Zatrudnianie cudzoziemców do pracy sezonowej (pomoc przy zbiorach) a kwestie podatkowe

Zatrudnianie cudzoziemców do sezonowej pracy w ramach umowy o pomocy przy zbiorach wiąże się z określonymi obowiązkami w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych względem obcokrajowca i urzędu skarbowego. (więcej…)

Przegląd interpretacji podatkowych dotyczących PIT – czerwiec 2018 (2)

Druga część przeglądu interpretacji podatkowych z czerwca 2018 r. porusza np. następujące zagadnienia:

  • jakie są obowiązki płatnika związane z rozliczaniem zlecenia wykonywanego przez nierezydenta?
  • czy pokrywanie przez firmę kosztów procedur legalizacji pobytu i pracy zleceniobiorców (obcokrajowców) stanowi opodatkowany przychód?
  • czy opodatkowaniu podlegają świadczenia finansowane pracownikowi oddelegowanemu poza miejsce zamieszkania?
  • kto wystawia deklaracje / informacje podatkowe w razie przejęcia części pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy?
  • jakie są skutki podatkowe przyznania świadczenia pieniężnego z zfśs?

(więcej…)

Podatek od umowy zlecenia i umowy o dzieło – ogólne zasady

Świadczenia wypłacane lub stawiane do dyspozycji zleceniobiorcom lub wykonawcom umów o dzieło stanowią dla nich przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Pracodawca od wypłacanego wynagrodzenia z umowy zlecenia i umowy o dzieło pobiera zaliczkę na podatek dochodowy, zgodnie z art. 41 ustawy o PIT, czyli stosując najniższą stawkę podatkową określoną w skali (18%) oraz pomniejszając przychód o:

  • miesięczne koszty uzyskania przychodów obliczonych od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód oraz
  • potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne.

(więcej…)

Prezenty dla pracowników z okazji jubileuszu firmy a podatek i składki ZUS

W praktyce zakłady pracy nierzadko z okazji jubileuszu prowadzenia działalności gospodarczej, obdarowują załogę różnymi upominkami (np. zegarkami, sprzętem elektronicznym itp.). Jeśli tego typu prezenty nie stanowią dodatkowej, niepieniężnej formy gratyfikacji za wykonaną pracę (nie są np. nagrodą za jubileusz pracy), wówczas nie stanowią one przychodu ze stosunku pracy, więc ich wartości nie należy uwzględniać w podstawie składek ZUS oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. W przedstawionych okolicznościach, nawet jeśli ww. upominki będą przekazywane w ramach firmowych uroczystości za zgodą obdarowanego, po jego stronie nie pojawia się korzyść, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku. Nie sposób bowiem zakładać, że gdyby nie spotkania mające na celu uhonorowanie obdarowanych i przekazanie upominków, pracownik wydałby pieniądze na ich zakup.

Taki pogląd wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej np. w interpretacjach indywidualnych:

(więcej…)

Przegląd interpretacji podatkowych dotyczących PIT – luty 2018

Przegląd lutowych interpretacji podatkowych rozstrzyga m.in.:

  • czy impreza / wyjazd, który nie stanowi integracji generuje dla pracowników przychód?
  • czy dodatek relokacyjny dla pracownika może korzystać ze zwolnienia przewidzianego dla przeniesienia służbowego?
  • czy uiszczane przez spółkę składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków władz są dla nich przychodem?
  • w jaki sposób rozliczać Ukraińców pracujących w Polsce na umowę o pracę gdy ich pobyt na terenie RP przekracza 183 dni lub gdy jest on krótszy?
  • czy karty rabatowe dla pracowników i członków ich rodzin stanowią przysporzenie majątkowe?

(więcej…)

Noclegi i posiłki w czasie wykonywania obowiązków a przychód pracownika i zleceniobiorcy

Pokrywanie przez pracodawcę kosztów noclegów i posiłków, z których pracownik korzysta w związku z wykonywaniem pracy w miejscu i w czasie wskazanym przez szefa (niebędącym podróżą służbową), nie generuje przychodu do opodatkowania i oskładkowania. Przy czym dotyczy to przede wszystkim tzw. pracowników mobilnych (czyli pracujących w terenie np. przedstawicieli handlowych lub serwisantów). Takie stanowisko prezentowane jest zarówno w orzecznictwie sądowym jak i w interpretacjach zusowskich oraz podatkowych.

Powyższe należy odnosić także do osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia.

