O wysokości kwoty wolnej przesądza to, za jaki okres należne jest wynagrodzenie

Choć przepisy tego nie rozstrzygają, to w kontekście ustalania wyższej kwoty wolnej od potrąceń na zasadach przewidzianych w ramach tarczy 3.0 decydujące znaczenie ma okres, za który przysługuje wynagrodzenie, z którego dokonywane jest potrącenie. A zatem skorzystanie z nowego rozwiązania wprowadzonego na mocy art. 52 ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, jest możliwe w okresie, w którym pracownik ma obniżone wynagrodzenie za pracę z powodu podjętych w Polsce działań służących zapobieganiu zarażeniem COVID-19.

W związku z tym, przy ustalaniu zwiększonej kwoty chronionej przed potrąceniami należy brać pod uwagę okres, za jaki wypłacane jest wynagrodzenie, a nie datę wypłaty tego wynagrodzenia. W konsekwencji, nie ma znaczenia, kiedy pensja jest faktycznie stawiana do dyspozycji pracownikowi. Tym samym, jeżeli pracownikowi zredukowano wskutek epidemii koronawirusa płacę np. w okresie od początku maja do końca lipca 2020 r., to wynagrodzenie przysługujące za ten okres podlega zwiększonej ochronie, bez względu na to, kiedy zostanie faktycznie pracownikowi wypłacone. Jeżeli korzystające ze zwiększonej ochrony dzięki tarczy 3.0 wynagrodzenie lipcowe zostanie przykładowo przelane na konto podwładnego w sierpniu (czy nawet w późniejszym terminie), to nadal powinno ono być chronione wyższą kwotą wolną od potrąceń.

Powyższe potwierdzają wyjaśnienia MRPiPS i Krajowej Rady Komorniczej udzielone w odpowiedzi na zapytanie Dziennika Gazeta Prawna.

Przeczytaj również wpis: Wyższe kwoty wolne od potrąceń z powodu COVID-19 (w ramach tarczy 3.0)

 

Sprawdź praktyczne kalkulatory potrąceń:

Jak obliczyć potrącenie z wynagrodzenia za pracę, za urlop i za chorobę?
🧮 Kalkulator Online – Potrącenia z wynagrodzenia za pracę, za urlop i za chorobę
Jak obliczyć potrącenie z wynagrodzenia za pracę, za urlop i za chorobę?
Kliknij i Sprawdź

 

Jak obliczyć kwotę potrącenia z umowy zlecenia?
🧮 Kalkulator Online – Potrącenia z umowy zlecenia
Jak obliczyć kwotę potrącenia z umowy zlecenia?
Kliknij i Sprawdź

 

Jak obliczyć kwotę potrącenia z zasiłku z ubezpieczenia społecznego?
🧮 Kalkulator Online – Potrącenia z zasiłków z ubezpieczenia społecznego
Jak obliczyć kwotę potrącenia z zasiłku z ubezpieczenia społecznego?
Kliknij i Sprawdź

Artykuły z obszaru kadr i płac oraz zmian w prawie pracy napisane zrozumiałym językiem ▼

Skomentuj artykuł