🎁 Pobierz całkowicie za darmo e-book "e-ZLA kompendium" opracowany przez SerwisKadrowego.pl! 🎁 Kliknij i sprawdź

Przegląd interpretacji podatkowych dotyczących PIT – styczeń 2018

Przegląd interpretacji podatkowych ze stycznia 2018 r. przynosi odpowiedzi m.in. na takie pytania jak:

  • czy od zasiłku chorobowego zleceniobiorcy trzeba pobrać zaliczkę na podatek?
  • czy finansowanie pracownikom budowlanym noclegów, z których korzystają w związku z pracą generuje po ich stronie przychód?
  • czy zapłata za pracownika składek ZUS i podatku stanowi dla niego przychód? Czy błędne niewliczenie do przychodu pracownika określonych świadczeń powoduje konieczność korekty PIT-11 i PIT-4R?
  • czy wypłacane zleceniobiorcom należności (np. diety) za podróże, które nie mają charakteru incydentalnego, tymczasowego i krótkotrwałego lecz stanowią istotę zlecenia, mogą korzystać ze zwolnienia z PIT?
  • kiedy ekwiwalent za używanie własnego obuwia i odzieży roboczej oraz za pranie tejże odzieży stanowi dla pracowników przychód z tytułu stosunku pracy?
  • kiedy do wynagrodzenia pracownika można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów?

(więcej…)

Zapłata za pracownika składek ZUS i podatku a przychód oraz korekta PIT-11 i PIT-4R

Kiedy pracodawca sfinansuje składki ZUS i zaliczki podatkowe, które powinny obciążyć pracownika, wówczas po stronie tego ostatniego powstaje przychód (w dacie faktycznej zapłaty przez zakład pracy należności podatkowo-składkowych). Wygenerowane w opisanych okolicznościach przysporzenie majątkowe podlega wykazaniu w PIT-11 wystawianym za rok, w którym uregulowanie składek i podatku nastąpiło.

Jeżeli do niedopłaty składek zusowskich i zaliczek podatkowych doszło wskutek błędnego nieuwzględnienia w minionych latach w przychodzie określonych świadczeń, wówczas zaistnieje konieczność skorygowania:

  • PIT-11 za ubiegłe lata – korekta polegać powinna na wykazaniu prawidłowego przychodu czyli na uwzględnieniu w nim również tych świadczeń, które pierwotnie niesłusznie nie zostały do niego wliczone,
  • PIT-4R za minione lata – chodzi tu o wykazanie należnych zaliczek na podatek dochodowy, a zatem takich, które powinny zostać pobrane przez płatnika zgodnie z obowiązującymi przepisami, a nie takich, które zostały faktycznie pobrane.

(więcej…)

Nienależną odprawę pracownik zwraca w kwocie brutto

Nienależną odprawę pracownik, który otrzymał ją w związku ze zwolnieniem z pracy, i który został do tej pracy następnie przywrócony, zwraca w kwocie brutto (czyli wraz z kwotą podatku). W takiej sytuacji nie ma podstaw do korygowania informacji PIT-11 ani deklaracji rocznej PIT-4R za ubiegły rok, w której odprawa została wykazana. Wynika to z tego, iż pracownik w rzeczywistości otrzymał odprawę, która stanowiła jego faktyczny przychód, więc prawidłowo wykazano to świadczenie we wspomnianych dokumentach.

Pracownik zwracający w 2017 r. otrzymaną rok wcześniej odprawę ma możliwość odliczenia jej kwoty w zeznaniu rocznym składanym za 2017 r.

Na takim stanowisku stanął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20 czerwca 2017 r., sygn. 0111-KDIB2-3.4011.37.2017.1.HK.

(więcej…)

Gdy płatnik nienależnie opłacił za pracownika PIT może wystąpić o zwrot nadpłaty

W sytuacji, gdy płatnik (pracodawca) nienależnie opłacił od otrzymanego przez pracownika świadczenia zaliczkę podatkową, może wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot nadpłaty. Jeśli nadpłacony podatek był wykazany w deklaracji PIT-4R, wówczas dodatkowo zakład pracy musi złożyć korektę tego formularza.

W myśl art. 81 Ordynacji podatkowej, korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim ich sporządzeniu i może dotyczyć każdej ich pozycji – o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Korekta może więc być przygotowywana m.in. w przypadku błędów rachunkowych, oczywistych omyłek, a także gdy daną deklarację wypełniono niezgodnie z wymaganiami lub istnieją wątpliwości co do prawidłowości danych w niej zawartych.

Jeśli chodzi o kwestię nadpłaty podatku, to trzeba mieć na uwadze, że definicja nadpłaty zawarta w ustawie Ordynacja podatkowa wyczerpująco wylicza, w jakich sytuacjach powstaje nadpłata. Wszelkie inne przypadki, które nie są w przywołanym akcie prawnym wymienione, nie powodują powstania nadpłaty w rozumieniu przepisów podatkowych. Zatem nie każda kwota wpłacona przez płatnika „nienależnie” do organu podatkowego stanowi nadpłatę. (więcej…)