(więcej…)

Przegląd interpretacji podatkowych dotyczących PIT – styczeń 2018

Przegląd interpretacji podatkowych ze stycznia 2018 r. przynosi odpowiedzi m.in. na takie pytania jak:

  • czy od zasiłku chorobowego zleceniobiorcy trzeba pobrać zaliczkę na podatek?
  • czy finansowanie pracownikom budowlanym noclegów, z których korzystają w związku z pracą generuje po ich stronie przychód?
  • czy zapłata za pracownika składek ZUS i podatku stanowi dla niego przychód? Czy błędne niewliczenie do przychodu pracownika określonych świadczeń powoduje konieczność korekty PIT-11 i PIT-4R?
  • czy wypłacane zleceniobiorcom należności (np. diety) za podróże, które nie mają charakteru incydentalnego, tymczasowego i krótkotrwałego lecz stanowią istotę zlecenia, mogą korzystać ze zwolnienia z PIT?
  • kiedy ekwiwalent za używanie własnego obuwia i odzieży roboczej oraz za pranie tejże odzieży stanowi dla pracowników przychód z tytułu stosunku pracy?
  • kiedy do wynagrodzenia pracownika można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów?

(więcej…)

Zapłata za pracownika składek ZUS i podatku a przychód oraz korekta PIT-11 i PIT-4R

Kiedy pracodawca sfinansuje składki ZUS i zaliczki podatkowe, które powinny obciążyć pracownika, wówczas po stronie tego ostatniego powstaje przychód (w dacie faktycznej zapłaty przez zakład pracy należności podatkowo-składkowych). Wygenerowane w opisanych okolicznościach przysporzenie majątkowe podlega wykazaniu w PIT-11 wystawianym za rok, w którym uregulowanie składek i podatku nastąpiło.

Jeżeli do niedopłaty składek zusowskich i zaliczek podatkowych doszło wskutek błędnego nieuwzględnienia w minionych latach w przychodzie określonych świadczeń, wówczas zaistnieje konieczność skorygowania:

  • PIT-11 za ubiegłe lata – korekta polegać powinna na wykazaniu prawidłowego przychodu czyli na uwzględnieniu w nim również tych świadczeń, które pierwotnie niesłusznie nie zostały do niego wliczone,
  • PIT-4R za minione lata – chodzi tu o wykazanie należnych zaliczek na podatek dochodowy, a zatem takich, które powinny zostać pobrane przez płatnika zgodnie z obowiązującymi przepisami, a nie takich, które zostały faktycznie pobrane.

(więcej…)

Czy od zasiłku chorobowego zleceniobiorcy trzeba pobrać zaliczkę na podatek

Wiele podmiotów zatrudniających osoby na podstawie umów zlecenia lub kontraktów menedżerskich ma wątpliwości odnośnie tego, czy od wypłacanych zleceniobiorcom i menedżerom zasiłków z ubezpieczenia społecznego (np. chorobowego, macierzyńskiego bądź opiekuńczego), powinni naliczać i odprowadzać zaliczki podatkowe. W materii tej pojawiają się różne opinie, przy czym przeważający jest pogląd, iż w opisanych okolicznościach płatnicy nie pobierają podatku. Wymienione zasiłki stanowią wszakże przychody z innych źródeł, z których zatrudnieni w oparciu o stosunek cywilnoprawny mają obowiązek rozliczyć się samodzielnie w swoim zeznaniu rocznym na podstawie otrzymanej od zakładu pracy informacji podatkowej.

Słuszność takiego stanowiska potwierdzają interpretacje indywidualne: Izby Skarbowej w Warszawie z 24 marca 2010 r., nr IPPB2/415-781/09-4/MK oraz Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 czerwca 2012 r., nr ILPB1/415-477/12-2/TW, a także Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 stycznia 2018 r. (sygn. 0115-KDIT2-2.4011.404.2017.1.AG). (więcej…)

Jak ustalać rezydencję podatkową cudzoziemców

Od tego czy cudzoziemiec posiada status polskiego rezydenta czy też nie, zależy sposób rozliczania podatkowego stawianego mu do dyspozycji przychodu, do którego najczęściej zaliczamy wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia przyznawane z tytułu zatrudnienia.

Z tego powodu ustalanie rezydencji podatkowej obcokrajowców pracujących w Polsce jest bardzo istotne, gdyż decyduje o tym, czy cudzoziemiec podlega w naszym kraju ograniczonemu czy też nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. (więcej…)