PIT-8C i PIT-11 za 2018 r. trzeba przygotować i wysłać do 31 stycznia 2019 r.

Najnowsze Publikacje Z Aktualnym Stanem Prawnym Na 2018 r. - Wiedza z Najwyższej Półki - Sklep.SerwisKadrowego.pl

Jak wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (z 17 lipca 2018 r.), płatnicy w 2019 r. będą mieli mniej czasu na przygotowanie i wysłanie do urzędów skarbowych PITów za 2018 r. Od 2019 r. nie będzie ponadto możliwości przesyłania do urzędów skarbowych papierowych wersji PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11 i PIT-8C.

PIT-11 i PIT-8C za 2018 r. do końca stycznia 2019 r.

Ministerstwo Finansów zdecydowało, że od 2019 r. skróci termin, w którym płatnicy (np. pracodawcy) mają obowiązek przygotowywać najbardziej popularne informacje podatkowe. Obecnie termin ten w stosunku do PIT-4R i PIT-8AR to koniec stycznia. Tak samo jest w przypadku PIT-11 i PIT-8C przekazywanych w formie papierowej.

Płatnik (z wyjątkiem biur rachunkowych) rozliczający nie więcej niż 5 podatników ma w aktualnym stanie prawnym obowiązek wysłać PIT-11 i PIT-8C:

  • do właściwego urzędu skarbowego – w formie papierowej – do końca stycznia roku następującego po danym roku, zaś elektronicznie – do końca lutego roku następującego po danym roku;
  • do podatnika: do końca lutego roku następującego po danym roku.

Biura rachunkowe (niezależnie od ilości osób rozliczanych) i płatnicy rozliczający więcej niż 5 podatników wysyłają aktualnie PIT 11 i PIT-8C do właściwego urzędu skarbowego (elektronicznie) i podatnika (papierowo lub elektronicznie)  do końca lutego roku następującego po danym roku.

Od 2019 r. skróceniu ulegnie termin przesyłania przez płatników informacji podatkowych PIT-11PIT-8CPIT-R. Wszyscy płatnicy będą zobowiązani do przesyłania ich do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 31 stycznia następującego po roku podatkowym.

Termin na przesłanie PITów do podatników (np. pracowników czy zleceniobiorców) pozostanie bez zmian, czyli nadal będzie on przypadać na koniec lutego roku następującego po danym roku.

Wysyłka wyłącznie elektronicznie

Zgodnie z przywołanym projektem, począwszy od sporządzanych za 2018 r. deklaracji i informacji podatkowych takich jak PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11, PIT-R oraz PIT-8C ostatecznie wyeliminowana zostanie możliwość przesyłania ich do urzędów skarbowych w formie papierowej. A zatem w 2019 r. trzeba je wysyłać do fiskusa wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Artykuł był pomocny? Chcesz więcej takich publikacji?

Bądź zawsze na bieżąco!

Jeśli tak, kliknij powyżej "Lubię to" oraz "Messenger" a dołączysz do grona czytelników SerwisKadrowego.pl na facebooku i messengerze, aby być zawsze na bieżąco.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *