fbpx

Wynagrodzenie za urlop a zmiana płacy minimalnej od 1 lipca 2024 r.

Listy Płac 2024 po najnowszych zmianach przepisów

Jak wiemy, w każdym roku zmienia się wysokość ustawowej płacy minimalnej. Modyfikacje w tym zakresie wymuszają nierzadko przeliczenia niektórych świadczeń, w tym podstawy urlopowej (a także ekwiwalentowej). Jest to konieczne wtedy, gdy do wspomnianej podstawy wchodzą składniki kalkulowane z płacy minimalnej obowiązującej w poprzednim roku lub półroczu (np. dodatki nocne lub za pracę ponadnormatywną).  Nawet jeśli różnice z przeliczeń będą…

czytaj więcej ➤

Zleceniobiorca oddelegowany do pracy za granicą a podatek i składki ZUS

kalkulatory oddelegowanie

Prawidłowe sporządzenie listy płac osoby zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia, która wykonuje pracę w ramach zagranicznego oddelegowania (i w Polsce podlega zarówno opodatkowaniu jak i oskładkowaniu), wymaga nie tylko znajomości zasad naliczania zaliczek podatkowych w przypadku zleceniobiorców, ale również m.in. odpowiedniego zastosowania wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS wskazanego w przepisie § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia składkowego. Aby…

czytaj więcej ➤

Podstawa ekwiwalentu i wynagrodzenia urlopowego a zaległa wypłata

Aktualne wskaźniki płacowe i praktyczne informacje z zakresu kadr

W praktyce bywa czasami, że pracodawca wypłaca pracownikowi określony składnik płacy z opóźnieniem. Chodzi tu przykładowo o sytuacje, w których dochodzi do wypłaty zaległego wynagrodzenia i dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej. Taki stan rzeczy rodzi pytanie: czy spóźniona wypłata powinna być przyjmowana do wyliczenia wynagrodzenia urlopowego bądź ekwiwalentu w miesiącu wypłaty, czy w miesiącu, którego…

czytaj więcej ➤