zmianą tytułu do ubezpieczeń w ZUS z tytułu osoby współpracującej na tytuł umowy zlecenia. Innymi słowy, zatrudniony przez przedsiębiorcę w ramach umowy zlecenia członek jego rodziny winien być ubezpieczony jako zleceniobiorca, a nie jako osoba współpracująca. Interpretacja ZUS Lublin, dnia 11 października 2016 r.…

czytaj więcej ➤

Opodatkowanie spadku otrzymanego z Wielkiej Brytanii

Gdy osoba nabywająca spadek z Wielkiej Brytanii ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wówczas zastosowanie winny znaleźć polskie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z uwagi na fakt, iż w prawie brytyjskim nie istnieje instytucja „przyjęcia spadku”, za moment przyjęcia spadku należy uznać moment otrzymania całości spadku. A zatem obowiązek podatkowy od spadku z Wielkiej Brytanii powstaje z chwilą otrzymania…

czytaj więcej ➤

Odprawa za likwidację stanowiska pracy jest nieozusowana

ZUS SerwisKadrowego.pl

Wypłacona pracownikowi przez pracodawcę na zasadzie dobrowolności (nie w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy prawa) odprawa tytułem likwidacji oddziału firmy nie stanowi podstawy składek zusowskich. Interpretacja ZUS Lublin, dnia 14 października 2016 r. WPI/200000/43/1019/2016 DECYZJA nr 1019/2016 Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tj. Dz.U. z 2015…

czytaj więcej ➤
1 2 3