PIT-8C i PIT-11 za 2018 r. trzeba przygotować i wysłać do 31 stycznia 2019 r.

Jak wynika z ustawy z 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, płatnicy w 2019 r. będą mieli mniej czasu na przygotowanie i wysłanie do urzędów skarbowych PITów za 2018 r. Od 2019 r. nie będzie ponadto możliwości przesyłania do urzędów skarbowych papierowych wersji PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11 i PIT-8C.

PIT-11 i PIT-8C za 2018 r. do końca stycznia 2019 r.

Ministerstwo Finansów przewidziało skrócenie od 2019 r. terminu, w którym płatnicy (np. pracodawcy) mają obowiązek przygotowywać najbardziej popularne informacje podatkowe. Obecnie termin ten w stosunku do PIT-4R i PIT-8AR to koniec stycznia. Tak samo jest w przypadku PIT-11 i PIT-8C przekazywanych w formie papierowej.

Płatnik (z wyjątkiem biur rachunkowych) rozliczający nie więcej niż 5 podatników ma w aktualnym stanie prawnym obowiązek wysłać PIT-11 i PIT-8C:

 • do właściwego urzędu skarbowego – w formie papierowej – do końca stycznia roku następującego po danym roku, zaś elektronicznie – do końca lutego roku następującego po danym roku;
 • do podatnika: do końca lutego roku następującego po danym roku.

Biura rachunkowe (niezależnie od ilości osób rozliczanych) i płatnicy rozliczający więcej niż 5 podatników wysyłają aktualnie PIT 11 i PIT-8C do właściwego urzędu skarbowego (elektronicznie) i podatnika (papierowo lub elektronicznie)  do końca lutego roku następującego po danym roku.

Od 2019 r. przewidziano skrócenie terminu przesyłania przez płatników informacji podatkowych PIT-11PIT-8CPIT-R. Wszyscy płatnicy od nowego roku są zobowiązani do przesyłania ich do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 31 stycznia następującego po roku podatkowym.

Termin na przesłanie PITów do podatników (np. pracowników czy zleceniobiorców) pozostaje natomiast bez zmian, czyli nadal przypada on na koniec lutego roku następującego po danym roku.

Wysyłka wyłącznie elektronicznie

Zgodnie z przywołaną ustawą, począwszy od sporządzanych za 2018 r. deklaracji i informacji podatkowych takich jak PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-8C ostatecznie wyeliminowana została możliwość przesyłania ich do urzędów skarbowych w formie papierowej. A zatem w 2019 r. trzeba je wysyłać do fiskusa wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Fiskus wypełni zeznanie podatkowe za podatnika

W wyniku wejścia w życie wspomnianej na wstępie ustawy z 4 października 2018 r. , obok obecnie funkcjonujących sposobów składania zeznań podatkowych przez podatnika, wprowadzona zostanie usługa polegająca na wypełnieniu zeznania podatkowego przez Krajową Administrację Skarbową (KIS) bez konieczności składania wniosku przez podatnika. KIS wypełni dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe, bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS OPP, której w ubiegłym roku podatnik przekazał 1% podatku należnego) i przede wszystkim danych znajdujących się w rejestrach skarbówki (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne), PESEL (np. ulga na dzieci).

Fiskus przygotuje zeznania podatkowe dla wszystkich podatników składających zeznania podatkowe. Dotyczyć to będzie zarówno podatników nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i podatników prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się według skali podatkowej lub liniowo, a także podatników uzyskujących dochody kapitałowe. Podatnikowi pozostawiona zostanie decyzja czy chce skorzystać z tak przygotowanego zeznania podatkowego czy też samodzielnie wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego.

Artykuły z obszaru kadr i płac oraz zmian w prawie pracy napisane zrozumiałym językiem ▼

4 Thoughts to “PIT-8C i PIT-11 za 2018 r. trzeba przygotować i wysłać do 31 stycznia 2019 r.”

 1. biuro

  to może jeszcze skrócić termin do 10 stycznia-a co??
  Jakim cudem biuro rachunkowe ma sporządzić pity-4, pity -11, ZUS IWA, deklaracje roczne zus dla ubezpieczonych-do końca stycznia? Jeszcze przy tym normalnie pracując?
  kogoś chyba po**balo…

 2. podbijam

  j.w. biura rachunkowe i wszyyystkie płacowe zajmujące się w/w rozliczeniami w styczniu mają roboty conajmniej na dwa etaty. Nie ma szans na jakikolwiek urlop ani nawet nie ważmy się rozchorować drogie mróweczki! A teraz np ferie przypadają od 28stycznia.. Drogie małe dzieci – w tym roku ferii nie będzie bo mama z pracy wróci dopiero w lutym. O ile się nie rozchoruje po ciężkim styczniu :/

 3. Ola

  Przejrzyście i zrozumiale opisane 🙂

 4. monika

  wystarczy, że nauczyciele mogą chorować, strajkować i robić wszystko byle nie pracować

Skomentuj artykuł