Karty do automatów vendingowych nie korzystają z wyłączenia składkowego nawet jeśli są one przyznawane zatrudnionym osobom na podstawie zapisów regulaminowych za pewną odpłatnością. Tak stwierdza interpretacja zusowska z 12 października 2018 r., sygn. WPI/200000/43/1052/2018.
czytaj więcej ➤Miesiąc: październik 2018
Zmiana czasu letniego na zimowy – skutki dla pracodawców [Aktualizacja: 22-10-2019]
W nocy z 26 na 27 października 2019 r. następuje przejście z czasu letniego na zimowy, co polega na cofnięciu o jedną godzinę wskazań zegarów, tj. z godziny 3.00 na 2.00. Wiąże się to z określonymi konsekwencjami dla pracodawców zlecających pracownikom pracę w porze nocnej.
czytaj więcej ➤Odpisy na zfśs 2019
W 2019 r., zgodnie z projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019, podstawa ustalania odpisów na zfśs ma być naliczana w oparciu o wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w II półroczu 2013 r. A zatem podstawa ta wyniesie 3.278,14 zł.
czytaj więcej ➤Kiedy i jak skontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim
Każdy pracodawca ma prawo sprawdzić, czy jego pracownik w okresie, gdy pobiera wynagrodzenie za czas choroby, prawidłowo korzysta ze zwolnienia lekarskiego od pracy. Gdy zatrudniony uzyskuje zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy albo świadczenie rehabilitacyjne, wówczas może zostać poddany kontroli bezpośrednio przez zakład pracy będący płatnikiem zasiłków. Jeśli zaś świadczenia chorobowe zatrudnionej osobie wypłaca bezpośrednio ZUS, wówczas właśnie ta instytucja może skontrolować zwolnienie…
czytaj więcej ➤Jak rozliczać z podatku świadczenia pozapłacowe pracowników na urlopach bezpłatnych lub związanych z rodzicielstwem
Otrzymane przez pracowników różnego rodzaju świadczenia o charakterze pieniężnym i niepieniężnym (np. świadczenia pozapłacowe w postaci pakietu medycznego), stanowią przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie zmienia tego fakt ich przyznawania osobom przebywającym na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, macierzyńskim czy rodzicielskim. W konsekwencji pracodawca – jako płatnik – jest…
czytaj więcej ➤Karty na posiłki profilaktyczne i napoje w świetle PIT
Zdarza się, że pracodawca wydaje pracownikom karty elektroniczne uprawniające do uzyskania na ich podstawie tylko i wyłącznie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, w sytuacji, gdy mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania ww. artykułów / produktów. W takim przypadku po stronie zatrudnionych generowany jest przychód ze stosunku pracy, który…
czytaj więcej ➤Zatrudnianie młodocianych – zmiany od września 2018 r.
Od 1 września 2018 r. zgodnie z art. 190 § 1 Kodeksu pracy pracownikiem młodocianym (tj. osobą pozostającą w stosunku pracy) jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Do obniżenia dolnej granicy wieku młodocianego z 16 do 15 lat doszło na mocy art. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy…
czytaj więcej ➤Zmiany w dokumentacji pracowniczej i wypłacie wynagrodzeń od 2019 r. – pytania i odpowiedzi
Od 1 stycznia 2019 r. nastąpią duże zmiany dotyczące pracowniczej dokumentacji. Od tego dnia wejdą również w życie przepisy modyfikujące zasady wypłaty wynagrodzenia pracownikom. Najważniejsze aspekty z tym związane prezentujemy w formule: pytanie – odpowiedź.
czytaj więcej ➤RODO a proces rekrutacyjny pracodawcy
Niezależnie od tego, w jaki sposób pracodawca będzie poszukiwał i rekrutował kandydatów do pracy, proces ten musi odbywać się w zgodzie z RODO, gdyż zawsze wiąże się on z pozyskiwaniem przez niego danych osobowych zawartych chociażby w dokumentach rekrutacyjnych (CV, listach motywacyjnych, świadectwach pracy, listach referencyjnych, zaświadczeniach itd.). Potwierdza to UODO na swej stronie internetowej uodo.gov.pl, podkreślając, że pracodawca powinien…
czytaj więcej ➤Potrącenia z umowy zlecenia w 2019 r. [Aktualizacja: 08-07-2019]
Kwestia tego, jak dokonywać potrącenia z umowy zlecenia jest zagadnieniem, nad którym często zastanawiają się zleceniodawcy. O regułach dokonywania potrąceń z wynagrodzenia należnego zleceniobiorcy, decyduje przede wszystkim jego charakter i częstotliwość wypłacania. Jeśli wynagrodzenie za realizowanie umowy zlecenia można zaliczyć do świadczeń powtarzających się (wypłacanych cyklicznie), których celem jest zapewnienie utrzymania (lub które stanowią jedyne źródło dochodu), wówczas potrącanie z…
czytaj więcej ➤