Świadczenie w postaci dofinansowania przez pracodawcę zakupionych przez zatrudnianych pracowników usług sportowo-rekreacyjnych nie spełnia warunków do wyłączenia go z podstawy wymiaru składek ZUS. W konsekwencji tego typu bonus podlega w całości ozusowaniu. Potwierdza to organ rentowy. Jeśli chodzi o dofinansowanie do posiłków, to kwestia jego oskładkowania uzależniona jest m.in. od charakteru tych posiłków.
czytaj więcej ➤Miesiąc: maj 2019
Składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania świadczeń chorobowych
Należności składkowych nie opłaca się od składników wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku. Tak stanowi § 2 ust. 24 rozporządzenia składkowego. Naliczać od nich…
czytaj więcej ➤Odpowiedzialność materialna pracownika – roszczenie pracodawcy o odszkodowanie za szkodę spowodowaną przez zatrudnionego
Roszczenie pracodawcy o odszkodowanie za szkodę spowodowaną przez pracownika wskutek naruszenia swych obowiązków służbowych powstaje nie wcześniej niż w momencie zrealizowania się wszystkich przesłanek, które – w myśl art. 114 k.p. i 115 k.p. – decydują o powstaniu zobowiązania. Przesłankami odpowiedzialności materialnej pracownika są: powstanie szkody w majątku pracodawcy, niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych, wina pracownika, normalny (adekwatny) związek…
czytaj więcej ➤Outsourcing pracowniczy w kontekście ubezpieczeń ZUS
Na przestrzeni ostatnich lat dochodziło do licznych przypadków stosowania nieuczciwego outsourcingu pracowniczego, którego celem było obniżenie kosztów bieżącej działalności gospodarczej – głównie w obszarze składek zusowskich. Niniejszy tekst wskazuje sytuacje, w których przejęcia zatrudnionych osób przez inny podmiot w ramach umowy o outsourcing są w świetle prawa nieskuteczne, jakie obowiązki w zakresie ubezpieczeń zusowskich ma pracodawca a jakie firma przejmująca…
czytaj więcej ➤Potrącenie zaległych składek ZUS z wynagrodzenia za zgodą pracownika
Pracodawca, który był zobowiązany uregulować niedopłatę składek ZUS wynikającą z korekty rozliczeniowej dokumentacji zusowskiej ma prawo potrącić z wynagrodzenia pracownika część należności składkowych, która powinna być sfinansowana z jego pensji, tylko za pisemną zgodą.
czytaj więcej ➤Składka na FP od przychodu wypłaconego pracownikowi na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym
Składkę na FP uiszcza się za osoby, u których podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania jej rocznego limitu) wynosi w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. A zatem nie odprowadza się jej za osoby, których podstawa składkowa w skali miesiąca wynosi mniej niż ustawowa płaca minimalna. Powstaje wątpliwość, jak rozstrzygać obowiązek opłacania składki na FP…
czytaj więcej ➤Rozwiązywanie umowy o pracę – najnowsze wyroki Sądu Najwyższego
Rozwiązywanie stosunku pracy wymaga ścisłego przestrzegania przepisów prawa pracy – w szczególności tych zapisanych w Kodeksie pracy. W przeciwnym wypadku pracodawca naraża się na przykre konsekwencje. Aby pomóc w rozwianiu często spotykanych wątpliwości związanych z rozwiązywaniem umów o pracę przygotowaliśmy zestawienie tez zawartych w najnowszych orzeczeniach Sądu Najwyższego, wydanych na przestrzeni ostatnich miesięcy.
czytaj więcej ➤