50-procentowe koszty można stosować także do premii uznaniowej

Najnowsze zmiany w Kadrach i Płacach 2019/2020

50-procentowe koszty można stosować także w stosunku do premii uznaniowej przyznanej za prace twórcze. Tak stwierdza wyrok NSA z 10 lutego 2017 r. (sygn. akt II FSK 8/15). Zapadł on w sprawie dotyczącej interpretacji podatkowej, w której fiskus odmówił pracodawcy możliwości zastosowania autorskich kosztów uzyskania przychodu przy wyliczaniu zaliczki podatkowej od premii uznaniowej. W ocenie organu skarbowego nie można ustalić bezpośredniego związku między premią wypłacaną według uznania zakładu pracy a działaniem twórczym zatrudnionej osoby.

Innego zdania był jednak skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego, który rozstrzygał powstały w tym zakresie spór. W przywołanym wyroku zgodzono się, że jeśli w umowie o pracę przewidziana jest opcja przyznania twórcom premii uznaniowej z tytułu stworzenia i przeniesienia na podmiot zatrudniający utworów wykonanych w ramach stosunku pracy, wówczas tego typu gratyfikacja może być objęta kosztami w wysokości 50%. Nie ma wszakże przepisów, które by to uniemożliwiały. Tym bardziej, że w rozpatrywanych okolicznościach nie było wątpliwości co do przeniesienia praw autorskich, a nabywca tych praw (zakład pracy) będzie wykorzystywał je dla celów własnej działalności gospodarczej.

Artykuł był pomocny? Chcesz więcej takich publikacji?

Bądź zawsze na bieżąco!

Jeśli tak, kliknij powyżej "Lubię to" oraz "Messenger" a dołączysz do grona czytelników SerwisKadrowego.pl na facebooku i messengerze, aby być zawsze na bieżąco.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *