Minimalna stawka godzinowa a VAT

Informator Kadrowo-Płacowy 2020

Od 1 stycznia 2017 r. w przypadku umów zlecenia lub umów o świadczenie usług zawieranych m.in. z osobami fizycznymi wykonującymi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce albo w państwie niebędącym państwem członkowskim UE lub państwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezatrudniającymi pracowników lub niezawierająca umów ze zleceniobiorcami, obowiązuje minimalna stawka godzinowa. W 2017 r. wynosi ona 13 zł.

Pojawia się tu pytanie, czy w odniesieniu do wykonawców umów zlecenia czy umów o świadczenie usług będących przedsiębiorcami i jednocześnie płatnikami podatku VAT, w kwocie 13 zł mieści się VAT.

Główny Inspektorat Pracy stoi na stanowisku, iż nie. A zatem minimalna stawka godzinowa np. dla umowy o świadczenie usług objętej wspomnianą stawką, realizowanej przez podatnika VAT będącego osobą samozatrudnioną czyli prowadzącą samodzielnie działalność gospodarczą, wynosi 13 zł bez VAT.

Artykuł był pomocny? Chcesz więcej takich publikacji?

Bądź zawsze na bieżąco!

Jeśli tak, kliknij powyżej "Lubię to" oraz "Messenger" a dołączysz do grona czytelników SerwisKadrowego.pl na facebooku i messengerze, aby być zawsze na bieżąco.

Komentarz do “Minimalna stawka godzinowa a VAT

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *