fbpx

Zmiany w PIT od 1 października 2019 r. a potrącenia i kwota wolna od potrąceń

Zmiany w zakresie podatku PIT od 1 października 2019 r. wpływają na dokonywane z wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców potrącenia  oraz obowiązujące kwoty wolne od potrąceń. Trzeba to mieć na uwadze, aby nie narazić się na przykre konsekwencje grożące za naliczanie niewłaściwych kwot potrąceń z należności wypłacanych zatrudnionym osobom.

czytaj więcej ➤

Zerowy PIT dla młodych – wyjaśnienia Krajowej Informacji Skarbowej

Jak w praktyce stosować nową ulgę „Zerowy PIT” dla osób w wieku do 26 lat?

Nowe zwolnienie z opodatkowania przychodów ze stosunku pracy i umów zlecenia dla osób młodych w wieku do 26 roku życia (tzw. „zerowy PIT”) z pozoru wydaje się być niezbyt skomplikowaną „konstrukcją”. Niestety jak to często bywa z przepisami wprowadzanymi w szybkim tempie, okazuje się, że stosowanie wspomnianej preferencji podatkowej w praktyce nie jest wcale takie łatwe. Z tego powodu Krajowa…

czytaj więcej ➤

Obniżka stawki PIT z 18 do 17% oraz podniesienie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów

Od 1 października 2019 r. w życie weszły kolejne istotne zmiany w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Przewiduje je ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Obniża ona stawkę podatku PIT z 18 do 17%, znacząco…

czytaj więcej ➤

Pomniejszanie diet za podróż służbową tytułem zapewnionego posiłku w delegacji

Wysokość diety należy liczyć w ten sposób, że najpierw zmniejsza się pełną dietę o wartość posiłków, a następnie tak otrzymaną kwotę pomniejsza się o procent zależny od czasu trwania podróży. Tak orzekł przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 18 czerwca 2019 r. (III Sa/Wa 2494/18). Za innym (niekorzystnym dla pracownika) sposobem wyliczeń opowiada się resort pracy.

czytaj więcej ➤

Wyższe odpisy na zfśs w 2019 r.

Za okres od 1 sierpnia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. podstawą naliczania odpisów na zfśs będzie kwota wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2014 r. W konsekwencji, podstawa ta zwiększy się o 3,41% i wyniesie 3.389,90 zł. Wymusi to na pracodawcach przeliczenie odpisów na fundusz socjalny i wpłacenie na wyodrębnione rachunki zfśs dodatkowych środków wynikających ze…

czytaj więcej ➤