🎁 Pobierz całkowicie za darmo e-book "e-ZLA kompendium" opracowany przez SerwisKadrowego.pl! 🎁 Kliknij i sprawdź

Przegląd interpretacji ZUS – czerwiec 2018 (1)

ZUS

Pierwsza część przeglądu interpretacji ZUS z czerwca 2018 r. zgłębia m.in. następujące zagadnienia:

  • czy można zwolnić z oskładkowania finansowane w ramach umowy zlecenia szkolenia oraz studia podyplomowe?
  • co z ozusowaniem wartości podnajmowanego dla pracowników lokalu mieszkalnego?
  • czy zleceniobiorca – student zagranicznej uczelni lub uczeń zagranicznej szkoły podlega oskładkowaniu?
  • czy istnieje obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym przez uczniów techników, którym wypłacane są stypendia za udział w stażu?
  • czy naliczać składki ZUS od różnicy pomiędzy wartością samochodu, za którą pracownik zakupi samochód od pracodawcy, a ceną rynkową tego auta?

(więcej…)

Przegląd interpretacji podatkowych dotyczących PIT – marzec – kwiecień 2018 (1)

Pierwsza część przeglądu interpretacji podatkowych z marca i kwietnia 2018 r. rozstrzyga m.in.:

  • czy opłacone przez pracodawcę składki ZUS za pracowników należy traktować jako ich przychód?
  • jakie są obowiązki płatnika podatku w związku z oddelegowaniem pracowników do pracy w Belgii?
  • czy zapewnienie zakwaterowania dla zleceniobiorców skutkuje powstaniem po ich stronie przychodu podatkowego?
  • czy wolno wyłączyć z podstawy PIT posiłki fundowane pracownikom mobilnym?
  • jak ustalać wartość pieniężną udostępniania jednego lokalu mieszkalnego kilku pracownikom?

(więcej…)

Noclegi i posiłki w czasie wykonywania obowiązków a przychód pracownika i zleceniobiorcy

Pokrywanie przez pracodawcę kosztów noclegów i posiłków, z których pracownik korzysta w związku z wykonywaniem pracy w miejscu i w czasie wskazanym przez szefa (niebędącym podróżą służbową), nie generuje przychodu do opodatkowania i oskładkowania. Przy czym dotyczy to przede wszystkim tzw. pracowników mobilnych (czyli pracujących w terenie np. przedstawicieli handlowych lub serwisantów). Takie stanowisko prezentowane jest zarówno w orzecznictwie sądowym jak i w interpretacjach zusowskich oraz podatkowych.

Powyższe należy odnosić także do osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia.

(więcej…)

Przegląd interpretacji podatkowych dotyczących PIT – styczeń 2018

Przegląd interpretacji podatkowych ze stycznia 2018 r. przynosi odpowiedzi m.in. na takie pytania jak:

  • czy od zasiłku chorobowego zleceniobiorcy trzeba pobrać zaliczkę na podatek?
  • czy finansowanie pracownikom budowlanym noclegów, z których korzystają w związku z pracą generuje po ich stronie przychód?
  • czy zapłata za pracownika składek ZUS i podatku stanowi dla niego przychód? Czy błędne niewliczenie do przychodu pracownika określonych świadczeń powoduje konieczność korekty PIT-11 i PIT-4R?
  • czy wypłacane zleceniobiorcom należności (np. diety) za podróże, które nie mają charakteru incydentalnego, tymczasowego i krótkotrwałego lecz stanowią istotę zlecenia, mogą korzystać ze zwolnienia z PIT?
  • kiedy ekwiwalent za używanie własnego obuwia i odzieży roboczej oraz za pranie tejże odzieży stanowi dla pracowników przychód z tytułu stosunku pracy?
  • kiedy do wynagrodzenia pracownika można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów?

(więcej…)

Przegląd interpretacji podatkowych dotyczących PIT – grudzień 2017

Przegląd interpretacji podatkowych z grudnia 2017 r. przynosi odpowiedzi m.in. na takie pytania jak:

  • czy sfinansowanie pracownikowi kosztów studiów rodzi po jego stronie przychód, który może być wyłączony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT?
  • czy można uwzględniać kwotę zmniejszającą podatek w przypadku byłego pracownika?
  • czy i jak wykazywać korektę składki na ubezpieczenie zdrowotne w informacji PIT-11?
  • jak stosować zwolnienie z podatku wartości sfinansowanych przez świadczeń na rzecz pracownika z tytułu zakwaterowania?
  • jakie są skutki podatkowe umorzenia pożyczki z zfśs?

