Jak wyliczać wynagrodzenie za pracę łączoną z urlopem rodzicielskim

Pracodawcy nierzadko borykają się z kwestią dotyczącą tego jak wyliczać wynagrodzenie za pracę łączoną z urlopem rodzicielskim. Wiele wątpliwości rodzi także kalkulowanie wynagrodzenia i ekwiwalentu urlopowego oraz świadczeń chorobowych należnych w okresie godzenia aktywności zawodowej z funkcją rodzica.

Jak wiadomo, zasiłek macierzyński należny za urlop rodzicielski w okresie którego pracownik lub pracownica zdecydowała się pracować dla swego pracodawcy, trzeba odpowiednio zmniejszyć proporcjonalnie do wymiaru obniżonego etatu. A w jaki sposób kalkulować pensję za łączenie realizowania zadań służbowych z opieką nad dzieckiem?

Z całą pewnością musimy mieć przede wszystkim na uwadze regułę zapisaną w art. 80 Kodeksu pracy, w myśl której wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.

(więcej…)

Samozatrudnieni a minimalna stawka godzinowa za pracę na umowie zlecenia

Samozatrudnieni a minimalna stawka godzinowa za pracę na umowie zlecenia lub umowie o świadczenie usług to zagadnienie, które budzi wśród pracodawców istotne wątpliwości. Dotyczą one przede wszystkim:

  • tego, skąd podmioty zatrudniające mają wiedzieć, czy przedsiębiorca, z którym podpisują umowę zlecenie lub umowę o świadczenie usług, zatrudnia pracowników lub zleceniobiorców oraz
  • tego, jak na stosowanie nowych przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2017 r. wpływa fakt, iż przedsiębiorca przez część okresu realizacji zlecenia lub wykonywania określonych usług daje zatrudnienie innym osobom, a przez resztę czasu nikogo nie zatrudnia.

(więcej…)

Gdzie i w jaki sposób powinna zostać wykazana nieobecność nieusprawiedliwiona

Kwestia tego gdzie i w jaki sposób powinna zostać wykazana nieobecność nieusprawiedliwiona pracownika wciąż budzi wątpliwości. Pracodawcy mają przede wszystkim problem z odpowiedzią na pytanie: czy słynne NN wykazywać w świadectwie pracy oraz czy w raporcie rozliczeniowym ZUS RSA wymieniać cały okres nieusprawiedliwionej absencji czy też może tylko dni robocze.

(więcej…)

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę przez SMS

W ostatnim czasie wpłynęło do nas pytanie czy można wypowiedzieć umowę o pracę przez SMS?

Wypowiedzenie dokonane w powyższy sposób jest skuteczne, aczkolwiek jest wadliwe i może być zakwestionowane przez sąd pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. Niezachowanie przez pracodawcę formy pisemnej jest naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę oraz przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia i uzasadnia wniesienie przez pracownika roszczenia o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia, o przywrócenie do pracy albo o zasądzenie odszkodowania.

(więcej…)

Czy składki wpłacane na indywidualny rachunek ZUS podlegać będą egzekucji

Po uchwaleniu nowych regulacji o uiszczaniu jedną wpłatą wszystkich składek należnych za dany miesiąc, pojawiła się wątpliwość dotycząca tego, czy składki wpłacane po 1 stycznia 2018 r. na indywidualny rachunek ZUS podlegać będą egzekucji? Pytanie brzmi więc wprost: czy środki zgromadzone na tych kontach będą podlegały zajęciu komorniczemu w sytuacji np. gdy, płatnik będzie objęty egzekucją z wierzytelności?

Śpieszymy wyjaśnić, iż nie. Potwierdza to odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 25 maja 2017 r. na interpelację nr 12260 w sprawie nowego sposobu prowadzenia rachunków składkowych klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
(więcej…)

Jak rozumieć pojęcie liczba godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu

Pracodawcy często mają wątpliwość odnośnie tego jak rozumieć pojęcie „liczba godzin pracy przypadająca do przepracowania w danym miesiącu”.  Prawidłowe „rozszyfrowanie” tego sformułowania jest niezbędne do dokonywania właściwych rozliczeń płacowych.

Poruszone zagadnienie jest szczególnie istotne w podmiotach, w których rozkład pracy w poszczególnych miesiącach jest bardzo zróżnicowany, np. w zakładach korzystających z prawa do wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, co skutkuje tym, że w niektórych przypadkach liczba godzin do przepracowania w konkretnych miesiącach znacznie różni się od nominalnego czasu pracy wyznaczonego zgodnie z regułami kodeksowymi.

(więcej…)

Świadczenia z zfśs a wymiar etatu

Czy na przyznanie i wysokość świadczenia z zfśs wpływać powinien wymiar etatu pracownika?

Z całą pewnością nie.

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych winno być uzależnione jedynie od tzw. kryterium socjalnego czyli sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z jego zasobów. Udzielanie wsparcia socjalnego przez zakład pracy w oparciu o przesłanki o charakterze pozasocjalnym jest niedozwolone.

(więcej…)

Jak rozliczyć wypłatę na rzecz byłego pracownika [Aktualizacja: 23-05-2019]

Zagadnienie pod tytułem: jak rozliczyć wypłatę na rzecz byłego pracownika dotyka wielu pracodawców. Rodzi ono często wątpliwości odnośnie tego, jakich naliczeń podatkowo-składkowych należy dokonać w przypadku konieczności wypłacania określonych należności osobom, których stosunek pracy już ustał. Najbardziej problematyczne jest to, czy w opisanych okolicznościach należy wyliczać składki ZUS oraz czy przy kalkulowaniu zaliczki podatkowej można stosować zryczałtowane koszty uzyskania przychodu i tzw. ulgę podatkową czyli kwotę zmniejszającą miesięczne zaliczki na podatek (46,33 zł).

(więcej…)

Czy nagrodę i premię uznaniową wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków?

Czy nagrodę i premię uznaniową wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego)?

Tak, o ile nie są one wypłacane za okresy pobierania świadczeń chorobowych.

Decydując o tym, czy premia uznaniowa lub nagroda ma wchodzić do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, trzeba odnosić się nie tylko do samej treści zakładowych regulacji płacowych, ale również do praktyki ich stosowania w firmie.

Jeżeli kalkulowanie wysokości i wypłata danego elementu pensji jest uzależnione od obecności pracownika w pracy, wówczas powinien on być wliczany do bazy obliczeniowej świadczeń chorobowych, nawet jeśli posiada on charakter uznaniowy (jak nagroda pieniężna czy niektóre rodzaje premii). Dotyczy to także sytuacji, w których zapisy umowy o pracę lub postanowienia wewnątrzzakładowych uregulowań nic o tym nie mówią. (więcej…)

Zapis w regulaminie wynagradzania odnośnie pakietu medycznego

Ostatnio trafiło do nas zapytanie: jaki zapis w regulaminie wynagradzania powinien pojawić się odnośnie pakietu medycznego, aby zgodnie z prawem nie musieć naliczać od niego składek zusowskich?

Gdy pakiet medyczny jest współfinansowany przez pracownika, o czym przesądza stosowny zapis w regulaminie wynagradzania, wówczas wartość pakietu w kwocie finansowanej przez pracodawcę:

  • podlega opodatkowaniu,
  • zwolniona jest z ozusowania.

Dla wyłączenia składkowego wspomnianego świadczenia niezbędne jest, aby odnoszący się do niego zapis regulaminowy był odpowiednio skonstruowany, a więc w sposób niepozostawiający wątpliwości co do możliwości zastosowania przepisu § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z 18 grudnia 1998 r. (więcej…)