Badania okresowe po odwołaniu stanu epidemii

Od 16 maja 2022 r., tj. z dniem ogłoszenia rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1027), został odwołany na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie, w okresie od dnia 16 maja 2022 r. do odwołania, na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1028) został ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej.

Z uwagi na powyższe, warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy wspomniany fakt ma wpływ na kwestie związane z badaniami okresowymi z zakresu medycyny pracy. (więcej…)

Czy można pozyskiwać adres zamieszkania od przyszłego pracownika (np. na potrzeby wystawienia skierowania na badania)?

Pracodawcy nierzadko zastanawiają się nad tym, jak powinna brzmieć odpowiedź na pytanie: czy pracodawca ma prawo żądać od osoby, co do której została już podjęta decyzja o zatrudnieniu, informacji o adresie zamieszkania, która to informacja jest potrzebna do skierowania jej na obowiązkowe lub wstępne badania lekarskie?

W kwestii tej wypowiedział się UODO w newsletterze z maja 2021 r. (więcej…)

Profilaktyczne badania z medycyny pracy: wstępne, kontrolne i okresowe w czasie epidemii koronawirusa COVID-19

W związku z epidemią COVID-19 zmieniono reguły dotyczące badań z zakresu medycyny pracy. Część ze zmian wprowadzono w ramach tzw. tarczy 6.0. Przewidują one m.in., że orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo od dnia odwołania stanu epidemii. (więcej…)

Tarcza antykryzysowa – Badania z zakresu medycyny pracy i szkolenia z dziedziny bhp

Tarcza antykryzysowa

Ustawa antykryzysowa przewiduje zawieszenie od dnia ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego / stanu epidemii obowiązku wykonywania okresowych badań profilaktycznych (i badań psychologicznych) wynikającego z  przepisów art. 229 § 2  zdanie pierwsze, § 4a i  § 5  Kodeksu, art. 39j i  39k ustawy o  transporcie drogowym oraz art. 22b ust. 7  ustawy o  transporcie kolejowym.

Po odwołaniu stanu epidemii, pracodawca i  pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków i  wykonać je w  okresie nie dłuższym niż 60 dni od dnia odwołania ww. stanu. (więcej…)

Umowa zlecenia i o dzieło a szkolenia bhp i badania lekarskie [Aktualizacja: 27-12-2019]

Szkolenia bhp oraz lekarskie badania profilaktyczne są wymagane przy umowach zlecenia i o dzieło, jeśli przemawia za tym rodzaj wykonywanej pracy, a także warunki, w jakich ta praca jest świadczona. Potwierdza to wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 4 kwietnia 2013 r. (sygn. akt III AUa 935/12) oraz pismo Departamentu Prawnego GIP z dnia 8 sierpnia 2007 r., znak: GNP/426/4560-364/07/PE, w którym podkreślono, że:

„Przepis art. 304 Kodeksu pracy nie rozstrzyga, w jaki sposób obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy z art. 207 § 2 Kodeksu pracy zostanie zrealizowany. Jeżeli rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów jest tak znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną (będącą podstawą wykonywania pracy przez samozatrudniającego), poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp. Wówczas osoba ta ma na podstawie art. 211 Kodeksu pracy obowiązek odbyć szkolenie i poddać się badaniom lekarskim.

Mając na uwadze obecne brzmienie art. 304 Kodeksu pracy, osoby prowadzące w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą mają obowiązek przestrzegania przepisów i zasad bhp na równi z pracownikami – w zakresie ustalonym przez pracodawcę (lub przedsiębiorcę niebędącego pracodawcą). (…)”. (więcej…)