Od 2018 r. składki ZUS jednym przelewem – nr konta przyjdzie listem

Od 1 stycznia 2018 r. składki ZUS trzeba będzie opłacać jednym przelewem. Po zrealizowaniu płatności, każda wpłata będzie zaksięgowywana w ZUS i rozliczana proporcjonalnie na poszczególne ubezpieczenia i Fundusze. Będzie to się odbywało na podstawie kwot wykazanych w ostatniej deklaracji rozliczeniowej (przekazanej przez płatnika albo utworzonej przez ZUS, jeśli płatnik jest zwolniony z jej przekazywania). Podzielona wpłata zostanie rozliczona na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu albo Funduszu.

Z uwagi na powyższe ZUS od 1 października br. wysyła listem poleconym informacje o nowych numerach rachunków.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie zamieszczonym 29 września br. na stronie internetowej www.mpisp.gov.p poinformowało, że jeśli do końca grudnia 2017 r. płatnik nie otrzyma informacji o numerze rachunku albo jeśli zgubi list, musi koniecznie skontaktować się z ZUS. Numer rachunku otrzymać można w każdej placówce ZUS lub w Centrum Obsługi Telefonicznej (nr tel.: 22 560 16 00).

Bez znajomości nowego, indywidualnego numeru rachunku, w 2018 r. nie będzie możliwe opłacanie składek. Dotychczasowe rachunki do wpłat zostaną zamknięte 31 grudnia 2017 r.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *