Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w życiu, w roku kalendarzowym, w którym został zatrudniony, uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym. Uprawnienie do kolejnego urlopu pracownik nabywa „z góry” już 1 stycznia danego roku, pod…
czytaj więcej ➤Miesiąc: sierpień 2021
Sprawdzanie szczepień pracowników przez pracodawców
Rząd planuje przyjęcie przepisów umożliwiających pracodawcom weryfikację czy pracownicy są zaszczepieni przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, posiadają negatywny wynik testu lub przechodzili COVID-19. W przypadku braku informacji na ten temat pracodawca będzie mógł delegować te osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny. Tak wynika z projektu…
czytaj więcej ➤Czy należne jest świadczenie chorobowe za czas kwarantanny w razie wykonywania pracy zdalnej
Osoby zajmujące się rozliczeniami płacowymi nie od dziś zgłaszają wątpliwości odnośnie tego, czy należy się świadczenie chorobowe za dni wolne od pracy, w czasie których pracownik przebywa na kwarantannie łączonej z wykonywaniem pracy zdalnej. Chodzi tu np. o sytuacje, w których podwładny świadczący pracę od poniedziałku do piątku przebywa na kwarantannie, w okresie której pracuje zdalnie. W takich okolicznościach pojawia…
czytaj więcej ➤Wydłużenie kadencji organów związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz społecznych inspektorów pracy
Z dniem 19 sierpnia 2021 r. w życie weszła zmiana, wskutek której może zostać przedłużona kadencja organów statutowych związków zawodowych, związku lub organizacji przedsiębiorców oraz społecznych inspektorów pracy. Została ona wprowadzona mocą nowelizacji art. 14i ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst…
czytaj więcej ➤Przeliczenie emerytur i nowe tablice GUS – nie wszyscy z tego skorzystają
Emeryci składają wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Część z tych wniosków nie ma jednak żadnych podstaw i ZUS odmówi przeliczenia emerytury. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne.
czytaj więcej ➤Premie oraz nagrody wypłacane w okresie pobierania świadczeń chorobowych a składki ZUS
Kwoty premii i nagród podlegają zwolnieniu z ozusowania pod warunkiem, że prawo pracownika do nich za okres pobierania świadczeń chorobowych wynika z obowiązujących u pracodawcy przepisów zakładowych. Dotyczy to oczywiście tylko tych kwot, które są wypłacane za dni otrzymywania przez pracownika świadczeń chorobowych. Przy czym preferencja ta nie obejmuje składników posiadających charakter uznaniowy, gdyż w takim przypadku wyłączenie składkowe nie…
czytaj więcej ➤Praktyczny kalkulator wynagrodzeń 2022 – Polski Ład
Na liczne prośby naszych Czytelników przygotowaliśmy wstępną wersję praktycznego kalkulatora wynagrodzeń uwzględniającego założenia programu Polski Ład.
czytaj więcej ➤Zmiany w cyklicznych raportach e-ZLA dla płatników
ZUS na swej stronie internetowej poinformował, że w kolejnych tygodniach funkcja generowania codziennych raportów dotyczących e-ZLA będzie dostępna dla coraz większej liczby płatników.
czytaj więcej ➤Wpłaty do PPK a 50% autorskie koszty uzyskania przychodu
Do przychodów z tytułu wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający nigdy nie mają zastosowania 50-procentowe koszty uzyskania przychodów.
czytaj więcej ➤Czy wypowiedzenie wysłane e-mailem czyli pocztą elektroniczną jest skuteczne?
Wśród osób zajmujących się zagadnieniami z zakresu kadr i płac nierzadko pojawia się wątpliwość: czy wypowiedzenie umowy o pracę wysłane e-mailem czyli pocztą elektroniczną jest dopuszczalne i prawnie skuteczne? Odpowiadając na tak postawione pytanie należy w pierwszej kolejności podkreślić, iż forma pisemna wypowiedzenia stosunku pracy nie jest zastrzeżona pod rygorem nieważności. Z tego powodu skuteczne jest także oświadczenie woli o…
czytaj więcej ➤