🎁 Pobierz całkowicie za darmo e-book "e-ZLA kompendium" opracowany przez SerwisKadrowego.pl! 🎁 Kliknij i sprawdź

Zatrudnianie cudzoziemców do pracy sezonowej a kwestie podatkowe

Zatrudnianie cudzoziemców do sezonowej pracy w ramach umowy o pomocy przy zbiorach wiąże się z określonymi obowiązkami w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych względem obcokrajowca i urzędu skarbowego. (więcej…)

Kiedy pracodawca odstępuje od poboru w Polsce podatku od oddelegowanego?

W przypadku zatrudnionych osób oddelegowanych do pracy za granicą, pracodawca odstępuje w Polsce od poboru zaliczek na podatek przy spełnieniu przesłanek wskazanych w przepisie art. 32 ust. 6 ustawy o PIT, czyli w przypadku gdy wypłacane dochody podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza Polską. Przy tym, okolicznością, o której mowa w przywołanym przepisie nie jest fakt, że pracownik opodatkowuje bądź będzie opodatkowywał swoje dochody poza Polską lecz to, że jego dochody podlegają (lub będą podlegać) opodatkowaniu za granicą. W związku z tym nie jest istotne, czy i jak pracownik albo podmiot zatrudniający wywiązują się z obowiązków nałożonych przepisami podatkowymi poza granicami kraju, lecz ważne jest, czy zgodnie z odpowiednią umową o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza Polską. Tak wskazano m.in. w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 maja 2017 r. (sygn. 1462-IPPB4.4511.154.2017.2.JK3) oraz z 3 stycznia 2018 r. (sygn. 0112-KDIL3-1.4011.330.2017.2.AMN). (więcej…)

Jak ustalać rezydencję podatkową cudzoziemców

Od tego czy cudzoziemiec posiada status polskiego rezydenta czy też nie, zależy sposób rozliczania podatkowego stawianego mu do dyspozycji przychodu, do którego najczęściej zaliczamy wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia przyznawane z tytułu zatrudnienia.

Z tego powodu ustalanie rezydencji podatkowej obcokrajowców pracujących w Polsce jest bardzo istotne, gdyż decyduje o tym, czy cudzoziemiec podlega w naszym kraju ograniczonemu czy też nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. (więcej…)

Firmy nie mogą żądać nadpłaty podatku za oddelegowanych i korygować ich list płac

Pracodawcy nie mogą żądać od fiskusa zwrotu zaliczek podatkowych opłaconych za oddelegowanych, których pobyt za granicą przekroczył 183 dni, przez co od pierwszego dnia zagranicznego pobytu powinni oni podlegać pod system podatkowy kraju oddelegowania. W takiej sytuacji nie ma również podstaw do korygowania list płac i zwracania podwładnym pobranych z ich pensji zaliczek na podatek. O nadpłatę podatkową występować mogą sami oddelegowani w swoich rozliczeniach rocznych. Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 13 grudnia 2017 r. (sygn. 0111-KDIB2-2.4011.267.2017.1.MZ).  (więcej…)

Pracownik oddelegowany do Niemiec – gdzie odprowadzać podatek

Wiele polskich firm deleguje swych podwładnych do pracy w Niemczech i w związku z tym pracodawcy zastanawiają się nierzadko, gdzie powinni odprowadzać podatek za oddelegowanych. Aby rozstrzygnąć tą kwestię koniecznie trzeba zajrzeć do umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z dnia 14 maja 2003 r. Wynika z niej jeden generalny wniosek: podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników wysyłanych do wykonywania usług za granicą (Niemcy) powinien być pobierany w Polsce, dopóki nie zostanie przekroczony okres 183 dni wykonywania pracy na terytorium naszego zachodniego sąsiada.

