Od 2 lutego 2022 r. – w związku z wejściem w życie tzw. pakietu mobilności – znacząco zmieniły się reguły rozliczania świadczeń przysługujących kierowcom realizującym w transporcie międzynarodowym przejazdy poza Polską. Obecnie w przypadku wspomnianej grupy zawodowej: trzeba na odrębnych zasadach wyznaczać podstawę składek ZUS i podatku; generalnie należy oferować im pensję adekwatną do kraju, w którym wykonują swoją pracę,…
czytaj więcej ➤Miesiąc: luty 2022
Zmiany w rozliczaniu umów zlecenia od 2022 r.
Od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono Polski Ład, który w znaczący sposób wpłynął na zmianę sposobu rozliczania umów zlecenia. Niestety już po nowym roku ustawodawca zdecydował się na „korygowanie” reguł przewidzianych w Polskim Ładzie, w tym tych dotyczących zaliczek podatkowych należnych od świadczeń otrzymywanych przez zleceniobiorców.
czytaj więcej ➤Dwie wypłaty lub dwie umowy o pracę a Polski Ład (ulga dla klasy średniej i nowy mechanizm pobierania podatku)
Miesięczną zaliczkę na podatek oblicza się od łącznego dochodu zatrudnionego osiągniętego przez niego w danym miesiącu. Stąd, gdy w danym miesiącu ma miejsce więcej niż jedna wypłata na rzecz danej osoby, to każdą kolejną wypłatę płatnik powinien rozliczać narastająco, tj. łącznie z uwzględnieniem wypłaty wcześniejszej. To bardzo istotna reguła, również w kontekście rozliczania ulgi dla klasy średniej oraz stosowania nowego…
czytaj więcej ➤Planowane w 2022 r. zmiany w Kodeksie pracy
W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, implementującej na grunt polskiego prawa pracy dyrektywy Unii Europejskiej dotyczące m.in. warunków pracy, uprawnień rodzicielskich czy rozwiązywania umów terminowych.
czytaj więcej ➤Jak ustalać czas pracy w 2022 r. w dowolnym okresie rozliczeniowym – kalkulator
Pracownik pełnoetatowy zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy w 2022 r. ma do przepracowania łącznie 251 roboczych dni (2008 godz.). A ile powinien pracować w poszczególnych okresach bieżącego roku? Odpowiadając na tak podstawione pytanie, trzeba mieć na uwadze, że czas pracy na dany okres rozliczeniowy ustala się w oparciu o art. 130 § 1 Kodeksu Pracy. W sytuacji, gdy pracownik…
czytaj więcej ➤Wszystko o ZFŚS w 2022 r.
Właściwe wypełnianie obowiązków dotyczących zfśs wymaga dogłębnej znajomości przede wszystkim przepisów ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. W 2022 r. zwiększono wysokość odpisów do odprowadzenia w określonych terminach na wyodrębniony rachunek środków przeznaczonych na działalność socjalną.
czytaj więcej ➤