Z przepisów ustawy PIT wynika, że miesięczną zaliczkę na podatek oblicza się od łącznego dochodu pracownika osiągniętego przez niego w danym miesiącu, na który składają się wszystkie uzyskane w tym okresie – czyli postawione do dyspozycji bądź wypłacone – przychody ze stosunku pracy. Z tego powodu, gdy w danym miesiącu ma miejsce więcej niż jedna wypłata wynagrodzenia na rzecz danej…
czytaj więcej ➤Miesiąc: październik 2022
Profil na PUE ZUS obowiązkowy dla wszystkich płatników od 2023 r.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. O powyższym na swej stronie internetowej przypomniał organ rentowy podkreślając jednocześnie, że PUE ZUS to duże ułatwienie dla…
czytaj więcej ➤Lista płac w 2023 r. pracownika zatrudnionego u dwóch pracodawców (PIT-2 a dwa miejsca pracy)
Od 1 stycznia 2023 r. w zasadach dotyczących stosowania kwoty zmniejszającej miesięczne zaliczki podatkowe przewidziano znaczące zmiany. Dla zobrazowania wpływu tej modyfikacji na rozliczenia płacowe, redakcja SeriwsKadrowego.pl przygotowała przykład listy płac. Pokazuje on jak w 2023 r. właściwie rozliczać wynagrodzenie pracownika zatrudnionego u dwóch pracodawców, który złożył w dwóch miejscach PIT-2 (a więc oświadczenie potwierdzające prawo do korzystania z kwoty…
czytaj więcej ➤Lista płac – pensja i świadczenie z zfśs w części zwolnione z podatku (PIT od nadwyżki ponad limit)
Jak wiadomo, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy PIT, do końca 2023 r. wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych…
czytaj więcej ➤Wymiar czasu pracy w październiku 2022 r. (+kalkulator)
Wymiar czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym październik 2022 r. wynosi: 168 godzin; 21 dni do przepracowania (w przypadku podstawowego systemu czasu pracy przewidującego 8-godzinny „roboczodzień”).
czytaj więcej ➤