Urlop niepełnoetatowców

Pracownikom niepełnoetatowym, przysługuje urlop proporcjonalnie obniżony do wymiaru etatu w jakim są zatrudnieni. Obliczając ile dni urlopu należy się zatrudnionemu na część etatu, wymiar urlopu wynikający z ogólnego stażu urlopowego (20 albo 26 dni) ustalamy proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę. Wynikający z dokonywanych wyliczeń niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 Kodeksu pracy). Należy pamiętać, iż ustaloną liczbę dni należy przeliczyć na godziny, przyjmując, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

 

PRZYKŁAD

 

Pracownik z 21-letnim stażem pracy został zatrudniony na 1/3 etatu. Jego wymiar urlopu odpowiadał będzie 1/3 wymiaru urlopu osoby pracującej na pełnym etacie. Aby obliczyć ilość dni przysługującego omawianemu pracownikowi urlopu, należy 26 dni podzielić przez 3 (26 : 3=8,67) i wynik zaokrąglić do pełnego dnia, czyli do 9 dni. Po przeliczeniu na godziny urlop ten wynosi 72 godziny ( 9 dni x 8 godzin).

 

WAŻNE!

To, że osoby pracujące na niepełnym etacie mają prawo do mniejszej liczby dni urlopu niż pełnoetatowcy, w żadnym razie nie oznacza, że ich odpoczynek trwa krócej. Wynika to z faktu udzielania urlopu w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 K.p.).

 

PRZYKŁAD

Pan Wiesław zatrudniony jest na 1/4 etatu i ma prawo do 5 dni urlopu ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Pracę świadczy przez 3 dni w tygodniu: w poniedziałki i wtorki pracuje po 4 godz., zaś w piątki po 2 godz. W marcu 2010 r. Pan Wiesław przebywał na urlopie wypoczynkowym przez cały tydzień. Z tego tytułu pracodawca z jego puli urlopowej, wynoszącej 40 godz. (5 dni x 8 godz.), odejmie 10 godz., tj. za dwa dni po 4 godz. oraz za jeden dzień 2 godz.

W sytuacji gdy w trakcie roku kalendarzowego dochodzi do zmiany wymiaru czasu pracy danego pracownika, właściwą metodą wyliczenia wymiaru urlopu jest dokonanie dwóch niezależnych wyliczeń odpowiednio dla okresu pracy w danym wymiarze etatu.

PRZYKŁAD

 

Pani Magda posiadająca 15-letni staż pracy do 30 czerwca 2009 r. pracowała na 1/3 etatu. Od 1 lipca zmieniono jej wymiar etatu na 3/4. Jeśli do końca roku wymiar czasu pracy pozostanie bez zmian, Pani Magdzie przysługiwać będzie w tym roku 15 dni płatnego wypoczynku. Wynika to z następujących wyliczeń:

● za okres od 01.01.2009 do 30.06.2009: (1/3 etatu x  26 dni) x 6/12=po zaokrągleniu 5 dni;

● za okres od 01.07.2009 do 31.12.2009: (3/4 etatu x 26 dni) x 6/12=10 dni.

 

Warto w tym miejscu podkreślić, że pracodawca osobom zatrudnionym na część etatu może udzielić urlopu na część dnia pracy, jednak tylko wówczas, gdy część urlopu pozostała pracownikowi do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy w dniu, na który ma być udzielony urlop. Mówi o tym art. 1542 § 4 Kodeksu pracy.

Artykuły z obszaru kadr i płac oraz zmian w prawie pracy napisane zrozumiałym językiem ▼

Skomentuj artykuł