Zajęcie komornicze a ekwiwalent za pranie i diety za podróż służbową

Zajęcie komornicze dotyczące pracownika otrzymywane przez pracodawcę nasuwa istotne pytanie o to, czy wszystkie należności wypłacane zatrudnionemu podlegają egzekucji. Otóż nie i fakt ten dodatkowo utrudnia proces prawidłowego dokonywania potrąceń z pensji pracowniczej.

W myśl art. 831 § 1 Kodeks postępowania cywilnego, nie podlegają egzekucji sumy i świadczenia w naturze wyasygnowane na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych. Oznacza to, że potrąceń nie można dokonywać z diet i innych należności przysługujących tytułem przebywania w delegacji na polecenie przełożonego.

Egzekucji nie przeprowadza się również z innych świadczeń, których celem jest zrekompensowanie pracownikowi poniesionych przez niego wcześniej wydatków. Dotyczy to np. ekwiwalentu za konserwację obuwia i pranie odzieży roboczej oraz za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego.

Komentarz do “Zajęcie komornicze a ekwiwalent za pranie i diety za podróż służbową

  1. Witam komornik mi zabral część wyplaty i teraz rowniez caly ekwiwalent za pranie czy tak mozna bo wydaje mi sie ze nie prosze o odpowiedz pozdrawiam

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *