Z dniem 30 lipca 2020 r. w życie weszły zmiany w zasadach delegowania pracowników do krajów UE wprowadzone przepisami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z 28 czerwca 2018 r. zmieniającej dyrektywę 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (dalej: dyrektywa 2018/957/UE). Przewidują one przede wszystkim: rozszerzenie katalogu minimalnych warunków zatrudnienia obowiązujących w państwie wykonywania pracy (tzw. państwie…
czytaj więcej ➤Miesiąc: sierpień 2020
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od września 2020 r.
Od 1 do 20 września 2020 r. rodzicom i opiekunom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia placówek zapewniających opiekę oraz w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z koronawirusem. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów…
czytaj więcej ➤Orzeczenie o niepełnosprawności pracownika – RODO i dokumentacja pracownicza
W praktyce wielu pracodawców boryka się z wątpliwościami związanymi z orzeczeniami o niepełnosprawności pracownika. Dotyczą one przede wszystkim tego na jakiej podstawie prawnej wspomniane dokumenty mogą być przetwarzane oraz gdzie je przechowywać. Z pomocą w rozstrzygnięciu tych zagadnień przychodzą najnowsze wyjaśnienia Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
czytaj więcej ➤Co rozumieć przez spadek obrotów przy wsparciu z PFR – wyjaśnienia Ministerstwa Rozwoju
Ministerstwo Rozwoju wydało objaśnienia prawne: dotyczące tego, co rozumieć przez spadek obrotów gospodarczych na potrzeby skorzystania przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców z pomocy udzielanej przez PFR w ramach tzw. tarczy finansowej; w zakresie sposobu weryfikacji wielkości przedsiębiorstwa przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu subwencji w ramach tzw. tarczy finansowej.
czytaj więcej ➤Lista płac – obniżanie KUP do przychodu i składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek
W praktyce nierzadko zdarza się, że pracownik w jednym miesiącu uzyskuje zarówno przychód ze stosunku pracy (np. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy lub premię) oraz zasiłek z ubezpieczenia społecznego należny w razie choroby, opieki, wypadku lub macierzyństwa. Jeśli w takiej sytuacji przychód ze stosunku pracy jest niższy niż kwota miesięcznych kosztów uzyskania przychodu (250 zł lub 300 zł), wówczas należy pamiętać…
czytaj więcej ➤Praca zdalna na dłużej
Na mocy art. 4 pkt 1 ustawy z 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 1423), pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej nie tylko w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, lecz również w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.
czytaj więcej ➤Zwolnienie z opłacania składek ZUS także wtedy, gdy składki zostały zapłacone lub na ich poczet zaliczono nadpłatę
Na mocy art. 10 ustawy z 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 1423) płatnicy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek, o którym mowa w art. 31zo ustawy antykryzysowej, także gdy zostały one zapłacone lub na ich poczet zaliczono nadpłatę.
czytaj więcej ➤Od 1 września 2020 r. nowe stawki wynagrodzenia pracowników młodocianych
W okresie od 1 września do 30 listopada 2020 r. minimalne wynagrodzenie młodocianych ustalane musi być od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w drugim kwartale 2020 r. , które wyniosło 5.024,48 zł (Mon. Pol. z 2020 r. poz. 711).
czytaj więcej ➤Jak długo należy przechowywać w firmie dokumentację PPK?
Zgodnie z ustawą o pracowniczych planach kapitałowych roszczenia z tytułu wpłat do PPK przedawniają po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym te wpłaty stały się wymagalne. Wspomnianego terminu przedawnienia roszczeń nie należy jednak utożsamiać z długością okresu przechowywania dokumentacji PPK .
czytaj więcej ➤Czy pracodawca może korzystać z prywatnego maila lub numeru telefonu pracownika?
Pracodawca, który dysponuje danymi kontaktowymi do pracownika pozyskanymi podczas rekrutacji, takimi jak np. adres prywatnej poczty elektronicznej czy numer prywatnego telefonu komórkowego, nie może ich wykorzystywać do kontaktów zawodowych z pracownikiem bez jego zgody. Takich wyjaśnień udzielił UODO.
czytaj więcej ➤