Jak wiemy, w każdym roku zmienia się wysokość ustawowej płacy minimalnej. Modyfikacje w tym zakresie wymuszają nierzadko przeliczenia niektórych świadczeń, w tym podstawy urlopowej (a także ekwiwalentowej). Jest to konieczne wtedy, gdy do wspomnianej podstawy wchodzą składniki kalkulowane z płacy minimalnej obowiązującej w poprzednim roku lub półroczu (np. dodatki nocne lub za pracę ponadnormatywną). Nawet jeśli różnice z przeliczeń będą…
czytaj więcej ➤Miesiąc: czerwiec 2024
Udokumentowanie wyższego stażu pracy w trakcie zatrudnienia a wymiar urlopu
Udokumentowanie wyższego stażu pracy w trakcie zatrudnienia ma wpływ na zwiększenie urlopu wypoczynkowego.
czytaj więcej ➤Program „Aktywny Rodzic” od 1 października 2024 r.
Program „Aktywny Rodzic” to wypłacane przez ZUS trzy nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3. Data rozpoczęcia jego funkcjonowania to 1 października 2024 r. Tak stanowi ustawa z dnia 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”.
czytaj więcej ➤Zleceniobiorca oddelegowany do pracy za granicą a podatek i składki ZUS
Prawidłowe sporządzenie listy płac osoby zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia, która wykonuje pracę w ramach zagranicznego oddelegowania (i w Polsce podlega zarówno opodatkowaniu jak i oskładkowaniu), wymaga nie tylko znajomości zasad naliczania zaliczek podatkowych w przypadku zleceniobiorców, ale również m.in. odpowiedniego zastosowania wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS wskazanego w przepisie § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia składkowego. Aby…
czytaj więcej ➤Podstawa ekwiwalentu i wynagrodzenia urlopowego a zaległa wypłata
W praktyce bywa czasami, że pracodawca wypłaca pracownikowi określony składnik płacy z opóźnieniem. Chodzi tu przykładowo o sytuacje, w których dochodzi do wypłaty zaległego wynagrodzenia i dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej. Taki stan rzeczy rodzi pytanie: czy spóźniona wypłata powinna być przyjmowana do wyliczenia wynagrodzenia urlopowego bądź ekwiwalentu w miesiącu wypłaty, czy w miesiącu, którego…
czytaj więcej ➤Wymiar czasu pracy w czerwcu 2024 r. (+kalkulator)
Wymiar czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym czerwiec 2024 r. wynosi: 160 godzin; 20 dni do przepracowania (w przypadku podstawowego systemu czasu pracy przewidującego 8-godzinny „roboczodzień”).
czytaj więcej ➤