Ale czy to jedyny warunek? (więcej…)

Firma może wystąpić o zwrot nienależnie zapłaconego w Polsce podatku za oddelegowanych

Firma może wystąpić do fiskusa o zwrot nienależnie zapłaconego w Polsce podatku naliczonego od wynagrodzeń pracowników oddelegowanych do pracy za granicą. Na takim stanowisku stanął NSA w wyroku z 26 stycznia 2017 r., sygn. II FSK 3973/14, wydanym w sprawie dotyczącej pracodawcy, który:

  • wysyłał w ramach oddelegowania pracowników Polaków do pracy w Niemczech,
  • od ich wynagrodzenia odprowadzał w całości zaliczki podatkowe w Polsce, mimo iż podwładni przebywali za granicą dłużej niż 183 dni (zakład pracy nie mając pewności ile dokładnie będzie trwało oddelegowanie, nie chciał ryzykować i za cały czas pracy w Niemczech potrącała zaliczki na podatek w Polsce), wskutek czego podatek zapłacony w Polsce od należności przysługujących za zagraniczną pracę był nienależny.

W opisanych okolicznościach, po przekroczeniu przez oddelegowanych 183 dni zagranicznego pobytu, płatnik skorygował informacje PIT-11 oddelegowanych, na podstawie których zatrudnieni złożyli prawidłowe rozliczenia roczne. W tym stanie rzeczy, pracodawca miał prawo zwrócić się do polskiego urzędu skarbowego o uzyskanie zwrotu niesłusznie opłaconego w Polsce podatku.

(więcej…)

Umowa zlecenia z Ukraińcem a podatek i certyfikat rezydencji

Zawarta przez polską firmę umowa zlecenia z Ukraińcem, na wykonywanie określonych prac na terenie RP, wymaga przede wszystkim właściwego jej rozliczenia z podatku. Sposób jego dokonania zależy od długości pobytu obcokrajowca w Polsce, ośrodka jego interesów życiowych oraz od tego, czy przedstawi on certyfikat rezydencji czy też nie.

Obywatel Ukrainy, który nie udokumentuje swojej rezydencji certyfikatem rezydencji (i który nie posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych), od wynagrodzenia otrzymywanego za zlecenie realizowane na obszarze naszego kraju powinien mieć pobierane przez płatnika zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% (na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT), ale wyłącznie do 183 dnia „polskiego pobytu” w roku podatkowym. Po przekroczeniu 183 dni pobytu w roku podatkowym, zleceniodawca powinien zacząć pobierać podatek na zasadach ogólnych (czyli zaliczki podatkowe), traktując Ukraińca od tego momentu (od momentu przekroczenia 183 dni) jako osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP.

(więcej…)

Gdy oddelegowanie będzie dłuższe niż 183 dni nie trzeba pobierać podatku w Polsce

Gdy „z góry” wiadomo, że oddelegowanie pracownika do pracy za granicą będzie trwać dłużej niż 183 dni, wówczas nie trzeba pobierać podatku w Polsce. Stosownie wszakże do art. 32 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zakład pracy nie pobiera zaliczek podatkowych od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem że dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza Polską. Podwładny może jednak złożyć wniosek o pobieranie od jego należności podatku.

Gdy pobyt oddelegowanego za granicą będzie trwał przez okres lub okresy przekraczające łącznie 183 dni podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu lub roku kalendarzowego (w zależności od tego, jak stanowi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z krajem, w którym przebywa zatrudniony), wynagrodzenie za pracę wykonywaną poza obszarem Polski, powinno podlegać opodatkowaniu w państwie oddelegowania według przepisów prawa tam obowiązujących (opodatkowaniu podlegać powinien dochód uzyskany od pierwszego dnia oddelegowania). (więcej…)

Polska agencja pracy tymczasowej a PIT od osób oddelegowanych

W praktyce nierzadko zdarza się, że polska agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników (polskich rezydentów podatkowych) wyłącznie z myślą o oddelegowaniu ich do pracy za granicą, gdzie ich faktycznym pracodawcą jest podmiot-użytkownik czyli zagraniczny zakład pracy. W takiej sytuacji od pierwszego dnia takiego oddelegowania podatek dochodowy od wynagrodzeń otrzymywanych przez polskich rezydentów powinien być opłacany za granicą, a nie w Polsce. A zatem polska agencja pracy tymczasowej nie pełni roli płatnika podatku, nawet jeśli pobyt oddelegowanego pracownika poza Polską nie przekroczy 183 dni. (więcej…)