Praca w upalne dni może być dużym wyzwaniem dla pracowników. Upał może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne, takie jak omdlenia, udary, odwodnienie, nasilenie problemów układu sercowo-naczyniowego czy chorób nerek. Podczas upałów wiele osób czuje się gorzej, mogą występować problemy z koncentracją, może dojść do błędów i wypadków w pracy. Ekstremalnie wysokie temperatury to zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Z…
czytaj więcej ➤Miesiąc: lipiec 2024
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy w pierwszym miesiącu zatrudnienia
W praktyce zdarza się, że pracownik opłacany m.in. zmiennymi elementami pensji już w miesiącu podjęcia zatrudnienia korzysta z urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji pracownik w okresie poprzedzającym urlop nie miał możliwości uzyskania żadnych zmiennych składników płacy i powstaje wątpliwość, co do kalkulowania wynagrodzenia urlopowego, którego wysokość będzie odzwierciedlała zasadę wyrażoną w artykule 172 Kodeksu pracy stanowiącym, że za czas urlopu…
czytaj więcej ➤Wynagrodzenie za urlop na przełomie miesięcy, w których pracownik nie pracował ani dnia
Jeśli urlop wypoczynkowy przypada na przełom miesięcy (czyli urlop jest kontynuowany z poprzedniego miesiąca bez dnia przerwy, lub po przerwie przypadającej na dni będące dla pracownika wolnymi od pracy (np. niepracujące weekendy lub święta), wówczas nie ma potrzeby ustalania podstawy urlopowej odrębnie dla każdego z tych miesięcy. W konsekwencji stawka urlopowa ustalona z okresu 3 (lub maksymalnie 12) miesięcy poprzedzających…
czytaj więcej ➤Szkolenie płacowe – Ekwiwalent i wynagrodzenie za urlop
Sprawdź za darmo interaktywne szkolenie płacowe (w formie aplikacji z cyklem ćwiczeń) „Ekwiwalent i wynagrodzenie za urlop”. Dzięki niemu: posiądziesz / uzupełnisz wiedzę z zakresu naliczania należności związanych z urlopem wypoczynkowym; po prawidłowym rozwiązaniu 60% ćwiczeń staniesz się właścicielem imiennego certyfikatu, który wyróżni Cię na rynku pracy.
czytaj więcej ➤Ochrona sygnalistów
Opublikowana w Dzienniku Ustaw pod poz. 928 ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów nakazuje określonym podmiotom prawnym (zarówno prywatnym jak i publicznym) ustalenie wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowanie tzw. działań następczych.
czytaj więcej ➤Wymiar czasu pracy w lipcu 2024 r. (+kalkulator)
Wymiar czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym lipiec 2024 r. wynosi: 184 godziny; 23 dni do przepracowania (w przypadku podstawowego systemu czasu pracy przewidującego 8-godzinny „roboczodzień”).
czytaj więcej ➤Zmiany w ustalaniu stanu zatrudnienia na potrzeby PFRON
Ustawa z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, która przede wszystkim modyfikuje / doprecyzowuje uregulowania dotyczące legalnego pobytu i pracy Ukraińców w Polsce, wprowadziła także zmiany do m.in. do ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
czytaj więcej ➤Zmiana od 29 czerwca 2024 r. w zakresie ochrony pracowników przed szkodliwymi czynnikami w pracy
Z dniem 29 czerwca 2024 r. w życie weszła nowelizacja Kodeksu pracy, mocą art. 1 ustawy z 23 maja 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. z 2024 r. poz. 878). Zmiana przepisów dostosowuje polskie prawo do przepisów UE w zakresie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy.
czytaj więcej ➤