Ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w art. 8 stanowi, że w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu (np. zleceniobiorcy) wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem po godzinie 14.00 są zakazane.
czytaj więcej ➤Miesiąc: marzec 2018
Okres wyczekiwania przy umowie zlecenia
Prawo do zasiłku chorobowego zleceniobiorca nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia. Do wspomnianych 90 dni zaliczają się poprzednie okresy ubezpieczeniowe, jeżeli przerwa między nimi nie wynosiła więcej niż 30 dni lub była spowodowana: urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym czy odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
czytaj więcej ➤Podatek od umowy zlecenia i umowy o dzieło – ogólne zasady [Aktualizacja: 30-12-2019]
Świadczenia wypłacane lub stawiane do dyspozycji zleceniobiorcom lub wykonawcom umów o dzieło stanowią dla nich przychody z działalności wykonywanej osobiście. Pracodawca od wypłacanego wynagrodzenia z umowy zlecenia i umowy o dzieło pobiera zaliczkę na podatek dochodowy, zgodnie z art. 41 ustawy o PIT, czyli stosując najniższą stawkę podatkową określoną w skali (17%) oraz pomniejszając przychód o: miesięczne koszty uzyskania przychodów…
czytaj więcej ➤Elektroniczne zwolnienia lekarskie na PUE ZUS
Od początku lipca 2018 r. zaświadczenia lekarskie mają być wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego. Jeżeli nie będzie to możliwe (np. w razie braku połączenia internetowego), ww. zaświadczenie powinno zostać wystawione tzw. w trybie alternatywnym. Płatnik otrzymuje elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA) bezpośrednio po tym, jak lekarz je wystawi. Dokumenty te można filtrować, eksportować i archiwizować.
czytaj więcej ➤Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy [Aktualizacja: 2-01-2019]
W myśl art. 172 Kodeksu pracy, za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Przy jego kalkulowaniu uwzględniamy zarówno stałe jak i zmienne składniki pensji (z pewnymi wyłączeniami). Szczegółowe zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego odnajdziemy w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania…
czytaj więcej ➤Nowy Kodeks Pracy 2018 – założenia i uzasadnienie
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy w dniu 14 marca 2018 r. zakończyła 18-miesięczne prace nad propozycjami nowych przepisów z zakresu prawa pracy i podjęła uchwałę o przyjęciu dwóch projektów: Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy. O tym, czy ww. projekty zyskają uznanie ustawodawcy i trafią do dalszych prac legislacyjnych zdecyduje rząd.
czytaj więcej ➤Prezenty dla pracowników z okazji jubileuszu firmy a podatek i składki ZUS
W praktyce zakłady pracy nierzadko z okazji jubileuszu prowadzenia działalności gospodarczej, obdarowują załogę różnymi upominkami (np. zegarkami, sprzętem elektronicznym itp.). Jeśli tego typu prezenty nie stanowią dodatkowej, niepieniężnej formy gratyfikacji za wykonaną pracę (nie są np. nagrodą za jubileusz pracy), wówczas nie stanowią one przychodu ze stosunku pracy, więc ich wartości nie należy uwzględniać w podstawie składek ZUS oraz podatku…
czytaj więcej ➤Przegląd interpretacji podatkowych dotyczących PIT – luty 2018
Przegląd lutowych interpretacji podatkowych rozstrzyga m.in.: czy impreza / wyjazd, który nie stanowi integracji generuje dla pracowników przychód? czy dodatek relokacyjny dla pracownika może korzystać ze zwolnienia przewidzianego dla przeniesienia służbowego? czy uiszczane przez spółkę składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków władz są dla nich przychodem? w jaki sposób rozliczać Ukraińców pracujących w Polsce na umowę o pracę gdy ich pobyt…
czytaj więcej ➤Jak oszczędzać na składkach ZUS i obniżyć związane z nimi koszty
Składki ZUS to zazwyczaj dość znacząca pozycja w kosztach firm, szczególnie tych zatrudniających w związku z prowadzoną aktywnością biznesową pracowników oraz współpracowników (np. zleceniobiorców). Z tego powodu wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie jak płacić niższy ZUS. Na szczęście są na to sposoby, gdyż wśród polskich regulacji prawnych istnieje sporo rozwiązań, dających możliwość obniżenia wydatków czynionych na rzecz ZUSu. Niestety skorzystanie…
czytaj więcej ➤Nowy rodzaj umowy do prac sezonowych – pomoc przy zbiorach
Rada Ministrów przygotowała i skierowała do prac w Parlamencie projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw, przewidujący wprowadzenie specjalnej umowy do prac sezonowych, a uściślając dla osób pomagających przy zbiorach. Nowy rodzaj umowy zapewni dostęp do ochrony zdrowia i ubezpieczenia wypadkowego dla zatrudnionego i będzie mogła być zawierana maksymalnie na 120 dni.
czytaj więcej ➤