(więcej…)

Nie wszystkie świadczenia współfinansowane przez zatrudnionych korzystają z wyłączenia z ZUS

Nie wszystkie świadczenia udostępniane zatrudnionym osobom przez pracodawcę po cenach niższych niż detaliczne mogą korzystać z wyłączenia z podstawy składek ZUS, ustanowionego w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przypomnijmy, że w myśl tego przepisu nie podlega oskładkowaniu świadczenie:

• choćby w części opłacane przez zatrudnionych,
• mające postać artykułu, przedmiotu lub usługi,
• wynikające z układu zbiorowego, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu.

Wszystkie wspomniane warunki muszą zostać spełnione łącznie. (więcej…)

Czynsz i media opłacane za pracownika są jego przychodem

ZUS SerwisKadrowego.pl

Pokrywanie przez pracodawcę za pracownika opłat za media (takie jak np. prąd, gaz, woda, internet), z których podwładny korzysta w wynajmowanej dla niego kwaterze, rodzi po jego stronie przychód podlegający zarówno opodatkowaniu jak i oskładkowaniu. Dotyczy to także sytuacji, kiedy zakład pracy ponosi koszty najmu ryczałtowo, tj. w cenie najmu są wkalkulowane również opłaty za media. (więcej…)

Zakwaterowanie udostępniane po cenach niższych niż detaliczne a ZUS

Zakwaterowanie udostępniane zatrudnionym osobom przez pracodawcę po cenach niższych niż detaliczne nie zawsze może korzystać z wyłączenia z podstawy składek ZUS. Rozstrzygające jest tu to, czy lokale służące zakwaterowaniu są własnością podmiotu zatrudniającego. Jeżeli nie są, wówczas nie wolno stosować zwolnienia składkowego, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Nawet jeśli podwładni ponosiliby częściową odpłatność i wynikałoby to z wewnętrznych regulacji płacowych.

Od omawianego świadczenia pozapłacowego, nie trzeba byłoby naliczać składek tylko w sytuacji łącznego spełnienia 3 warunków:

  • udostępniane mieszkanie / lokal jest własnością pracodawcy,
  • pracownik / zleceniobiorca / menadżer ponosi częściową odpłatność z tego tytułu (bez względu na wysokość),
  • przedmiotowa korzyść materialna wynika z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu.

A zatem, mimo iż prawo do uzyskania świadczenia po cenie niższej niż detaliczna wynikać będzie z zapisów np. regulaminu wynagradzania a zatrudniony będzie ponosił część kosztów nabycia usług zakwaterowania lub noclegowych, świadczenie to powinno podlegać uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek zusowskich zawsze, gdy lokale oferowane podwładnemu nie stanowią własności zakładu pracy.

Wartość omawianego świadczenia w naturze należy ustalać zgodnie z dyspozycją § 3 powołanego rozporządzenia składkowego.

Dodajmy, że Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 19 lipca 2016 r. (sygn. akt III AUa 1260/15), wypowiadając się w temacie § 2 ust. 1 pkt 26 ww. rozporządzenia stwierdził, że: „(…) z językowego sformułowania tego przepisu wynika, że dyspozycja normy w nim zawartej, nie realizuje się jedynie przez proste współfinansowanie przez pracownika i pracodawcę ceny zakupu określonych przedmiotów i usług u podmiotów zewnętrznych, (co nie miało zresztą miejsca w okolicznościach przedmiotowej sprawy), bez wpływu na samą wielkość (obniżenie) ceny detalicznej. Nie na tym polega uprawnienie pracownika do zakupu po cenach niższych niż detaliczne, że pozostałą (brakującą) część ceny detalicznej płaci za pracownika pracodawca. Nie chodzi też o samo obniżenie ceny, jaką uzyskuje pracodawca z racji nabywania wyłącznie przez tego pracodawcę artykułów czy usług przeznaczonych dla większej liczby osób (pracowników), w porównaniu z ceną, jaką zapłaciłby za jednostkowy artykuł lub usługę.

Zauważyć bowiem należy, iż zasadnicza funkcja tego przepisu sprowadza się do możliwości zakupu przez pracowników towarów produkowanych lub sprzedawanych, czy usług świadczonych lub sprzedawanych, przez samego pracodawcę (np. prądu czy gazu pracownikom spółek zajmujących się ich sprzedażą). Chodzi przy tym o artykuły czy świadczenia za które choć częściowo cenę płaci pracownik (…)”.

(więcej…)

Noclegi i transport sfinansowane zleceniobiorcy nie są przychodem – wyrok WSA

Świadczenia takie jak noclegi i transport sfinansowane zleceniobiorcy w związku z realizowanym zleceniem przez zleceniodawcę nie są dla nich przychodem.

Wartość nieodpłatnie zapewnianych osobom zatrudnionym w ramach umowy zlecenia noclegów oraz przewozów na trasie pomiędzy miejscem zakwaterowania a miejscem wykonywania powierzonych zadań nie generuje przysporzenia majątkowego, od którego należałoby odprowadzać zaliczkę podatkową.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 17 maja 2017 r. (sygn. akt I SA/Wr 44/17).

(więcej…)