Od 21 marca 2023 r. w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie prowadzenia dokumentacji pracowniczej, przewidziano podział akt osobowych na 5 (w miejsce funkcjonujących w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 20 marca 2023 r. czterech) części.
Wspomniane części obejmują:
- etap ubiegania się o zatrudnienie (część A akt osobowych),
- etap nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia (część B akt osobowych),
- etap ustania stosunku pracy (część C akt osobowych),
- wyodrębnioną część dotyczącą ponoszenia przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonej w odrębnych przepisach (część D akt osobowych),
- dokumenty dotyczące kontroli trzeźwości pracowników lub kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu (część E akt osobowych).
Co istotne, wskutek zmodyfikowania reguł prowadzenia dokumentacji pracowniczej:
- od 21 marca 2023 r. przesądzono o:
- przechowywaniu w części B akt osobowych dokumentów o charakterze informacyjnym dotyczących kontroli na obecność w organizmie alkoholu i środków działających podobnie,
- dodaniu części E do gromadzenia dokumentów związanych z ww. kontrolą (zawierających m.in. informacje o dacie, godzinie i minucie badania przeprowadzonego w ramach kontroli oraz wyniku tego badania);
- od 7 kwietnia 2023 r. przewidziano przechowywanie w części B akt osobowych dokumentów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej.
Miejmy na uwadze, że:
- dokumenty znajdujące się w części E akt osobowych należy przechowywać w wydzielonych częściach dotyczących danej kontroli, którym przyporządkowuje się odpowiednio numery E1 i kolejne. Przy takim „układzie”, przechowywanie w porządku chronologicznym, numerowanie oraz tworzenie wykazu dokumentów dotyczy każdej z tych części. W związku z usunięciem z akt osobowych pracownika informacji związanej z kontrolą trzeźwości lub kontrolą na obecność w organizmie środków działających podobnie do alkoholu, usuwa się całą wydzieloną część dotyczącą tej informacji, a pozostałym przyporządkowuje się następujące po sobie numery;
- ustawodawca nałożył na pracodawców obowiązek dostosowania (w terminie 14 dni licząc od dnia 21 marca 2023 r.) do zmienianych przepisów sposobu przechowywania dokumentów związanych z kontrolą trzeźwości pracownika lub kontrolą na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu zgromadzonych przed 21 marca 2023 r.
Przedstawione modyfikacje wynikają z rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 6 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2023 r. poz. 471).
Poniższa tabela wskazuje rodzaje dokumentów przechowywanych w poszczególnych częściach akt osobowych pracownika po zmianach:
Oznaczenie wyodrębnionej części akt osobowych | Rodzaje dokumentów przechowywanych w danej części akt |
Część A |
|
Część B | oświadczenia lub dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika, w tym:
Uwaga: W części B przechowuje się dokumenty dotyczące badań:
|
Część C | oświadczenia lub dokumenty związane z rozwiązaniem albo wygaśnięciem stosunku pracy, w tym:
|
Część D | odpis zawiadomienia o ukaraniu oraz inne dokumenty związane z ponoszeniem przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonej w odrębnych przepisach, które przewidują zatarcie kary po upływie określonego czasu
|
Część E | dokumenty związane z kontrolą trzeźwości pracownika lub kontrolą na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu:
a) informacje dotyczące kontroli trzeźwości pracownika przeprowadzonej przez pracodawcę (art. 221c § 6 K.p.), b) informację dotyczącą badania stanu trzeźwości pracownika przeprowadzonego przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (art. 221d § 10 K.p.), c) informacje dotyczące przeprowadzonej przez pracodawcę kontroli pracownika na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu (art. 221c § 6 i art. 221e § 2 K.p.), d) informację dotyczącą badania pracownika na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu przeprowadzonego przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (art. 221d § 10 i art. 221f § 2 K.p.).
|